vložkování komínů

Vložil ladina, 26. Leden 2011 - 13:22 ::

V bytovém domě se 14 bytovými jednotkami se vložkoval komín v jednom bytě. Má se tato práce financovat z fondu oprav a nebo je to záležitost vlastníka bytové jednotky?

  • vložkování

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Jury, 14. Červen 2023 - 20:06

Jsem členem SVJ. V roce 2019 při výměně kotle mi výbor odmítl zaplatit vložkování komínu (spuštění trubek nebo flexi hadice do komína) pro odvod spalin a napojení na kotel o menším průřezu, než otvor v komínovém tělese pro kondenzační kotel. Po prostudování uvedené problematiky , jsem to dál neřešil. V domě jsou ještě u spoluvlastníků kotle i jiné kategorie a i elektrické přímotopy. Z vyúčtování za rok 2022 jsem zjistil, že výbor zaplatil vložkování dvěma členům,kteří vyměnili kotle za kondenzační.Protože postupovali protiprávně, vyzval jsem výbor k úhradě způsobené škody, ale výbor hraje pozici mrtvého brouka. Pro úplnost uvádím ,že v prohlášení vlastníka jen obecný text, že komín je části společných prostor ,bez dalšího upřesnění. Dále zde platí nařízení vlády č.366/2013 Sb. ze dne 30.října 2013,§5, bodu 2. Současně z fondu oprav zaplatili všem revizi plynového spotřebiče, což je povinnost vlastníka kotle (§63,odst.2,písmene c ,Zákona 458/20000 Sb. a dále §6 nařízení vlády č.258/1995 Sb.). Svým jednáním způsobili značnou škodu čerpáním prostředků z fondu oprav. Může mi někdo poradit, jaké mám možnosti , aby byly dodrženy litery zákona a zda mohu uspět? Jury

Vložil Jury, 15. Červen 2023 - 17:10

Dopřesnění:Založení SVJ v 10/2018 za účasti notáře. První shromáždění v 2/2019 (volba výboru), druhé v 5/2019 (odvolání člena družstva z výboru) a poslední v 11/2021,kde se pokusil výbor upravit pravidla hlasování, což se mi podařilo částečně narušit a všechno jim neprošlo. Mimo toto se nic neprojednávalo. Jinak až do dnešní doby se vše řeší jen oběžníkem (per rollam) a to jen uzávěrky za daný rok a letos i dvě opravy. Shromáždění se nekoná. Proplacením vložkování komínů dvěma spoluvlastníkům si tak výbor zajistil většinu. Dosud nemám uzavřený soud s výborem, který odmítá poskytovat k nahlédnutí doklady (zatím jen advokát dojednal plichtu před zahájením soud.líčení, kdy je požadavek umožnit nahlédnout a pořídit si kopie do 30 dnů od doručení stanoviska soudu,které ještě ani po 35 dnech nedorazilo). Jinak,že jsem rovněž obdarovaný (proplacení kontroly kotle), ano. Ve vyúčtování, které jsem obdržel za rok 2022 jsem to zjistil a vyzval k úhradě způsobené škody. Předpoklad byl, že se to přeúčtuje na jednotl.spolu­vlastníky a ono nic. Jury

Vložil Justitianus, 15. Červen 2023 - 4:50

Jury, co popisujete zdá se být bezdůvodným obohacením některých vlastníků jednotek (dar bez právního důvodu). Vymáhat na obohacených osobách by ovšem mohlo jedině SVJ. Jste jedním z obdarovaných a dar jste přijal; viz Vaše věta: „zaplatili všem revizi plynového spotřebiče“.

Okolnosti rozhodné pro počátek běhu promlčecí lhůty u práva na vydání bezdůvodného obohacení zahrnují vědomost, že k bezdůvodnému obohacení došlo, a o osobě povinné k jeho vydání.

Až budete vědět zda o darech rozhodlo shromáždění, až budete znát výši částky všech darů, Váš podíl na darovaných částkách, a data počátku běhu promlčecích lhůt, pak se o tom můžeme pobavit dál.


Zákon č. 458/2000 Sb. nikdy neobshoval povinnost zákazníka provádět revize (ostatně ustanovení § 63 neexistuje – bylo zrušeno). Nařízení vlády č. 258/1995 Sb. bylo zrušeno před osmi lety. Nesmíte slepě věřit všemu co čtete !

