Tip na nové Stanovy

Vložil Josef Šikýř (bez ověření), 29. Květen 2015 - 12:05 ::

Prosím, měl by někdo dobrý tip na nové Stanovy, případně kam se podívat? Jsme SVJ od r.2003. Děkuji za informaci.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 29. Květen 2015 - 16:46

    Co SVJ je povinno ve stanovách uvést po účinnosti NOZ:

    • adresa sídla právnické osoby (nestačí mít adresu v názvu)
    • formulace „jednání jménem právnické osoby“ změnit na „jednání za právnickou osobu“
    • stanovit jednoznačně (číslem) počet členů statutárního orgánu
    • má-li SVJ jiné orgány, uvede je ve stanovách
    • u každého takového orgánu stanoví jednoznačně (číslem) počet členů těchto orgánů
    • SVJ je povinno respektovat část NOZ o právnických osobách, to jest § 118 až § 209 NOZ; je-li některé ustanovení stanov v rozporu s touto částí NOZ, je neplatné.

    Toto jsou minimální změny, které je SVJ povinno provést ke splnění § 3041 NOZ. Upozorňuji výslovně, že SVJ(2000) není povinno přizpůsobovat se části NOZ o bytovém spoluvlastnictví. Přesto však je výhodné do stanov přidat tyto praktické části z NOZ:

    Dále doporučuji zrušit ustanovení stanov o rozhodování o domu a společných částech. Právní úprava rozhodování spoluvlastníků obsažená v § 1128 až § 1133 NOZ je praktičtější a podrobnější než ta, která byla uvedena v ZoVB a ve vzorových stanovách.

    Dále doporučuji so stanov přidat:

    • ustanovení o právu vlastníka ustanovit si zástupce; jako povinnost je to pro spoluvlastníky jednotky a manžele, kteří mají jednotku ve společném jmění (podle § 1185 NOZ)
    • umožnit ve stanovách hlasování per rollam minimálně pro případ,že shromáždění není usnáženíschopné (podle § 1210 NOZ).
    • případně umožnit hlasování per rollam i v jiných případech podle stanov (§ 158 NOZ)
    • ustanovení o způsobu určení výše krátkodobých záloh na následující rok (§ 1235 NOZ)

    Dále doporučuji definovat přesně způsob tvorby záloh a rozhodování o jejich výši.

    • určit jednoznačně jak se stanoví výše dlouhodobých záloh na správu (na základě dlouhodobého plánu oprav a údržby a na základě dlouhodobého finančního plánu; oba plány musí vycházet ze stavu domu a stavu hospodaření SVJ, připravuje je statutární orgán a předkládá ke schválení shromáždění minimálně jednou za dva roky)

    lake

    Vložil acer2001, 29. Květen 2015 - 19:45

    – a je správný postup jednoho SVJ (2000), kteří provedli v tomto roce úpravu svých STANOV (viz. účinnost NOZ) a ke schválení opětovně přizvali notáře ?

    Vložil Notář (bez ověření), 29. Květen 2015 - 19:52

    Přítomnost notáře je vždy správná.

