ustanoveni vyboru vs. voleny organ

Vložil Anna Novakova, 3. Březen 2016 - 17:22 ::

Dobry den, pri prvnim shromazdeni nebyl vybor vlastniky zvolen a doslo pouze k predstaveni clenu z povinně ustanoveneho vyboru developerem. Dale jsme neodsouhlasili stanovy, ktere nam pripravil developer a dle vyboru se jimi mame ridit. Plati pro SVJ Vzorove stanovy nebo pripravene developerem? Stavajici ustanovený, ale nezvoleny vybor nam tvrdi, ze je vse v poradku. Maji pravdu? Dekuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 4. Březen 2016 - 7:17

  Paní Anno, bohužel nepodáváte potřebné informace. Budu dále předpokládat, že jde o dům s jednotkami(2012) a že se řídíte podle nového občanského zákoníku.
  --------------------------------------------------------------------

  Podle § 1166 odst. 2 NOZ platí, že „má-li rozdělením vzniknout alespoň pět jednotek, z nichž mají být alespoň tři ve vlastnictví tří různých vlastníků, uvedou se v prohlášení i náležitosti stanov společenství vlastníků jednotek“.

  To vysvětluje, že vaše SVJ má stanovy, přestože nikdy nebyly schváleny.

  Podle § 1200 odst. 2 NOZ platí, že „stanovy obsahují alespoň (…) určení prvních členů statutárního orgánu, (…)“.

  To vysvětluje, že vaše SVJ má statutární orgán, přestože jste nikdy nikoho nezvolili.

  Je tedy nejspíše nepravdivé Vaše přesvědčení „… ze nemame ani pravoplatne zvoleny vybor ani platne stanovy“. Není pravdou ani to, že by SVJ(2012) snad vznikalo ze zákona. Z Vašeho případu je vidět, že vůbec netušíte jaká je právní úprava, a divíte se věcem, které jsou výslovně uvedeny v zákonu již od roku 2012. Pokud se tomu diví i vaši právníci, pozdravujte je ode mne.

  lake

  Poznámka:
  Jak stanovy, tak složení statutárního orgánu si určuje původní vlastník budovy sám. Pouze je potřebné, aby jeho prohlášení mělo formu veřejné listiny. Viz § 1200 odst. 3 NOZ.
  Jakmile ztratil původní vlastník nadpoloviční většinu, jako statutární orgán podal do šedesáti dnů návrh na zápis SVJ do rejstříku. Tím se členy statutárního orgánu staly osoby uvedené v prohlášení. Teprve pak bylo jeho povinností svolat první shromáždění (do devadesáti dnů od okamžiku, kdy ztratil většinu). První shromáždění se tedy koná za situace, kdy SVJ již vzniklo, má své stanovy i statutární orgán.
  K tomu viz § 1203 NOZ.
  Vložil Anna Novakova, 4. Březen 2016 - 9:41

  Dobrý den, děkuji za odp. A k ní ještě pár poznámek: „To vysvětluje, že vaše SVJ má stanovy, přestože nikdy nebyly schváleny.“ Takové neschválené stanovy tedy mohou platit neomezeně dlouho do doby, než budou SVJ schváleny? „To vysvětluje, že vaše SVJ má statutární orgán, přestože jste nikdy nikoho nezvolili.“ Výbor tedy být volen nemusí a jeho funkční obd je dle neschválených stanov 5 let? Pokud to tak je, proč se mluvi o výboru jako o voleném orgánu? Děkuji

  Vložil lake, 4. Březen 2016 - 10:03

  Paní Anno, nevím o čem se mluví. To neřeším. Názor, že výbor je volený orgán, zde uvádíte pouze Vy. Zákon obsahuje něco jiného. Obdobně jako jste prve (nesprávně) psala, že SVJ(2012) vzniká ze zákona.

  lake

  Vložil Anna Novakova, 4. Březen 2016 - 10:36

  Byla bych opravdu vdecna, kdybyste mi odpovedel na zbyvajici dve otazky a nechytal se slovicek. Kdyby tu byl kazdy profesional a vseznalek, tyto diskuze by tu vubec nemusely byt. Ano, teprve se učím – jsem ještě mladá :-) Chystá se druhé shromáždění, kde nejspíš na programu opět nebude volba výboru a odsouhlasení stanov. Děkuji

