vnější vzhled- mřížka digestoř, přesun paraboly

Vložil Albatros222, 2. Březen 2021 - 12:31 ::

Dobrý den, rád bych se zeptal zda je potřeba souhlas všech vlastníku domu , nebo stačí souhlas výbor a nebo dokonce není potřeba souhlas v případech, že:

 1. vlastník chce na vnější fasádě přesunout zařízení (menší parabolka )na příjem signálu internetu. Zařízení je namontováno na vnější omítce a v létě má špatný signál kvůli stromům a tedy by ho rád přesunul o něco výše a nebo pak ještě na druhou stranu.
 2. z bytu vlastníka kde je kuchyně vede odvodní roura od digestoře (každá jednotka to má vývod z kuchyně) , která vystupuje ven z fasády. Kvůli únikům tepla v zimních období by vlastník rád místo pouhé roury na konci (na fasádě) tuto rouru zakrátil a na její konec nainstaloval mřížku, která se uzavírá podle zapnuté nebo vypnuté digestoře tím by omezil únik tepla respektive také omezil vik studeného vzduchu do jeho jednotky. Je potřeba na výměnu „roury“ za mřížku povolení od všech vlastníku nebo stačí pouze výboru? Pouze jeho jednotka má na omítce zakončení rourou a ostatní mají pouze jednoduchou mřížku.. došlo by tedy i ke sjednocení vzhledu.

Mnohokrát děkuji za pomoc.

PřílohaVelikost
upravy.JPG88.27 KB

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Anonymoust (bez ověření), 3. Březen 2021 - 5:05

  Jste pobočkou NASA? Proč nemáte jeden satelit na střeše a jednu anténu na internet ? U vás si každý vlastník muže dat 3 amaténa na fasádu či okno ?

  Vložil Albatros222, 3. Březen 2021 - 8:34

  Dobrý den, nejedná se o pobočku NASA. Do domu jsem se nastěhoval cca před rokem a již to takto bylo. Odhaduji, že vlastníci neměli zájem o satelit pro všechny. Tím pádem si vlastník instaloval satelit pouze pro sebe. Za nějaký čas chtěl odhaduji další vlastník a bohužel se již tedy „nemůže“ připojit na satelit někoho jiného proto tam je další. Možné sjednocení by připadalo do úvahy pokud by se prováděla rekonstrukce elektrických rozvodů pro celý dům a tím si i právě připravit vedení pro satelitní příjem pro každého. Pouze toto odhaduji, ale je to pravděpodobný postup.

  Vložil Justitianus, 3. Březen 2021 - 10:23

  Pro Albatros2222:

  Ve vašem domě si zřejmě připevňuje na fasádu kdo chce co chce. SVJ je nečinné, členové výboru to sami od sebe neřeší. To celkem chápu: proč by si měli přidělávat práci, když vlastníkovi domu je to jedno.

  Současný stav by se nejspíše změnil při zateplení fasády: pak už je vyloučeno svévolně poškozovat zateplovací systém a vrtat cokoliv do zdi pod zateplením. Přišli byste o záruku, a hrozilo by zatékání pod zateplení.

  Soukromoprávní oprávnění ke změně vzhledu domu samozřejmě uděluje vlastník domu. Své právo může přenést stanovami na právnickou osobu SVJ. Veřejnoprávní povolení ke změně vzhledu je v pravomoci stavebního úřadu; viz stavební zákon.

  Justitianus

  Vložil Albatros222, 3. Březen 2021 - 10:28

  Pro Justitianus: Děkuji za odbornou odpověď.

  Zateplení fasády v blízké době nehrozí. První v řadě bude jistě střecha a následně izolace základů domu, rozvody vody, rozvody elektřiny až další v seznamu (pokud by to neuškodilo domu) zateplení. Jedná se o stavbu z roku cca 1924 a rekonstruovaná byla v roce 1992. Je ale určitě dobré na to myslet a spojit tuto činnost s právě sjednocením těchto antén a satelitů dříve.

  O památkově chráněnou budovu se nejedná.

  Dům je rozdělen na 8 bytových jednotek. Má tedy SVJ. Hádám tedy, že každá jednotka je vlastníkem domu a tedy pro mé zmíněné úpravy je potřeba písemné povolení všech vlastníků pokud se nepletu.

  Vložil Justitianus, 3. Březen 2021 - 12:19

  Vlastník domu = všichni spoluvlastníci = všichni vlastníci jednotek.

  Není ovšem pravda, že by k běžnému hospodaření byl nutný souhlas všech. Takto to ve spoluvlatnictví nefunguje. Je nutný souhlas většinový.

  Jaká většina je nutná závisí od toho o čem se rozhoduje. Najdete to buď v prohlášení (vlastníka budovy) nebo ve stanovách SVJ, nebo přímo v zákoně. Zpravidla postačuje nadpoloviční většina hlasů všech vlastníků jednotek. Rozhoduje-li se na shromáždění, může postačovat i jen většina hlasů PŘÍTOMNÝCH vlastníků jednotek (což může být jen těsně nad 25% hlasů). Viz § 1206 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb..

  Justitianus

  P.S. Pokud je vlastníkům jedno kde na fasádě jsou jaké paraboly, pak jedna parabola navíc neznamená zásadní porušení hospodaření se společnými čátmi. Je tedy možno prostě namontovat a počkat zda se proti tomu většina neohradí. Pak by ovšem musely být odstraněny VŠECHNY paraboly na fasádě.

