Vlastník a člen společenství

Vložil Josef Soukup, 3. Květen 2015 - 13:36 ::

Vážení, obracím se na vás s praktickým dotazem. Je možné, že jako myslivci mají svou mysliveckou latinu, lékaři své naprosto nečitelné písmo, tak také právníci mají své vznešené, ale naprosto nesrozumitelné vyjadřování? Napadlo mě to, když jsem ve stanovách jedné SVJ četl toto:

"Člen společenství vlastníků má práva vlastníka jednotky a člena společenství vlastníků uvedená v příslušných ustanoveních právních předpisů a těchto stanov a má zejména právo:
a. účastnit se veškeré činnosti společenství způsobem a za podmínek stanovených právními předpisy a těmito stanovami,
b. atd."

Mně to připadá jako vznešené plácání, které má ohromit laika. Mám pravdu, nebo se mýlím? Nebylo by jednodušší a srozumitelnějšá napsat

"Vlastník jednotky má zejména právo:
a. účastnit se veškeré činnosti společenství způsobem a za podmínek stanovených právními předpisy a těmito stanovami,
b. atd."

A nebylo by ještě srozumitelnější napsat

"Vlastník jednotky má právo:
a. účastnit se veškeré činnosti společenství,
b. atd."

Rád poznám názor většiny k tomuto problému. Jestli se mýlím, tak mne nešetřete, chci totiž tím jednoduchým způsobem napsat celé stanovy našeho SVJ.
Za vaše kladné, záporné nebo varovné názory děkuji předem.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 3. Květen 2015 - 15:55

    Pane Soukupe,

    formulace se snaží říci, že existují dva druhy práv: práva vlastníka jednotky odvozená od vlastnictví věci (věcná práva) a práva člena právnické osoby odvozená od jeho členství ve skupině osob (obligační, závazková práva). Je prostě nutné rozlišovat práva vlastníka jednotky od práv člena SVJ. Jistě cítíte, že v tom je rozdíl.

    Některá základní práva a povinnosti vlastníka jednotky(2012) se objevují přímo v prohlášení. Patří sem rozsah vlastnictví, pravidla pro správu domu, pravidla pro užívání společných částí a pravidla pro příspěvky na náklady spojené se správou domu.

    Některá práva a povinnosti vlastníka jednotky(2012) jsou uvedeny přímo v zákonu (obecná ustanovení o spoluvlastnictví, § 1175 a následujících NOZ, atd.). Jde zejména o věcná práva, která se váží na vlastněný majetek a na rozhodování o hospodaření s tímto majetkem.

    Po vzniku SVJ(2012) se uplatní obsah schválených stanov. Ty podle § 1200 NOZ obsahují mimo jiné:

    1– Členská práva a povinnosti vlastníků jednotek, jakož i způsob jejich uplatňování
    Z uvedeného je zřejmé, že stanovy určují ČLENSKÁ práva člena právnické osoby. To jsou pouze taková práva, která nemohla být uplatňována v době před vznikem SVJ. Například právo volit členy statutárního orgánu.

    2– Pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí
    Toto už bylo obsahem prohlášení jako „náležitosti stanov“. Se vznikem právnické osoby se tyto prakticky zaměřené věci přesouvají do stanov SVJ (které přebírá správu společných částí) a obsah příslušné části prohlášení tím ztrácí právní účinky.

    3– Pravidla pro tvorbu rozpočtu společenství, pro příspěvky na správu domu a úhradu cen služeb a pro způsob určení jejich výše placené jednotlivými vlastníky jednotek.
    Opět platí, že se vznikem SVJ se tyto záležitosti přesouvají z prohlášení do stanov SVJ. Obsah příslušné části prohlášení ztrácí právní účinky vkladem schválených stanov do sbírky listin rejstříkového sou­du.

    Jak jste si asi všiml, stanovy SVJ jsou z vůle profesora Karla Eliáše kočkopes, který obsahuje nejen práva a povinnosti člena společenství (obligační vztahy), ale z prohlášení do sebe přejímá i definici některých práv a povinností náležejících vlastníkům jednotek (věcná práva a s tím spojené spoluvlastnické vztahy).

    Takže práva vlastníka jednotky a práva člena společenství nejsou totéž. Z obojího je možno ve stanovách najít něco. Není to právně čisté, ani logické, ani přehledné – jako ostatně celá část NOZ o bytovém spoluvlastnictví. Ale my s tím nic nenaděláme …

    lake

    Vložil FilipN, 3. Květen 2015 - 14:24

    Jedná se o čisté plácání (nevznešené). Nejjednodušší by bylo Vámi uvedený text zcela vynechat, neříká nic více a nic méně, než že platí právní předpisy a stanovy. Pokud pod dalšími písmeny (Vámi vynechanými, totiž ad b a dále) text zakotvuje práva nad rámec právních předpisů, je Vámi uvedené záhlaví opět nevhodné a doporučené řešení je opět stejné, uvedený text vynechat (a nová práva zakotvit bez tohoto úvodu, jak ostatně sám navrhujete).

    Jsou ve Vámi zmíněných stanovách zakotvena nějaká práva nad rámec právních předpisů? To by mohlo být pro zdejší diskutéry zajímavé.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".