úrok z úvěru

Vložil Anonymous, 11. Duben 2008 - 22:27 ::

Dobrý večer. SVJ má 2 úvěry. Může nějakým způsobem uplatnit v daních zaplacené úroky z těchto úvěrů? Třeba jednotliví vlastníci jako FO? SVJ nepodává daň přiznání k DPPO, není registrováno u FÚ.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous (bez ověření), 12. Duben 2008 - 16:12

    Zkuste se pod dotaz podepsat a já se pokusím Vám odpovědět, když se k tomu nikdo nemá.

    N. Klainová

    Vložil Anonymous, 15. Duben 2008 - 10:33

    Děkuji za reakci. Nebyla jsem teď několik dnů přítomna na netu, tak odpovídám až teď.

    Markéta Folaufová

    Vložil Anonymous (bez ověření), 15. Duben 2008 - 10:50

    O daňovém uplatnění úroků z úvěrů, případně jiných nákladů souvisejících se správou domu, se můžeme bavit, máme-li k těmto nákladům nějaké výnosy, které podléhají dani z příjmů. Daňově je totiž možné uplatňovat náklady (výdaje) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů, jak praví § 24 ZDP.

    Společenství vlastníků nevznikají za účelem dosahování zisků, tj. většinou i zdanitelných příjmů. Jsou tu hlavně proto, aby zajišťovala pro vlastníky jednotek správu domu. Náklady, které kvůli tomu vynakládají, rozdělují mezi vlastníky a ti si je hradí ze zálohově poskytovaných příspěvků na správu.

    O daňovém uplatnění některých nákladů by se mohlo v SVJ uvažovat např. tehdy, pokud by společenství mělo jako právnická osoba příjmy ke zdanění a s těmito příjmy by byly spojeny konkrétní výdaje. Např. k příjmům z úroků z termínovaných vkladů by mohly být uplatněny poplatky za vedení účtu, poplatky za položky související s termínovaným vkladem apod.

    Vlastníci jednotek by mohli jako fyzické osoby uvažovat o daňovém uplatnění úroků z úvěru, stejně jako o daňovém uplatnění ostatních nákladů na správu pouze v případě, že by tyto náklady vynakládali za účelem dosahování zdanitelných příjmů. To znamená, že by jednotku využívali k podnikání, případně k pronájmu. Vlastníci bytů, využívající byt k bydlení, si nemohou daňově uplatnit žádné náklady (výdaje) na správu domu, ve kterém bydlí.

    Doufám, že mě někdo z daňových expertů opraví, bude-li to nutné.

    N. Klainová

    Vložil Anonymous (bez ověření), 15. Duben 2008 - 18:39

    Měla jsem spíš na mysli §15, splacení úvěru použitého na financování bytové potřeby. V tom případě nelze uplatnit, pokud se byt pronajímá, nebo se v něm podniká. Úvěry jsou použity na rekonstrukci domu, nevím, jestli je to bytová potřeba a navíc jsou poskytnuty SVJ. Tak asi nelze. M.Folaufová

    Vložil Anonymous (bez ověření), 15. Duben 2008 - 12:56

    Moc bych prosila o sdělení zda jsme SVJ povinni podat daŇové přiznání. Jedná se mi o úroky se stavebního spoření. Naše SVJ si vzalo překlenovací úvěr ze stavebního spoření a pojišťovnou mně bylo sděleno že splátka úvěru se dělí na splátku úroků z úvěru a na spořící část, kde nám naskakují úroky, které bychom měli jako právnická osoba zdanit. Děkuji předem za názory. Válková M.

    Vložil Anonymous (bez ověření), 15. Duben 2008 - 14:07

    Na podobný dotaz jsem odpovídala v tématu Schvalování účetní závěrky (zadejte vpravo nahoře v hledáčku).

