Umožnit odečet neznamená pouštět odečitatele do jednotky

Vložil Anonymous, 13. Srpen 2009 - 7:55 ::

ZoVB § 13 odst. 4 věta druhá říká: „Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot.“

Tady bych rád zdůraznil, že umožnit odečet lze i bez vstupu odečitatele do jednotky, jsou-li měřáky umístěny v jednotce, např. tak, že odečet provede vlastník sám a stavy měřidel odečitateli zašle.

Problematičtější je to s údržbou, zejména výměnou vodoměrů. Asi by prošlo (a bylo podle zákona), kdyby vlastník provedl výměnu vodoměrů sám, je-li technicky zdatný. Rozhodně se ani zde nejedná o naléhavý případ, který by technikovi umožňoval vynucovat si vstup do jednotky podle věty první stejného odstavce.

Kromě toho, jak zde již bylo diskutováno, vhodnější je umístit měřáky mimo jednotky, pak problém s měřáky odpadá.

Martin Koula

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr Patočka, 13. Leden 2010 - 23:16

    Prosím uvědomte si, že vodoměr je stanovené měřilo a jako takové podléhá jistému režimu. Tedy jeho montáž nemůže provádět kdokoli. Je třeba splnit jisté náležitosti.

    To znamená, že jakýkoli zásah uživatele (pokud nemá pověření) je porušením zákona o metrologii a tento uživatel se vystavuje postihu. Je na pováženou, že proti různým "chytrákům" tuto možnost ještě nikdo nepoužil. Jedná se o pokutu až 10 000Kč.

    Takže bohužel věta Asi by prošlo (a bylo podle zákona), kdyby vlastník provedl výměnu vodoměrů sám je zcela mimo realitu.

    Petr Patočka
    VIPA CZ s.r.o.

    Vložil lake, 14. Srpen 2009 - 4:04

    V první odpovědi jsem zapomněl uvést třetí systém odečítání bez přístupu do bytu:

    • Záznam hodnot na čipovou kartu (např.systém METRIX).

    Odečítání proběhne tak, že pracovník rozúčtovatelské firmy Vám předá (nebo vhodí do schránky) odečítací kartu (ta vypadá jako předplatní karta do telefonních automatů). Kartu zasunete postupně do čtecí štěrbiny u všech vodoměrů a rozdělovačů topných nákladů v bytě. Hodnoty z měřičů se zaznamenají automaticky, včetně čísel přístrojů. Vy pak kartu vhodíte do schránky SVJ, nebo předáte pracovníkovi rozúčtovatele. Rozúčtovatel pomocí čtečky přenese data do PC, kde jsou dále zpracovávána.

    Všechny tři systémy (odečet s kontrolním číslem, odečet na kartu, bezdrátový odečet) se obejdou bez vstupu cizí osoby do bytu. Předpokládám, že do deseti let bude nynější přímý způsob odpočtů považován za zastaralý a všechny nově instalované měřiče a indikátory budou přizpůsobeny pro dálkový odpočet.

    lake

    Vložil tpd (bez ověření), 13. Srpen 2009 - 21:32

    no nestačím se divit..co asi schovávají ti co se bojí „přímého“ odečtu měřidel všeho druhu v bytové jednotce..se stydí zato jak žijí..!!?..bych to shrnul asi tak to..pokud nepodvádím a neokrádám své sousedy a spoluvlastníky společného domu tak nemám důvod neumožnit kontrolu pověřeným lidem (rozumí se po dohodě všech)..pokud ale nemám čisté svědomí..mám strach že se propálí nějaká levota..no tak potom hledám důvody které znesnadňují normální kontrolu měřidel..no každý z vás se muže zařadit do skupiny do které se počítá..ale fakt se na tomto portále někdy nepřestávám divit..čeho jsou lidi schopni..!!?