    Jinou otázkou je, zda to bylo vyžadováno

    Vložil Josef Šikýř (bez ověření), 29. Květen 2015 - 16:58

    Pánové,děkuji Vám oběma za odpovědi! U nás je tak trochu zoufalý stav. Předseda SVJ prohlásil, že nic zadarmo dělat nebude, navíc ještě tvořit nové stanovy.Údajně se musí do konce t.r. nahlásit změna názvu do OR a to: Společenství vlastníků spolu s adresou, a do konce roku 2016 se musí nahlásit celkové změny či doplňky. Obojí stojí zase nějaké ty peníze a to ještě nemáme jistotu, zda se k tomu musí pozvat notář,který se musí rovněž zaplati. Takže se platí kam se jeden podívá.Jinak chci moc poděkovat panu Lakemu za upřesněné záležitost. A protože předseda to nechává zcela na mně, nevím, jak si poradit těmi záležitostmi v NOZ v uvedených § 118 až 209.Co by tak bylo nejvhodnější. Ono je to těžké, když někdo dá se říci rezignuje na nutné záležitosti a další na tyhle věci kašlou. Každý to bere stylem, on se někdo postará. Omlouvám se za ty mé stesky, ono to ale jinak nejde.A to prý je někde někdo, snad v Brně+, kdo za úplatu tyhle stanovy vyhotoví. To se mi zdá právě dost hloupé,abychom měli platit za něco, co za pomoci zdejších lidí bychom to mohli dát rovněž dohromady. Budu tedy vycházet pouze k doplnění některých věcí,které v současné době ve stanovách nemáme a co by se mohlo i do buidoucna hodit. Např. jednání per rollam.Snad by to prošlo,když by nechtěli projednávat věci mezi sebou. Tedcy konkrétně si vyměnit názory. Jak vidím, taky jeden z bodů do pranice. Prostě uvidíme. Ještě nevím, co vzít z těch uvedených §. Děkuji.Šikýř

    Vložil lake, 29. Květen 2015 - 17:44

    Pane Šinkýři,

    různí právníci a právníčci ztratili celé tři roky tím, že nám mylně tvrdili, že SVJ(2000) je SVJ(2012). A že prý pro stará SVJ platí automaticky část NOZ o bytovém spoluvlastnictví. A basta!!!

    Toto je protiprávní nesmysl a nepravda.

    Mohli jsme být mnohem dále, kdyby neználci s tituly JUDr. od počátku pochopili, že SVJ(2000) zústává prostě SVJ(2000). Na nic se nepřeměňuje. Nestalo se dne 1. ledna 2014 jinou právnickou osobou podle jiného zákona.

    Ale může si do stanov dnes svobodně přidat některé zlepšováky, které jsou v NOZ lépe vyřešeny a formulovány než v ZoVB. Nebo ty praktické věci, které v ZoVB úplně chyběly, jako je právo vlastníka na informace, zastupování na shromáždění, hlasování mimo zasedání.

    Vy si to dnes můžete dát do stanov. Ale nemusíte.

    To je ten důležitý rozdíl mezi svobodou a poníženým vlezdoprdelismem ustrašeného otroka.

    lake

    Vložil člen orgánu PO (bez ověření), 29. Květen 2015 - 13:40

    Pravděpodobně nebudete potřebovat fungl nové. Na netu zadáte požadavek a určitě něco vyběhne. Pak stačí konfrontovat. A nakonec si vemte k ruce zákon 89/2012 – NOZ a zkontrolujte, zda nejste v rozporu se zákonem. Zas až tolik se nemění.

    Vložil Jirásek (bez ověření), 30. Květen 2015 - 17:19

    Prosím zdejší diskutéry rovněž o několik rad ve věci přijetí nových Stanov.Jsme SVJ založené v roce 2006. V názvu máme přímo uvedené „Společenství vlastníků jednotek“. Protože mám dost velký zmatek v hlavě,není mi jasné, zda se tento název má změnit na název „Společenství vlastníků“ s vynecháním slova „jednotek“. V případě, že se budou měnit některé záležitosti, musí být na shromáždění přítomen vždy notář? Údajně má být při jakékoli změně,ať doplnění či vypuštění. Musí platit pro rozhodování vždy většinová polovina VJ s většinovým podílem na jednání?Prosím,jak pochopit zrušení rozhodování o domu a společných částech,když každý VJ má svou částí podíl na těchto společných záležitostech? Lze zakotvit mandátní smlouvu se správcem do Stanov? Nebo se jedná o stať mimo Stanovy? Děkuji spolu s ostatními VJ za Vaše rady.Jirásek, O­počno

    Vložil člen orgánu PO (bez ověření), 30. Květen 2015 - 17:39

    Člověče! Než se začnete ptát, prosím, přečtěte si NOZ 89/2012, bytové spoluvlastnictví. Hodně Vašich otázek je tam jednoznačně dáno.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".