  Vložil Albatros222, 3. Březen 2021 - 12:50

  Pro Justitianus

  To je přesně to co jsem potřeboval vědět, že v mém případě to záleží co říká zákon. Protože ve stanovách to není zmíněno. Takže teoreticky stačí, aby vlastník sehnal 5 podpisů (5 z 8 celkových) ohledně souhlasu se změnou a pak může změnu provést. Když nebudu počítat jeho vlastní podpis. V blízké době právě není v plánu shromáždění a změny chce provést dříve.

  Je tomu tak?

  Vložil 25Malý (bez ověření), 4. Březen 2021 - 16:05

  Vážený Albatrosi. Není žádný racionální důvod, aby se nepočítal hlas žadatele. A už vůbec ne, když jde o společenství s pouze 8 vlastníky.

  Každý vlastník má stejná práva jako ostatní, u hlasování se liší pouze velikostí podílu (váhy hlasu). I podíl žadatele je podílem spoluvlastníka. A pokud žadatel něco chce, musí použít všechny legální možnosti. Použití svého hlasu je legálním krokem.

  Trochu mi to připomíná mediální žeň u kterési prezidentské volby, kdy jedna kandidátka pro sebe nehlasovala, že prý by to bylo nemorální…

  Vložil hak (bez ověření), 3. Březen 2021 - 10:40

  Jednotka nemůže být vlastníkem domu.

  Vložil Albatros222, 3. Březen 2021 - 11:09

  Myšleno to bylo tak, že každá jednotka vlastní určitý podíl. Všechny jednotky dohromady tedy vlastní celý podíl domu a tedy proto je teoreticky nutný souhlas všech vlastníku.

  Je to takto správně?

  Vložil hak (bez ověření), 3. Březen 2021 - 11:41

  Žádná jednotka nemůže vlastnit podíl. Podíl může vlastnit pouze vlastník, nikoliv jednotka.

  Vložil Albatros222, 3. Březen 2021 - 12:42

  Pro Vložil hak: doufám, že pracujete jako právník kde můžete svůj výjimečný cit pro detail zcela využít pro dobro lidstva. Máte jinak pravdu podíl vlastní vlastník nikoliv jednotka, ale jsem rád, že i tak tu jsou lidé, kteří porozuměli mé nejasnosti.

  Vložil Macegriffin (bez ověření), 2. Březen 2021 - 17:00

  Dle mého názoru(jistě bude omínusován, nevadí)

  Bod1 – vzhledem k tomu, že tam anténa již je a o kus níž je na fotce vidět podstatně větší anténa satelitu tak bych to ani neřešil. Předpokládám, že okno patří majiteli bytu, který to chce přesunout.

  Bod2 to samé… vývod tam je a jak je uvedeno došlo by po úpravě spíše k sjednocení vzhledu. Takže to samé.

  Jinak ve stanovách budete mít určitě uvedeno, kdo rozhoduje o změně vzhledu. Ale tím bude myšleno zásadního vzhledu domu- jako je změna garážových vrat, zasklení balkónů apod. Instalace antény či úprava vývodu digestoře si myslím do toho nespadá.

  Vložil Albatros222, 3. Březen 2021 - 8:43

  Dobrý den, mnohokrát děkuji za Váš názor.

  1)Ano satelit patří majiteli bytu, který ho chce přesunout.

  Ve stanovách není uvedeno kdo rozhoduje o změně vzhledu domu.

  Je tam uvedeno:

  • Do působnosti shromáždění náleží rozhodování o opravě nebo stavební úpravě společné části, převyšují-li náklady částku stanovenou do

  pravomoci výboru. (Technicky se nejedná o opravu nebo stavební úpravu, která bude hrazena z „fondu“ oprav. Proto se tento bod na tyto úpravy asi nevztahuje)

  • Do působnosti shromáždění náleží rozhodování v dalších záležitostech určených stanovami či zákonem, nebo záležitostech, které si shromáždění k rozhodnutí vyhradí.

  Ve stanovách tedy není slovně uvedeno kdo rozhoduje v případě změn vnějšího vzhledu, ale odvolává se právě na zákon. A proto zde můj dotaz padl, protože nevím jak to hodnotí zákon v těchto dvou případech.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 3. Březen 2021 - 15:05

  Anténu přesunul a díry po původním umístění zaplnil silikonem barvy podobné omítce. Do odtahové rorury bych já osobně zamontoval zpětnou klapku. Ta se dá umístit i na druhém konci v bytě, protože montáž na vnější straně není tak snadná. Klapky se prodávají v různých velikostech.

  Vložil Leona (bez ověření), 2. Březen 2021 - 17:28

  „o kus níž je na fotce vidět podstatně větší anténa satelitu“

  … a o kus výš je na fotce vidět podstatně větší anténa (na střeše).

  Kolik máte celkem na domě antén?

  Vložil Macegriffin (bez ověření), 2. Březen 2021 - 17:51

  sice nevím proč se ptáte mne, ale budiž – asi dva satelity, jedna menší antena nového podnájemníka a nějaké antény na internet. :-D

  ještě nějaký dotaz? Společnou TV antenu nemáme – většina majitelů má kabelové připojení.

  Vložil anonymouse (bez ověření), 2. Březen 2021 - 17:37

  Celkem 412. Stačí Vám toto číslo? Je to v pořádku?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".