    N. Klainová

    Vložil Anonymous (bez ověření), 16. Duben 2008 - 8:18

    Moc děkuji za cenné informace, našla jsem to. Ještě prosím o radu ohledně zdanění dotací. Nejsem si jista zda jsou osvobozené. Jedná se o dotace na úhradu úroků z úvěru na opravu našeho panelového domu. Smlouva o poskytnutí těchto dotací je sepsána mezi našim SVJ a mezi Státním fondem rozvoje bydlení zastoupený bankou. Ještě poslední dotaz – jeden z členů neplatil delší dobu měsíční zálohy na služby na společný účet SVJ a tak jsme ho dali k soudu, nyní na základě exekuce chodí platby, kterými jsem si pokryla nejdříve jeho dluh, dále soudní náklady řízení a teď už se jedná o poplatek z prodlení a tady se chci poradit, zda bysme tyto částky neměli zdanit. účtuji to na zvláštní účet a na konci roku bych to převedla do tzv. fondu oprav SVJ. Moc děkuji, s pozdravem Martina Válková.

    Vložil Anonymous (bez ověření), 16. Duben 2008 - 8:52

    Paní Válková, k Vaším dotazům ke zdaňování:

    Dotace na úhradu úroků nejsou předmětem daně.

    Úroky z prodlení představují jiný druh příjmů.

    Pokud si objednáte prográmek KLAIEX (zdarma), je tam zaúčtován souvislý příklad a v něm i úroky z prodlení.

    Objednáte-li si příručku k němu (250 Kč) – na adrese www.spolecenstvi.okinfo.cz/shop , dozvíte se kromě cenných rad z oboru účetnictví i to, jak se s úroky z prodlení zachází. Na straně 48 a 49 je návod včetně řádků daňového přiznání. Na straně 49 stačí dosadit Vaše dotace do příjmů, které nejsou předmětem daně.

    Rady, které jsem názorně poskytla v příručce – tedy včetně příkladů a vzorů, tady nemohu opisovat, protože bych poškodila ty, kdo si příručku řádně zakoupili a pomohli mi tak částečně uhradit náklady na tvorbu prográmku. Obecné rady k účetnictví (bez příkladů, na ně není na Portálu místo) budu samozřejmě nadále poskytovat.

    N. Klainová

    Vložil Anonymous (bez ověření), 16. Duben 2008 - 11:04

    Ještě jednou moc děkuji za cenné informace. O prográmek i příručku za cenu 250 Kč bych měla velký zájem. Jenom prosím o upřesnění jakou verzi exelu musím mít abych váš program spustila? Válková M.

    Vložil Anonymous (bez ověření), 16. Duben 2008 - 11:30

    KLAIEX je v excelu 2007. Dlouhé povídání o něm je na domovské straně Portálu – musíte ale kliknout na „číst dále“.

    Pokud nemáte excel 2007, použijte radu hodné paní Jůtové z 20.2.: Dobrý den, tady http://www.mi¬crosoft.com/…de¬ta­ils.aspx?… je konvertér pro ty, kteří (jako já) nemají Excel 2007. Má to cca 26MB a po nainstalování konvertéru tabulky od paní Klainové v pohodě otevřete. Mimochodem už v nich řádím a určitě je použiji. Hezký den všem. Alena Jůtová

    Další radu poskytuje admin na objednávkovém formuláři.

    N. Klainová

    Vložil Anonymous (bez ověření), 21. Duben 2008 - 14:18

    Dobrý den,snažila jsem se otevřít Vámi zaslané tabulky, ale bohužel po několika pokusech jsem to vzdala, nepodařilo se mi to. Vzhledem k tomu si nemůžu objednat ani příručku, sice nevím jak to daňové přiznání zvládnu /musím dodatečně podat DP na úroky ze stavebního spoření a obdržené penále z dlužné částky./ Pokud by jste měla nějaký vzor DP na tyto věci, které bych otevřela v klasickém excelu, byla bych velmi vděčná. Děkuji, s pozdravem Martina Válková.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".