Úvěr na opravu / rekonstrukci bytového domu

Vložil cosswo (bez ověření), 7. Prosinec 2023 - 6:51 ::

Zdravím přátelé. Výbor SVJ projednával na schůzi společenství projekt na opravu / rekonstrukci našeho domu (o 60 bytových jednotkách) v ceně 18 milionů Kč. Pominu skutečnost, že je tam spoustu zbytečně předražených oprav, které by se dali udělat levněji a že to chtějí zadat jediné firmě. Nějakou část máme našetřenou, ale stejně by se musel zajistit bankovní úvěr ve výši cca 10 milionů. Může většina vlastníků na shromáždění vlastníků přehlasovat jednotlivé vlastníky, kteří nesouhlasí se zástavou svých bytů při vyřízení tohoto úvěru? Tzn může většina rozhodovat o mém bytě? Dokonce nám tvrdili, že zástavní právo banka v „tak malých“ úvěrech ani nepožaduje a žádné by se nezřizovalo – prý až od 30-ti milionů. Mám dojem, že nám někdo pěkně lže…Jaké máte zkušenosti Vy? Děkuji za Vaše komentáře.

  • hlasování

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 7. Prosinec 2023 - 8:54
  • cosswo: „Může většina vlastníků na shromáždění vlastníků přehlasovat jednotlivé vlastníky, kteří nesouhlasí se zástavou svých bytů při vyřízení tohoto úvěru?“

Ne, většina nemůže přehlasovat vlastníka jednotky v této věci. O zřízení zástavního práva k jednotce se přece vůbec nehlasuje, protože o tom by mohl platně rozhodnout pouze sám vlastník jednotky.

Justitianus

Vložil . (bez ověření), 7. Prosinec 2023 - 9:05

Vždyť tazatel uvádí, že dostali informaci: banka zástavní právo při tak malých úvěrech nepožaduje a to je pravda. Nejedná se tedy o hlasování týkají se zástavního práva.

Vložil radka2222 (bez ověření), 7. Prosinec 2023 - 8:23

většina rozhoduje. brát si tak vysoký úvěr na opravy? co jste dělali dosud? opravy se snad dělají průběžně, a každý rok by měl být nějaký rozpočet, podle které se platí příspěvky, aby na opravy bylo.

já osobně jsem taky „kverulant“ a nesouhlasím s úvěrem v našem svj. nemíním riskovat kvůli neplatičům a platit za jiné. a že nějaké neplatiče máme.

zástavní právo banka zřizovat nemusí. v případě dluhů se určitě z 60 bytů nějaký nezastavený najde, a banka se na něm uspokojí.

Vložil . (bez ověření), 7. Prosinec 2023 - 7:48

Samozřejmě, že vás můžou přehlasovat. Většina nerozhoduje o vaše bytě, ale o společných částech domu. Přečtěte si Prohlášení vlastníka, tam je to napsané. Jinak, co se týče oprav domu, tak dům se opravuje průběžně. Pak nevznikají nesmyslné částky na tzv. rekonstrukci. Jakápak rekonstrukce, oprava to je. Lidi se chovají nesmyslně, xy let nic neopravují a pak platí jak mourouvatí a ještě se diví.

Vložil Petr, 8. Prosinec 2023 - 0:52

Zadejte si zde Úvěr a na internetu Úvěr SVJ

Dozvíte se hodně zajímavého. Např. že úvěr si bere SVJ a tedy v případě prodeje některé BJ se kupec nedozví, že SVJ má úvěr (za který ale dle NOZ ručí každý vlastník bytu do výše svého podílu, a řeší se otázka zda ručí původní vlastník nebo má úvěr nožičky a přeběhne k novému vlastníku)

Poznámka: Výši podílu jednotlivého vlastníka je vhodné evidovat na evid. listu záloh v rubrice Úvěr, nikoli podíl rozepsat (připočítat) k tzv. fondu oprav. I když je pravda, že kupec se k rozpisu záloh dostane až po koupi a potom těžko může reklamovat prodávajícímu, že už podíl na úvěru nejspíše uhradil v ceně bytu (viz zda má úvěr nožičky).

www.rvw.cz/…-svj-uverem/

Možnosti financování

… možností je úvěr, kde jako dlužník vystupuje SVJ.

