Termín vyúčtování je ze zákona nebo není ???

Vložil Fiebinger, 9. Září 2011 - 6:20 ::

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně termínu vyúčtování, po rocích hrůzy jsem se z našeho SVJ odstěhoval s tím že uhradím nedoplatek za služby spojené s užíváním bytu. V roce kdy jsem se stěhoval došlo k výpovědi firmě která zajišťovala správu domu a vedení účetnictví, a nové účetnictví začala dělat nějaká soukromá účetní. Vyúčtování jsem dostal v takové formě že není vidět jaká je spotřeba vody, elektřiny, počty osob atd a chybělo tam i datum do kdy má proběhnout úhrada nedoplatků.

Nyní dotaz: je ze zákona dané do kdy se musí provést úhrada nedoplatku, když to není uvedené na vyúčtování ?? Předchozí firma které vedla účetnictví vždy zvýraznila datum úhrady nedoplatků do 30.6. téhož roku.

Předem děkuji všem za odpovědi. Fiebinger

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil rivr, 11. Září 2011 - 21:52
  cit.(): „…do kdy se musí provést úhrada nedoplatku…“
  pane „Fiebingere“, termín pro
  • zhotovení Vyúčtování je do 4.tého měsíce kalendářního roku
  • platbu nedoplatků si promýšlejte až dostanete SPRÁVNÉ!! VYÚČTOVÁNÍ 26 Cdo 4742_2010
   ( takže Vámi uvedené chyby ve Vyúčtyování splatnot nezakládají a můžete být v klidu )
  rivr
  Vložil MartinII, 13. Září 2011 - 11:36

  Nevím, proč se nepokračuje ve vlákně, kde je odkaz na judikát (viz Řádné vyúčtování aplikovatelnost, Řádné vyúčtování doložení nákladů, už tak je tu vláken o vyúčtování hodně). I když se judikát týká nájemního vztahu, a pokud jsem dobře četl, jen ÚTV. Pan Lake správně v jiném vlákně připomněl reklamační lhůtu. Nejsem si jist, zda je její uvedení povinné ve vyúčtování, ale domnívám se, že je v SVJ využívána. Pokud se někdo nezajímá o výroční shromáždění kde se má odhlasovat hospodaření (zda se vůbec koná), pokud nereklamuje asi včas (tazatel píše „po rocích hrůzy“), pokud nevyžaduje vyúčtování dle stanov (někdo je nemá ani k dispozici, zvlášť když koupil byt od původního vlastníka a ten mu stanovy a další náležitosti nepředal), tak má problémy. Pravda je, že ve stanovách není obsah vyúčtování řešen a jediným vodítkem je právě uvedený judikát, i když jen o nájmu a ÚTV.

  Vložil rivr, 14. Září 2011 - 2:11

  cit.(): „…Nevím, proč se nepokračuje ve vlákně, kde je odkaz na judikát …“

  jesli ono to nebude tím pane „MartinII“, že moje odpověď p.Febingerovi je z 11.9. a vlákno p.Lolka z 13.9. :))


  cit.(): „…Lake správně v jiném vlákně připomněl reklamační lhůtu. Nejsem si jist, zda je její uvedení povinné ve vyúčtování…“

  p.Fiebinger se ptal do kdy musí být Vyúčtováné vyhotoveno a nikoli zda tam musí být reklamační lhůta. Ale i na to je odpovězeno – správné Vyúčtování je správné pokud také obsahuje všechny položky dle §7/2 – tedy i Vámi zmínený §7/2i – reklamační lhůta


  cit.(): „…jediným vodítkem je právě uvedený judikát, i když jen o nájmu a ÚTV…“

  není → viz např. 26 Cdo 2870_2009 které není JEN o TUV a TEP ale obecně o správném Vyúčtování prokazatelně předaném do dispoziční sféry nájemce – JINAK JE NESPLATNÉ

  Nezbyde než čekat až také podobný spor povede nějaký „Vlastník“ a nejen o teplo a teplou vodu ale o veškeré služby. Docela by mne zajímalo zda se zde najde někdo, kdo by měl na Vyúčtování od SVJ např zdokladováno topné období i s výlukou podle §2/2 Vyhlášky 194/2007 – bezpochyby je to informace dokladující správnost nákladů od dodavatele tepla.

  rivr

  Vložil sous (bez ověření), 13. Září 2011 - 11:54

  „zvlášť když koupil byt od původního vlastníka a ten mu stanovy a další náležitosti nepředal“ Váš názor je vadný. Původní, druhý a další vlastník nemá žádnou povinnost předávat stanovy a další náležitosti. Zjistit si tyto skutečnosti by mělo být v zájmu kupujícího. Ten by měl zjistit, co si vlastně kupuje. Obsah vyúčtování může být řešen v Prohlášení vlastníka.

  Vložil MartinII, 12. Září 2011 - 15:28

  Po pozorném přečtení a podtrhání barevnejma pastelkama (jako Vladimír Menšík scénář filmu Práče) je Rozhodnutí Nejvyššího soudu srozumitelné.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".