ukončení funkčního období výboru SVJ

Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 16. Říjen 2018 - 13:52 ::

Zdravím a mám dotaz: v březnu 2019 končí 5tileté funkční období výboru SVJ v počtu 5 členů. Výbor nyní žádá (per rollam) vlastníky o pomoc vytvořením něčeho jako inventarizační komise z řad vlastníků, aby s předáním funkce výboru pomohla. Máme smlouvu se správcovskou firmou, které platíme nemalé peníze a kde je uvedeno, že připravuje a spravuje všechny účetní doklady, smlouvy, obstarává revize,opravy, dává podklady k účetní uzávěrce atd. Jakou možnost by měla mít ta tzv. inventarizační komise? Očekává se snad, že zkontroluje to, co výbor a správce za 5 let udělal, podepsal, vyúčtování smluv, faktur, stav pohledávek apod.? Naštěstí nemáme žádný majetek, takže se snad bude předávat jen účetnictví, zprávy o činnosti a rozdělaných akcích.Chápu, že výbor bude funkce předávat poprvé, ale o komisi pasáž o bydlení v OZ nemluví, tak jak můžeme výboru pomoci?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jakub cb18fb Novák (bez ověření), 28. Říjen 2019 - 22:27

  Zkuste se podívat na dokumenty na Seznamsvj.cz

  Vložil janica, 21. Říjen 2018 - 20:26

  Co si chcete předat od starého výboru? Jaké má dokumenty k dispozici? Pravděpodobně snad jen zápisy ze schůzí výboru a shromáždění, seznamy vlastníků. Píšete, že vše ostatní zajišťuje správce. Pokud budete kontrolovat účetní doklady, tak se správce může cukat, protože účetní doklady musí být originál a nebude je chtít dát z ruky mimo jejich pracoviště, aby se mu neztratily. Záleží ale na tom, jaká je smlouva o archivaci dokumentů. Zřízení inventarizační komise, to je fakt hloupost. Bývalý výbor vám předá dokumenty, které budou na seznamu s podpisem, datem a místem předání. Přebírají to většinou 2 ze 3-členného výboru. Stejně je to i u správce.

  Vložil 684 (bez ověření), 22. Říjen 2018 - 7:20

  Janico, proč tady píšete ty nesmysly. Účetní doklady patří a jsou společenství, nepatří ani nejsou majetkem správce. Pokud se ztratí, tak je to ztráta společenství. Spráce může taky archivovat pouze kopie. Smlouvy jsou taky společenství, nepatří správci.

  Vložil janica, 22. Říjen 2018 - 9:57

  Nevím, že by si správce dělal kopie, pokud má se SVJ smlouvu o provádění účetnictví a archivaci dokumentů. V účetnictví by měly být originály faktur podepsané členy výboru s podpisovým právem. Samozřejmě, že vše patří SVJ, o tom tady nediskutujeme. Je nutno si uvědomit, co vlastně budoucí výbor požaduje. Vycházela jsem z informací, co sdělil autor. Správce má všechny dokumenty, vč. smluv u sebe, aspoň je to uvedeno. Výbor chce dokumenty od správce převzít anebo si je pouze převezme ke kontrole a pak je zase vrátí správci? Záleží na tom, jakou smlouvu se správcem mají.

  Vložil TN. (bez ověření), 22. Říjen 2018 - 15:52

  V posledním časopise Výbor respektovaní a elitní právníci se specializací na SVJ radí, aby s ohledem na GDPR výbor všechny listiny (smlouvy, účetní doklady a ostatní dokumenty) co nejrychleji likvidoval, tj. uchovával co nejkratší dobu. Považuji tuto radu za geniální, pokud totiž výbor okamžitě po podpisu smlouvy tuto skartuje, zbaví se potížistů typu TN., neb při neexistenci listiny nebude do čeho nahlížet a při změně výboru nebude co k předání. Již vyšší soudní instance moudře judikovaly, že nelze vydat něco, co neexistuje.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 16. Říjen 2018 - 17:08

  Tak ohlídat řádné předání by měl nový výbor – pokud má vést SVJ, jistě má expertízu i na takový přechod. Ve vašem dotazu ale chybí, zda je vůbec komu funkci předat. Nový výbor je již zvolen ? To je mnohem důležitější, než nějaká komise.

  Vložil Jr. (bez ověření), 16. Říjen 2018 - 15:30

  Váš Výbor bude především předávat podklady novému Výboru, kterého jste zvolili nebo zvolíte. To, že si o této skutečnosti sestaví zápis a podepíšou si, co si předali, je určitě vhodné (nutné) pro obě strany.. Nápad s vytvořením inv.komise bych chápal více jako svědectví třetí strany, že bylo vše předáno jak mělo, kdyby si snad po čase nový Výbor postěžoval, že vše neobdržel..

  Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 16. Říjen 2018 - 19:22

  Nový výbor ještě nemáme, budeme ho volit až na shromáždění v březnu 2019

  Vložil Jan77 (bez ověření), 16. Říjen 2018 - 19:40

  Nic nebrání tomu, abyste usnesením pověřili dobrovolníky pomocí s předáním. To není nic proti ničemu. I když obvyklé to není.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".