Velká kontrolní akce na Airbnb

Vložil Pavel, 3. Září 2018 - 22:28 ::

ČTK 31.8.2018

Generální finanční ředitelství (GFŘ) a hlavní město uzavřely memorandum o výměně informací ohledně lidí, kteří krátkodobě pronajímají byty přes službu Airbnb a další internetové platformy. Finanční správě se podle zjištění Hospodářských novin podařilo získat informace o ubytovatelích, na základě kterých hodlá kontrolovat, zda platí daně. Praha je využije k výběru ubytovacích poplatků, kterým poskytovatelé krátkodobých pronájmů podléhají stejně jako hotely či penziony.

„Předpokládáme, že nám ředitelství informace předá v září nebo v říjnu. Poskytovatele ubytování následně vyzveme k přihlášení se k místnímu a lázeňskému poplatku, tím s nimi začne řízení,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Finanční správa nesdělila, kde k informacím o nabízených bytech přišla. Podle GFŘ byli ubytovatelé v uplynulých měsících opakovaně informováni o daňové povinnosti, která jim pronajímáním bytů vzniká. Nyní se daňová správa zaměří na přímé kontroly.

Praha zároveň tlačí na novelu zákona, která by zahrnovala například omezení doby, po kterou by bylo možné byt ročně krátkodobě pronajímat. Podle politiků je potřeba podobné služby regulovat, protože podporují spekulace s byty, ruší komunitní život a lákají do centra města hlavně turisty, kteří jsou v Praze jenom kvůli pití alkoholu a zábavě. Návrh novely je nyní v připomínkovacím řízení, dá se tak očekávat jeho projednání po letních parlamentních prázdninách.

Počet hostů ubytovaných v Česku prostřednictvím aplikace Airbnb podle společnosti loni meziročně vzrostl o 52 procent na 1,02 milionu. Tradičně nejsilnější je Praha, v mimopražských regionech se nicméně zájem zvýšil o 108 procent. Hosté se ubytovali u zhruba 11.000 hostitelů. Nejvíce návštěvníků přijelo z Německa a USA, průměrně zde přespali 3,3 noci. Mimo Prahu je největší zájem o jižní Moravu a Slezsko. Airbnb funguje v ČR od roku 2009, společnost vznikla v srpnu 2008. Podle expertních analýz se Airbnb svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení. Kromě Airbnb působí na trhu další podobné služby jako například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.

Více na https://www.e15.cz/…rbnb-1350666

_____________­________________________­________________________­__________________

Ne všichni pronajímatelé, dle GFŘ ubytovatelé, platí poplatky a daně.

Praha půjde po poplatcích za lázeňský a rekreační provoz, FS bude přeřazovat z § 9 ZDP do § 7 ZDP a pokud se příjem přeřadí do § 7 ZDP, tak se ozve i zdravotní pojišťovna a PSSZ.

FS ještě bude doměřovat DPH.

Hezký den!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil TN. (bez ověření), 4. Září 2018 - 9:59

    Abych si to ujasnil, zatím se to týká KRÁTKODOBÝCH pronájmů? Jednou jste tu psal, že se chystá novela, která § 9 zruší a příjmy ze všech pronájmů spadnou do SVČ a budou podléhat SP a ZP, vč. pronájmu traktorů.......

    Vložil Erik (bez ověření), 10. Říjen 2018 - 7:42

    Jen bych upřesnil, že nájem je jedna věc a ubytování je věc jiná (podnikání – nutnost odvodu soc. a zdrav. k tomu.

    Ubytování je, když je poskytnuta i služba – úklid nemovitosti, přestlání postele atp.

    U ubytování šlo přece vždy o podnikání – paragraf 7. Jde jen o to to chtít a umět zkontrolovat, protože někteří defakto podnikají, poskytují službu a přitom se tváří jako nájem.

    Lidem, kteří dělají službu a ještě berou poplatek za úklid, tak napařit paragraf 7 jde i bez změny zákona.