Justitianus

Vložil Jury, 18. Červen 2023 - 18:11

Shrnutí k proplacení vložkování komínů pro kondenzační kotle. V prohlášení vlastníka je jen komínové těleso.Shromáždění nic neschválilo a navíc se shromáždění nekonají,jen se schvalují uzávěrky za příslušný rok a to ještě per rollam. Výše proplacené částky 50.000Kč. V rámci podílů to činí u nás 4.900 Kč. Největší podíl má družstvo,které je členem SVJ,ale Ti ale mají ve stanovách proplácení vložkování komínů,tak to neřeší. Obdarování včetně členů výborů mají se svými podíly většinu. Moje možnosti. V současné době mohu akorát každému jednotlivci zaslat tabulkovou hodnotu výše sponzorského daru podle podílů nebo dát podnět na daň.úřad,zda dar byl zdaněn?

Vložil Kveta (bez ověření), 16. Květen 2011 - 14:11

Predevsim se podivejte do Vaseho prohlaseni vlastnika. Kominy jsou obecne spolecnou soucasti, ale u vlozek to tak nebyva.

Vložil Eva P. (bez ověření), 26. Leden 2011 - 23:06

Záleží na tom, z jakého důvodu se komín vložkoval. Pokud se vložkoval po revizi kominíků a byl tedy „závadný“, platí ho SVJ. Pokud ale vlastník bytové jednotky měnil spotřebiř využívající tento komín, jeho povinností bylo tedy nechat vyvložkovat komín, pak ho platí majitel jednotky.

Vložil Zuzana (bez ověření), 11. Září 2012 - 6:00

Dobrý den, reaguji na Vaši odpověď. Jsem téhož názoru ohledně financování vložkování komínů, jen nevím, čím argumentovat. Je na toto nějaký obecně závazný předpis? V našem domě si před 15 lety financovali vložkování komínů nájemníci ze vlastních prostředků, z důvodu přechodu na plynové kotle. Po 15 letech se udělala revize a některé komíny byly zjištěny jako závadné, tedy nutné znovu vyvložkovat s okamžitým zákazem používání. Nájemníci, většinou ti u kterých nebyla závada shledána nebo bydlí ve vyšších patrech nesouhlasí s financováním nového vyvložkování z fondu oprav. Je komín součástí stavby a je tedy povinnost zajistit provozuschopnost z fondu nebo si má každý nové vyvložkování uhradit sám. Děkuji, s pozdravem Zuzana.

Vložil Martin John (bez ověření), 10. Červen 2012 - 20:56

Dobrý den.Moc vás prosím o radu.Bydlím v družstevním bytě v obci Mlázovice V Rybníčkách 228.Bytovka je stará dvacet let.Před dvěma lety nám nad střechou praskl komín.Byťák jej jako havarijní nechal opravit.Od té doby mi začal na půdě bytovky dehtovat komín.Mám strach, aby to neslezlo níže k sousedům.Správce bytovky nechce o tom, že by dali peníze z fondu oprav(do kterého si mimochodem poctivě platím) ani slyšet.Přitom topím ne z bytu, ale ze společné kotelny, používám stoprocentě suché dřevo a výrobcem kotle H412 doporučené palivo ořech 1.Kdo má tedy pravdu a kdo by hradil případnou škodu, kdyby dehet poškodil byty, kterými komín prochází?V bytě jsem si přes to, že platím do fondu oprav za své peníze měnil kotel, okna, radiátory a nechal jsem opravit za 12000,–KČ balkon, protože protýkal praslinami v betou.Podotýkám, že část mého balkonu slouží jako střecha zadní verandy batového domu, kde se dělali mokré fleky a mapy po vodě jsou tam patrné do dnes. Díky moc za radu a náš bytový dům dejte prosím všem za „vzor.“

S přáteským pozdravem Martin John Mlázovice john.martin@cen­trum.cz tel.737 544 545

Vložil Jana Kafková (bez ověření), 16. Květen 2011 - 9:01

A kdo hradí vložkování komínu když při výměně spotřebiče zjistila revize komínů, že je potřeba vložku vyměnit? Děkuji A jsou tu Vaše odpovědi nějak právně podložené, nebo si to jen myslíte? Děkuji Kafková

Vložil ladina, 27. Leden 2011 - 12:45

Děkuji za odpověď. Hýža

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".