Úroky a "FO"

Vložil madas (bez ověření), 6. Prosinec 2018 - 11:35 ::

Je možno úroky z bank. účtu SVJ převést do záloh na opravy („FO“) ? Jak je to v byt. družstvu ?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil MartinII, 6. Prosinec 2018 - 16:37

  dle 366/2013

  § 16

  (1) Příjmem společenství vlastníků jednotek jsou zejména

  1. úroky z vkladů na bankovních účtech společenství vlastníků jednotek,
  Vložil Mača (bez ověření), 8. Prosinec 2018 - 12:27

  MartineII neřešíš otázku. Bylo to zřejmě myšleno takto: bank. účet je „majetkem“ firmy, tedy SVJ. Čí je „FO“ – SVJ anebo vlastníků ? Pak je otázka mohou-li se tyto peníze převádět z firmy do soukromých rukou.

  Vložil Kulhánek (bez ověření), 8. Prosinec 2018 - 19:45

  Nejen úroky z BÚ, ale i příspěvky vlastníků jednotek na správu domu jsou příjmem společenství – viz. §16 nařízení vlády č. 366/2013 Sb., kterým se provádí nový občanský zákoník. Tedy tyto příspěvky, z nichž jsou hrazeny i opravy tvoří FO, který je součástí vlastních zdrojů SVJ, zatímco dříve zákon o bytech stanovil, že se jedná o tzv. dlouhodobé zálohy, tedy závazky SVJ vůči jeho členům. Tento podstatný rozdíl je často v praxi SVJ ignorován a účetnictví je pak vedeno v tomto ohledu postaru, čili chybně. Úroky běžného roku jsou součástí hospodářského výsledku (což je též vlatní zdroj), který je v dalším roce možno ponechat nerozdělený nebo jej zúčtovat s vlastním jměním SVJ, konkrétně fondem oprav.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".