    Třetí věc jsou místní poplatky. Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt platí fyzické osoby, které přechodně a za úplatu pobývají v lázeňských místech a v místech soustředěného turistického ruchu za účelem léčení nebo rekreace, pokud tyto osoby neprokáží jiný důvod svého pobytu.

    Tady by si měla Praha vyjednat s Airbnb, aby Airbnb umožnilo snadný výběr těchto poplatků a tím budou mít i evidenci o všech lidech. Ono to je dost složité dle české legislativy, kdo má platit a kdo ne, a jak doložit že nemá atp. a to by se ten systém Airbnb musel úplně předělat takže se nedivím, že se brání!

    Ten systém Airbnb je skoro anonymní, po zaplacení hostem vám Airbnb řekne navíc jen jeho přijmení a telefon, kdežto podle českého zákona stejně musíte evidovat

    v případě Čecha (zák. 565/1990): v písemné podobě vést evidenční knihu, do které zapisuje dobu ubytování, účel pobytu, jméno, příjmení, adresu místa trvalého pobytu nebo místa trvalého bydliště v zahraničí a číslo občanského průkazu nebo cestovního dokladu fyzické osoby, které ubytování poskytl. Zápisy do evidenční knihy musí být vedeny přehledně a srozumitelně. Tyto zápisy musí být uspořádány postupně z časového hlediska. Evidenční knihu ubytovatel uchovává po dobu 6 let od provedení posledního zápisu.

    v případě cizince (i Slovák) k tomu ještě navíc (zák. 326/1999): číslo dokladu nebo pasu a to i u dětí pod 15 let, případně i číslo víza, a toto písemně nahlásit policii do 3 pracovních dnů (papírově nepodnikatel nebo přes internet podnikatel

    Takže tohle stejně airbnb nemůže komplexně vyřešit za pronajímatele ani za ubytovatele, 90% jich výše uvedené informace ani neví.

    Vložil radka222222 (bez ověření), 4. Září 2018 - 10:19

    týká se to jen ubytování

    Vložil Pavel, 4. Září 2018 - 10:18

    TN.,

    zatím se jedná o krátkodobé pronájmy – dle GFŘ ubytovací činnost.

    Dlouhodobé pronájmy bez služeb stále zůstávají v § 9 ZDP.

    Psal jsem tu o prvních návrzích zcela nového zákona o daních z příjmů. Snaha nových úředníků je udělat to zcela nově tzv. „zjednodušit administrativu“. Když byli upozorněni, že možná v dani z příjmů se sníží počet paragrafů, ale má to návaznost na soc a zdr, tak byli překvapeni. Nový zákon má být až za několik let, přinesl by zejména chaos.

    V současné době se projednává balík daňových zákonů pro rok 2019, cca 750 stránek, kde je i nová povinnost považovat činnost člena orgánu za ekonomickou činnost a pro plátce DPH tedy zatěžovat tuto činnost DPH, jak jsme to tu kdysi probírali. Předpokládám, že to bude schváleno.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil TN. (bez ověření), 4. Září 2018 - 11:36

    Super, takže traktory mohu dál pronajímat, ale jako člen výboru SVJ nesmím pobírat odměnu :)

    Vložil Pavel, 4. Září 2018 - 11:48

    TN.,

    to je nepřesné, odměnu člena výboru můžete i nadále pobírat, jen se zvýší příjem státního rozpočtu o DPH a bude na dotace např. na řepku a jiné nezbytnosti.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil TN. (bez ověření), 4. Září 2018 - 12:52

    Nevíte, jestli už návrh prošel vládou a je v eklepu? Nebo je někde paragrafované znění nebo aspoň záměr?

    Vložil Pavel, 4. Září 2018 - 13:34

    TN.,

    od 11.9.2018 se má ST 206 projednávat v 1. čtení v Parlamentu ČR.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil ...... (bez ověření), 4. Září 2018 - 1:31

    No a co, koho to zajímá. Pražáci jsou nadlidi, tak jim třeba. A ještě navíc jsou to udavači, hnus odporný.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".