Jak probíhá splácení úvěru SVJ

Za splácení úvěru odpovídá SVJ, které hradí splátky úvěru z “fondu oprav”.

https://svjonlinemagazin.cz/…ků-jednotek/

https://svjonlinemagazin.cz/…sticni-akce/

www.sousede.cz/…ove-domy/879

www.portalsvj.cz/…oradny-vklad

Úvěr SVJ-mimořádný vklad

Vložil LH (bez ověření), 26. Červen 2023 – 7:14 ::

SVJ si chce vzít úvěr, jenže já bych ráda svoji poměrnou část vložila předem. … správce tvrdí, že to nelze a že mě přehlasují a i tak budu muset úvěr splácet.

Financování opravy domu

Vložil – (bez ověření), 29. Červen 2023 – 2:50 … máte v podstatě 2 možnosti:

  1. SVJ si vezme úvěr a na splácení vybírá od členů SVJ finanční prostředky – nejčastěji formou záloh na budoucí opravy. … Tento způsob je ideální pro ty, kteří chtějí následně byt v opraveném domě prodat za plnou cenu (dostanou od SVJ potvrzení o bezdlužnosti vůči SVJ), a splácení podílu na úvěru SVJ přenechat na novém vlastníkovi bytu, který pak tu opravu domu zaplatí 2× – jednou v ceně bytu a podruhé postupně ve splátkách „záloh“ (nejčastěji dlouhodobé zálohy na opravy – nesprávně nazývané fond oprav).
  2. SVJ má možnost jednat vůči stávajícím a budoucím vlastníkům korektně. Na celou výši… předepíše vlastníkům mimořádný příspěvek na opravu domu se splatností do stanoveného data.

Vlastníci, kteří chtějí či mohou, tento mimořádný příspěvek uhradí na bankovní účet SVJ. SVJ si následně vezme úvěr pouze ve výši, kterou vlastníci z mimořádného příspěvku neuhradili. Za vlastníky, kteří mimořádný příspěvek neuhradili, vede SVJ účetně dluh ve výši jejich nesplaceného mimořádného příspěvku zvýšeného o úroky a poplatky úvěrující bance, který postupně ti dlužící vlastníci spolu s ostatními zálohami na účet SVJ splácejí. SVJ tak přesně ví, kteří z vlastníků jí dluží a může jim vystavit příslušné potvrzení o výši dluhu v případě prodeje bytu.

Nový vlastník tak není v podstatě okrádán. Stejně tak i vlastníci, kteří mohou uhradit svůj podíl před zahájením opravy. Jen to předpokládá, že v SVJ je alespoň účetní schopná účtovat tak, jak se má a vést účetně pohledávky za vlastníky, kteří neuhradili mimořádný příspěvek na opravu domu předem. Většinou se tyto pohledávky účtují na syntetickém účtu 378, ideálně s analytickými účty podle jednotlivých dlužících vlastníků.

www.portalsvj.cz/…itel-za-uver

SVJ a ručitel za úvěr

Vložil Jenda (bez ověření), 7. Březen 2015 – 11:46 ::

SVJ (2000) si vzalo úvěr na opravu domu. Mezi vlastníky jednotek a SVJ nebyla sepsána žádná dohoda o splácení. Na shromáždění se odhlasovalo, že se navýší zálohy, a to tak, aby se úvěr mohl splácet. Současní spoluvlastníci tedy ručí za závazky SVJ do výše svého spoluvlastnického podílu. Pokud dojde k prodeji některé jednotky některým ze spoluvlastníků, je ručitelem nový vlastník jednotky nebo budou nějaké povinnosti původního vlastníka jednotky vůči SVJ co se úvěru týče(ručení,splá­cení)?

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".