Vodoměry

Vložil Anonymous, 27. Říjen 2009 - 14:37 ::

Dobrý den,bydlím v domě / společenství vlastníků/,problém máme ve vyúčtování vody, každý byt má svůj vodoměr, nicméně rozdíl mezi bytovými vodoměry a hlavním vodoměrem se každý rok zvyšuje / za rok 2008 byl již rozdíl 358m3 tzn 20 000,Czk. Správní firma nám tento rozdíl rozúčtovala dle spotřeby vody/. Hlavní vodoměr je prý v pořádku a přes urgence nám bylo sděleno, že vodu někdo krade / na svých vodoměrech doma/. Výbor se touto situací nechce vůbec zaobírat, řekl, že k výměně nebo k zaplombování vodoměrů v bytech je zapotřebí souhlas nadpoloviční většiny bytových jednotek. Nutno podotknout, že někteří vlastníci mlčí a platí, a další v domě nebydlí / byty pronajímají /. Je vůbec možné se nějak bránit? Děkuji za odpověď Lizel

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil an (bez ověření), 19. Leden 2010 - 1:08

    Sobrý den, bydlíme v bytovém domě a máme založeno SVj. Při letošním vyúčtování vody jsme zjistili, že máme rozdíl ve stavu spotřeby vody mezi hlavním vovoměrem a jednotlivými vodoměry bytů. U jednoho z bytů byl zjištěn mnohonásobně menší odběr vody než v loňském roce při tom v něm bydlelo stákle stejné množství obyvatel. Konkrétně z 90 m3 na 30m3. Je možné rozdíl nějak majiteli bytu dopočítat?

    Vložil Matějka Jaroslav, 19. Leden 2010 - 20:00

    Vážená/ý,

    teoreticky je možné, že vodoměr se „zasekává“.

    Jednoduchá kontrola: napustit 10 litrový kybl při malém průtoku, při středním průtoku a při maximálním průtoku; vždy porovnat s naměřenými hodnotami na vodoměru (pozn.: většina vodoměrů měří objem 10 litrů).

    Matějka

    Vložil lake, 28. Říjen 2009 - 8:08

    Lizel,

    máte členy výboru, kteří jsou nečinní. Takto jsou vám na nic. Vyměňte je. Pak vyměňte vodoměry.

    Pokud jde o plombování: plomba je součástí instalace měřicího zařízení, netřeba se s nikým dohadovat, ani nic odhlasovat. Výmluvy ukazují na neschopnost členů výboru. Firma provádějící výměnu vodoměrů prostě při montáži nasadí pořádné plomby.

    Dále: Je třeba u správce si vyžádat vyúčtování řekněme za poslední 4 roky a zjistit, jaká byla průměrná spotřeba vody. Nebo ještě podrobněji: měsíční faktury za vodu.

    Šla spotřeba prudce nahoru v poslední době? Reklamujte hlavní vodoměr.
    Je spotřeba stále stejná, plus minus 10% ? Pak je hlavní vodoměr v pořádku. Problém bude v některém bytu nebo v bytech.

    V tom případě si projděte roční vyúčtování vody všech bytů, opět za 4 roky zpátky (odděleně teplá a studená). Snížila se spotřeba některého bytu bez změny počtu osob v bytě? Má některá domácnost zjevně nižší spotřebu než ostatní? Pak jde o poruchu vodoměru, nebo o záměrný zásah.

    Členové výboru vezmou kbelíky (nejméně 10 litrů) a půjdou do těchto domácností zkontrolovat funkci vodoměru. Natočení 10 litrů vody musí vodoměr celkem přesně ukázat, a to při plném proudu i při pomalém napouštění.

    lake

    Vložil Matějka Jaroslav, 27. Říjen 2009 - 17:25

    Vážený pane Lizel,

    výbor se plete. Společenství je zřízeno za účelem správy a provozování společných částí domu.

    Dodávka vody je jedna z čiností, která je ve správě společenství, včetně rozúčtování nákladů.

    I podružné vodoměry podléhají pravidelnému metrologickému ověřování správné funkčnosti dle obecně závazných právních norem; zákon č.505/1990 Sb. o metrologii a jeho prováděcí vyhláška č.69/1991 Sb., ve věci kalibrací stanovených měřidel, SV po 6 letech, TUV po 4 letech. Údaje vodoměrů po jejich době kalibrace nelze užívat pro rozúčtování a kterýkoliv majitel by v případě námitek se způsobem rozúčtování dle měřidel bez platné kalibrace by byl úspěšný.

    K výměně/kalibraci vodoměrů není třeba ani nadpolovičního souhlasu všech vlastníků, ani všech vlastníků, (povinnost je stanovena obecně závazným zákonem) jelikož je vše ošetřeno v ZoVB §13 odst.4) „Pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku, je vlastník jednotky povinen umožnit na předchozí vyzvání přístup do jednotky. Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot.“

    V souladu s dlouhodobým plánem oprav a finančním plánem by mělo být kalkulováno každých 6 let ověření vodoměrů SV a každé 4 roky TUV s předpokládaným max.nákladem 500 Kč/ks, obdobně i konání pravidelných revizí, kontrol, zkoušek a dalších záležitostí dle technického vybavení daného domu; tyto záležitosti vychází z obecně závazných zákonů, vyhlášek a norem, případně návodů k danému zařízení dle určení výrobce.

    Každá odborná firma po výměně i podružných měřičů/vodoměrů uskutečňuje plombování vodoměrů proti neoprávněné manipulaci.

    Pozn.: celou diskusi k dané problematice naleznete, zadáteli do hledáčku vpravo nahoře (bílé pole) slovo „VODOMĚRY“.

    Matějka

    Vložil 1Raula, 19. Leden 2010 - 22:36

    my máme vlastníka,který nás na kontrolu do bytu nepustil už 2 roky.Teplou vodu prý od nás nebere,řekl,že má boiler a vodu si hřeje ze studené.Kontro­lovala jsem 3 roky pozpátku jeho spotřebu a studená voda mu klesá řádově 10m3 ročně.Teplou má už druhý rok stejnou.Nevíme co s ním,prostě si stoupne do dveří a prohlásí,že do bytu nikoho nepustí.Letos budeme měnit vodoměry,vypadá to tak,že ani na tu výměnu nepřistoupí.

    Vložil Anon (bez ověření), 29. Říjen 2009 - 8:13

    jen připomínka, měření tepla není dáno zákonem

    anon

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".