  Vložil martV, 4. Březen 2016 - 14:01

  Zdá se, že Vaše SVJ má výbor i stanovy, i když se Vám nelíbí. Postup ke změně je přímý ne však jednoduchý:

  1. požádat výbor o svolání shromáždění s programem „odvolání a volba výboru, schválení nových stanov“ (můžete přeskočit, stejně nevyhoví)
  2. požádat výbor jménem min. 25% podílů o totéž
  3. pokud nevyhoví, svolat takové shromáždění sami (lhůty viz NOZ)
  4. na shromáždění prosadit schválení nových stanov (připravit je) a odvolání a zvolení nového výboru (mít připraveny ochotné kandidáty)

  Pokud není prodána většina bytů/jednotek – je vaše váha jako jednoho z více vlastníků asi malá. I poté budete muset o svém názoru přesvědčit většinu účastníků usnášeníschopného shromáždění.

  Vložil Anna Novakova, 4. Březen 2016 - 14:13

  Vybor i stanovy mame tedy platne, i kdyz je shromazdeni neodsouhlasilo. To jsem potrebovala vedet. Dekuji za vysvetleni.

  Vložil P.V., 4. Březen 2016 - 13:13

  Odpověď na zbývající dvě otázky, vycházím při nich z Vašeho sdělení, že SVJ je zapsáno v rejstříku (má IČ):

  1. Stávající stanovy budou platit tak dlouhou, dokud si je členové společenství nezmění.
  2. Funkční období má délku podle platných stanov, jeho počátek je ode dne vzniku společenství, tj. ode dne zapsání společenství do resjtříku.

  Z dosavadní diskuze vyplývá, že výbor i stanovy máte. Není tedy důvod (pokud např. nebyl svolavateli shromáždění podán podnět, který by ho k tomu motivoval) zařazovat do programu volbu výbou či schválení stanov.

  P.V.

  Vložil Jaruška (bez ověření), 4. Březen 2016 - 0:55

  Prohlášení o rozdělení budovy na BJ ( nevím, jak přesně se teď dokument jmenuje, ale najdete to v NOZ, části bytové spoluvlastnictví, tam se píše i o tom, že Stanovy mohou být součástí prohlášení a ve stanovách musí být uveden statutárná orgán SVJ. !Dříve ustanovil pan Developer spříteleného správce, dnes už i výbor, kdo si kupuje byt, měl by si nejprve jít přečíst Prohlášení, Asi se půjdu nějaké pčřečíst a pořídit spec. od firmy Ekospol, to se mají kupci na co těčit, to zase bude prasárniček, garsonky majitele Ekospolu budou mít mizivý podíl na společných částech a nákldy potáhnou blbci, co si koupí 3+KK, tomu řákají luxusní byt, s výhledem, tedy větší pobinností platit náklady na správu. Výbor je ovšem odvolatelný, udělejte to co nejdříve, protože SVJ mimo jibné např. řeší reklamace na společných částech domu. Čekala jsem, kdy to vypukne a už je to tady. On si sice vždy developer natlačí nějaké své lidi do výboru, ale čím Vás neuplacených tam bude více, tím lépe.

  Vložil svjvmt, 3. Březen 2016 - 19:10

  Podívejte se Anno do rejstříku, zda jsou tam vloženy stanovy a dokument o volbě výboru. Zdá se, že výbor nemáte. Vzorové stanovy se daly použít do konce r. 2013! Při schvalování stanov měl být notář.
  Nastudujte si OZ, o právnické osobě, o spolku a bytové spoluvlastnictví.

  Vložil svjvmt, 3. Březen 2016 - 18:48

  Podívejte se Anno do rejstříku SVJ a tam by měl být vložený dokument o volbě výboru a stanovy. U těch by měl být notář. Statutáry si volí shromáždění. Vypadá to, že žádný výbor nemáte. Vzorové stanovy mohly být využity do konce roku 2013.
  A nastudujte si v OZ co se vztahuje k SV (právnická osoba, spolek, bytové spoluvlastnictví).

