Transformace druzstva na SVJ, vyporadani prijmu z pronajmu

Vložil Anonymous, 27. Listopad 2007 - 7:51 ::

Dobry den, v nasledujicich mesicich u nas bude probihat vznik SVJ a postupna likvidace stavajiciho druzstva. V tomto dome s cca 90 jednotkami, vzniklo druzstvo vydelenim ze stavebniho druzstva a nyni klesne jeho podil pod 25% a bude se tedy zakladat SVJ.

Pri prevodech bytu do vlastnictvi zustali vlastnici zaroven druzstevniky (+podepsali smlouvy ze spravu bude dale vykonavat druzstvo). Dum ma prijem z pronajmu. Adekvatni podil z tohoto prijmu dostavaji vlastnici kazdorocne vyplaceny a cast pripadajici na druzstvo stale zustava jako „nerozdeleny zisk“ (neznam presny termin, nicmene druzstevnici se na clenske schuzi nikdy nedohodli o tom jak s penezi nalozit) na uctu druzstva.

A nyni k tomu „problemu“. Nas pravnik nam naznacil, ze pri zaniku druzstva bude treba vyporadat s druzstevniky i tento zisk nezavisle na tom zda jsou vlastniky nebo ne. Existuje nejaka moznost jak tyto penize rozdelit pouze mezi druztevniky nevlastniky, kdyz vlastnici svuj podil zisku dostavaji kazdorocne vyplacen?

Diky za nazory, Tomas

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 28. Listopad 2007 - 9:48

    Dobrý den, navíc se domnívám, že by došlo i k neoprávněnému obohacení, protože by vlastníci participovali na výnosu z pronájmu jednou oprávněně jako vlastník a dále jako stejný subjekt podruhé jako družstevník. Myslím si, že při nejmenším by to bylo v rozporu s dobrými mravy. s pozdravem, Petr Vávra

    Vložil dolly, 28. Listopad 2007 - 13:56

    Dobry den, dekuji Vam za reakce. Ve smlouve o prevodu bytu do vlastnictvi je napsano, ze v pripade zaniku clenstvi bude vyporadaci podil vypocten jako podil na cistem obchodnim jmeni druzstva podle zaverky za rok v nemz zaniklo clenstvi. Podil bude vypocten dle § 233 obchodního zákoníku.

    V zakone o vlastnictvi bytu jsem nalezl odstavec (9) §24 (mel by se doufam vztahovat na nase druzstvo) dle ktereho by melo clenstvi pri prevodu zaniknout.

    (9) Převodem jednotky podle odstavců 1 až 8 zaniká členství nabyvatele v družstvu bez práva na vrácení členského podílu připadajícího na jednotku, případně základního členského vkladu, pokud byl zdrojem financování domu s převáděnými jednotkami. Členství v družstvu však nezaniká, jestliže majetková účast člena v družstvu i po převodu jednotky dosahuje alespoň výše základního členského vkladu.

    Moc ale nerozumim posledni vete na zaklade ktere by clenstvi zaniknout nemuselo. Kdyz se totiz snazim dopatrat proc zustali vlastnici nadale druzstevniky moc se mi to nedari (ve smlouve o prevodu ani stanovach jsem nic takoveho nenasel).

    Tomas

    Vložil Anonymous, 27. Listopad 2007 - 10:28

    Dobrý den, myslím, že způsob dosažení spravedlivého a účetně přijatelného stavu je. Investujte podíl připadající na družstevní část do úprav či rekonstrukce společných částí domu a potom dle svých podílů budou povinni přispět i vlastníci tím dílem, který již dostali z profitu nebytových prostor vyplacen. Vše však závisí, zda budete schopni tuto investici odhlasovat (nevím o kolik se zde „hraje“) s pozdravem, Petr Vávra

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".