Topení v okolních bytech

Vložil Zdeněk Špidla, 25. Leden 2011 - 21:24 ::

Dobrý den,

Trápí mě následující problém.Jsem majitelem bytu a okolní bytové jednotky jsou taky v OV.Jak mám řešit,či jestli se mohu bránit nějakým zákonem,proti majitelum,kteří v okolních dvou sousedících bytech (jak zleva tak zprava) již druhou toponou sezonu netopí?

Všichni máme své vytápění pomocí kotlů,a jsme oddělení kantkou rozměru 20.

V zime mi dělá problém vytopit byt protože moje topná soustava nepočítá s tím,že okolní byty netopí.

V dusledku toho mám skleníkový efekt v bytu,dělají se mi plísně,spotřeba jako blázen atd.

Jak se mohu bránit?Nechce se mi vytápět vedlejší byty

Děkuju moc za pomoc

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ivo6 (bez ověření), 6. Únor 2011 - 15:57

    Mozna by to chtelo upresnit, zda se jedna o samostatne vytapeni pro kazdy byt nebo spolecne (ustredni) topeni. Ve druhem pripade pak nektere z odpovedi pozbyvaji smyslu. ivo6

    Vložil PKK1 (bez ověření), 26. Leden 2011 - 13:28

    Další možné řešení???

    • Požádat výbor SVJ k aplikaci sankčních postupů na nulovou spotřebu tepla nebo když hodnoty spotřeby tepla se o více než 40 % (v přepočtu na 1 m2) liší od průměru za jednotlivý dům. Náklady na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy nesmí překročit v jednotce hodnotu 40 % oproti průměru v daném zúčtovacím období.

    Dle znění vyhlášky 372/2001 – pokud ještě platí.

    Zvýšení doplatku za teplo předepsaného od SVJ by sousedy mohlo motivovat k topení, alespoň na projektových 21 st. (spekuluji).

    Vložil PŘEDSEDA 22 (bez ověření), 27. Leden 2011 - 21:27

    V našem SVJ takto postupujeme již 4 roky. krok 1 – informujeme vývěskou členy SVJ, že topit se vyplatí s nulové hodnoty spotřeby budou sankcionovány (a hodnoty blízké nule) krok 2 – schválíme na shromáždění postup tento postup, včetně netolerance odchylek při odečtech spotřeby médií o více jak 40% než je průměr domu (viz vyhláška). Kvorum 75%. krok 3 – při dodečtech necháme podepsat vlastníky zapisované hodnoty včetně upozornění na schválený postup

    Všichni jsou si pak vědomi, že topit aspoň minimálně musí, protože v případě detopení stejně moc neušetří, když rozdíl je jim ve vyúčtování záloh „předepsán sankčně“ k úhradě. Funguje to, lidi to brzo pochopí a alespoň trochu topí…

    Vložil lake, 26. Leden 2011 - 7:27

    Pane Špidlo, máte čtyři možnosti řešení:

    (1) odstěhovat se,

    (2) vlastním nákladem zateplit stěny sousedící s oběma byty,

    (3) obrátit se na stavební úřad s tím, že není dodržována minimální teplota v bytech v souladu s projektem budovy a s vyhláškou 194/2007 Sb., čímž dochází ke kondenzaci vlhkosti ve Vašem bytě a ke vzniku plísní (hygienická závada). Doložíte posudkem hygienika. Stavební úřad nařídí vlastníkovi bytu odstranit závadný stav.

    (3) obrátit se na soud s tzv. sousedskou žalobou podle § 127 ObčZ a požadovat, aby se sousedé zdrželi vážného ohrožování Vašich práv spočívající v tom, že nadměrně ochlazují společné stěny (vážné ohrožení spočívá v existenci plísní, vzniklých v přímé příčinné souvislosti s nadměrným ochlazováním stěn).

    K pojmům "míra přiměřená poměrům" a "vážné ohrožení práva", použitým v § 127 ObčZ, zaujal stanovisko Nejvyšší soud (R 3/88, str. 8 a 9).

    lake

    Vložil topení (bez ověření), 25. Leden 2011 - 23:12

    Kupte si ty byty.

    Vložil Šetřil (bez ověření), 25. Leden 2011 - 21:32

    Přestaňte taky topit. Ušetříte.

    Šetřil

    Vložil Alena1 (bez ověření), 26. Leden 2011 - 6:43

    Tak to jste mu pomohli. Dobrá rada nad zlato.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".