  Vložil xyz (bez ověření), 3. Březen 2016 - 17:35

  Pokud jste svj a výbor jste nezvolili, tak výbor nemáte. V SVJ neexistuje nic takového jako povinně ustanovený výbor developerem. Nemáte ani stanovy, což je podivné. Jste vůbec svj? Nebylo to shromáždění jenom takový potlach?

  Vložil Anna Novakova, 3. Březen 2016 - 18:04

  SVJ vznika ze zakona. Clenove vyboru byli vybrani developerem, kdyz byly byty prodavany. Na prvnim shromazdeni se vybor pouze predstavil, o stanovach ani rec a projednaval se rozpocet.Potre­bovala bych se oprit o neco konkretniho, cimz bych vyboru jasne demonstrovala, ze toto neni v poradku. Dekuji

  Vložil xyz (bez ověření), 3. Březen 2016 - 18:13

  Jste zapsaní v rejstříku?

  Vložil Anna Novakova, 3. Březen 2016 - 18:15

  Ano, to se zda byt v poradku. Nicmene o vyboru se vsude mluvi jako volenem organu. Tak bud je to terminus technicus nebo maji byt jeho clenove skutecne voleni – coz se nestalo.

  Vložil Arveno, 3. Březen 2016 - 18:31

  zapsano v rejstriku tak kdy bylo zapsano? Pokud bylo SVJ zapsano pred rokem 2014 tak prectete ZoVB pokud roku 2014, prectete NOZ spoluvlastnictvi (vse naleeznete na siti ). Nejlepe precist oboji- Take prectete v rejstriku ulozene prohlaseni vlastnika.

  Urcite se Vam ozvou zdejsi experti, pan Lake a dalsi. Ja expert nejsem jen dodavam co muzete hbite zacit studovat.

  Vložil Anna Novakova, 3. Březen 2016 - 18:37

  Zapsano bylo r. 2015, kdy byli clenove vyboru ustanoveni. Vse napovida tomu, ze nemame ani pravoplatne zvoleny vybor ani platne stanovy.Na opravdu fundovane odpovedi se tesim, protoze nezkuseni pravnici si rady nevedi.

  Vložil Arveno, 3. Březen 2016 - 18:57

  seznamila se se stanovami dodanymi developerem (mame je doposud a nejsou spatne), precetla zapis ustanovujiciho (prvniho) shromazdeni vlastniku, podepsaneho notarem/kou. Tam se pravdepodobne volil vybor nebo jednoclenny statuarni organ „povereny vlastnik“. Vidim to jako normalni start noveho SVJ v nove postavene budove, ale mohu se mylit. Kde je pan Lake?

  Kopiruji: " Statutární orgán SVJ bude podle určení stanov buď kolektivní, nebo jednočlenný. Kolektivní statutární orgán se bude nadále označovat za výbor. Jednočlenný statutární orgán bude nově tvořit předseda společenství vlastníků. Současný zákon tuto osobu označuje za pověřeného vlastníka."

  Vložil svjvmt, 3. Březen 2016 - 23:02

  NOZ spoluvlastnictví? vznikli 2015, takže jen jedna možnost, výbor či předseda a to i ve stanovách, tedy ne nebo… Ale už jsem takové stanovy četl v rejstříku. Pokud to co citujete je po r. 2014, tak je to špatně, v rozporu s OZ. Statutární orgán je výbor, ledaže stanovy určí, že je statutárním orgánem předseda společenství vlastníků. Tak jak jste ho četla?

  Vložil Arveno, 4. Březen 2016 - 0:05

  Statutární orgán je výbor, ledaže stanovy určí, že je statutárním orgánem předseda společenství vlastníků.

  " Statutární orgán SVJ bude podle určení stanov buď kolektivní, nebo jednočlenný. Kolektivní statutární orgán se bude nadále označovat za výbor. Jednočlenný statutární orgán bude nově tvořit předseda společenství vlastníků. Současný zákon tuto osobu označuje za pověřeného vlastníka."

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".