    Vložil Nora (bez ověření), 12. Prosinec 2011 - 9:06

    Vážený, nejde o žádné „levoty“, které by kdo chtěl skrývat. Nevím však, pokud přijde odečitatelka i s cizím chlapem, proč mi mají prolézt celý byt naprosto cizí a mně neznámí lidé!? To by příště s sebou mohla vzít i babičku a dědu. Zdravím.

    Vložil lake, 13. Srpen 2009 - 9:15

    V první části můžete mít pravdu, záleží na typu měřidla a vybavení rozúčtovatelské firmy.

    • Je-li vodoměr nebo indikátor topných nákladů v jednotce vybaven modulem pro bezdrátový dálkový odečet a rozúčtovatel vlastní příslušný komunikační přístroj, pak samozřejmě budou odpočty probíhat bez vstupu do jednotky.
    • Indikátory rozdělení topných nákladů mají už dnes možnost odečítání vlastníkem jednotky s hlášením přes telefon, email, webový formulář atd., protože zobrazují na displayi kromě náměru i tzv. kontrolní číslo (např. Siemens WHE30 i jiné). Vlastník sděluje rozúčtovatelské firmě obě hodnoty a z nich lze (pomocí speciálního software) vypočítat zda při odpočtu nepodváděl. Software poskytují výrobci jen autorizovaným rozúčtovatelským firmám po vzájemné dohodě. Neslyšel jsem ovšem o tom, že by se tento postup v ČR uplatňoval, přestože je pro vlastníky i rozúčtovatele nejpohodlnější.

    Pokud takováto zařízení v domě nemáte, budete se muset smířit s běžným odečítáním v bytě, pokud na shromáždění SVJ neprosadíte svůj názor.

    Ve druhé části příspěvku nemáte pravdu a společenství vaše argumenty o svépomocné montáži vodoměru nejspíše neuzná: vodoměry je rozumné plombovat pro vyloučení ovlivnění a vyměňují se vždy v celém domě za shodný typ. Pro kutilství zde tedy není místo. I zde platí: máte-li jiný názor, zkuste jej prosadit na shromáždění vašeho SVJ.

    Kdybych byl váš soused, přiznal bych Vám ochotně právo hájit nedotknutelnost Vašeho obydlí s tím, že koeficient nákladů pro váš neodečtený byt bude 160% pro topení a 300% pro vodu a stočné podle vyhlášky 372/2001 Sb. Několik takových vlastníků v domě je vždy vítáno, protože přirážky naúčtované jim podle vyhlášky snížují náklady na vodu či teplo ostatním obyvatelům domu.

    lake

    Vložil J.HRÚZOVÁ (bez ověření), 5. Září 2009 - 16:51

    DOBRÝ DEH,JIŽ MÁME 1 ROKEM NAMONTOVÁNY MĚŘIČE S DÁLKOVÍM ODEČTEM,JELIKOŽ BYLI VELKÉ ZTRÁTY.VYUČTOVÁNÍ JSME JEŠTĚ NEMĚLI,TAK DOZUFÁM,ŽE BUDE VŠE V POŘÁDKU A NEBUDU JIŽ DOPLÁCET.MOC ALE NEVĚŘÍM TOMU,ŽE LIDI KTEŘÍ TOMU ROZUMÍ S TÍM NEBUDOU MANIPULOVAT.POŘÁD JSEM BYLA V KLIDU,KDYŽ JSEM VIDĚLA CO A KDY BYLO PŘESNĚ ODEČTENE

    Vložil Martin Koula (bez ověření), 13. Srpen 2009 - 9:27

    Vážený pane lake,

    kdybych byl Váš soused, tak bych na žádné navýšení na 160 % nebo na 300 % rozhodně nepřistoupil, neboť by to fungovalo následovně:

    Stavy měřáků bych Vám zasílal, pochopitelně včetně kontrolního čísla, třeba i fotografii provedenou Vámi poskytnutým přístrojem, trval-li byste na tom.

    Plomby byste si mohl ověřit vždy při výměně měřáků, v takovém případě bych Vás do jednotky pustil, neboť mám měřáky v jednotce. A to v zájmu nekomplikování věci, nikoli proto, že mi to zákon přikazuje.

    (Přesně takto to u nás léta funguje, i když pan lake není mým sousedem. Správce dobře ví, že navyšovat lze pouze při neumožnění odečtu.)

    Martin Koula

    Vložil Pavel, 13. Srpen 2009 - 9:16

    Souhlasím.

    Svépomocná montáž vodoměrů je podle mne prakticky nerealizovatelná.

    A poslední návrh pana Kouly – umístit měřidla mimo jednotku – také nelze většinou realizovat. Je to stejné, jako poradit, aby si člověk koupil RD, kde žádné odečitače nemusí do RD vpouštět, když bude mít měřáky v kapličce před RD. Bydlení v panelovém domě s sebou přináší určitá omezení, s tím se mnoho nenadělá.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil FrantaK (bez ověření), 13. Srpen 2009 - 9:32

    Odborná firma navrhovala při rekonstrukci vody umístit všechny měřáky do vhodné místnosti v suterénu, právě v zájmu bezproblémových odečtů a výměn.

    Další výhodou takovéhoto řešení je možnost zastavit přívod vody v případě havárie v jednotce bez vstupu do jednotky při nepřítomnosti vlastníka.

    Takže nelze souhlasit s panem Pavlem, že nelze umístit měřáky mimo jednotku, alespoň v případě vody to možné je. Měření tepla je tak jako tak problematické, zde odkazuji na jinou diskusi zde.

    Vložil MilanŠ (bez ověření), 12. Leden 2010 - 0:56

    Teda Franta je ale koumák, když odhlédnu od neúměrných nákladů, by jeho řešení na sídlištích s dálkovým ohřevem vody (což je většina) znamenalo, že by se lidé ve vyšších patrech koupali ve studené vodě a čím výš, tím hůř…opravdu „chytré“ řešení. Jediný důvod, proč by se někdo bránil kontrole a odečtu vodoměrů v bytě je nějaké nezákonné jednání, kterého se v bytě dopouští a bojí se prozrazení, nebo jsou prostě pošahaný.

    Vložil ~~~ (bez ověření), 12. Leden 2010 - 1:11

    Je zde patrně směšováno několik věcí:

    (1) měřáky umístěné mimo jednotku neznamená nutně měřáky v přízemí. Měřáky mohou být na chodbě, jak je to obvyklé u elekroměrů a plynoměrů;

    (2) na tom, zda je ohřev vody dálkový, a nebo centrální pro dům, z hlediska měření nezáleží.

    Můžete svou námitku upřesnit? Technické řešení by mě také zajímalo. Děkuji.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 13. Srpen 2009 - 16:21

    U nás máme 12 pater. Nové stoupačky na vodu stály 600 tisíc. Délka trubek je dejmetomu 12×3 = 36m.

    Kdybychom udělali ten „úžasný“ nápad s vodoměry v přízemí kvůli nějakému magorovi co se bojí o byt při odečtu tak je trubek 234m. Tedy cena by mohla být ne 600 tisíc ale 3,9 milionu.

    Dost to zjednodušuji ale chci ukázat absurditu těchto návrhů jako vodoměry do přízemí apod.

    P.L.

    Vložil FrantaK (bez ověření), 13. Srpen 2009 - 16:45

    Zeptejte se svého instalatéra, kolik stojí položení metru trubky do zdi (včetně projektu, souhlasů, vysekání, zednického zapravení, vymalování a úklidu) a položení 10 trubek vedle sebe (opět včetně projektu, souhlasů, vysekání, zednického zapravení, vymalování a úklidu). Asi budete překvapen, když zjistíte, že to ani zdaleka není desetinásobek.

    Tady skutečně někdo chyběl na ZŠ, když se probíralo, že ne všechno ve světě se řídí přímou úměrou.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".