SVJ-pověřený vlastník-koupě pozemků před domem

Vložil Anonymous, 16. Listopad 2009 - 15:16 ::

Jsme jako vlastníci jednotky členové SVJ. Výbor si práci zjednodušil tak, že vše zařizuje správce- bývalé i nynější družstvo/jiný název/ . (Podle tehdy podepsaných smluv jsme museli při převodu bytu do vlastnicví pověřit správou bytové družstvo). Nyní nám výbor cokoli potřebujeme sděluje, ať se obrátíme na „pověřeného vlastníka“. Když se nám to nelíbí-odmítá se s námi bavit. To má vliv na velmi vážnou věc-kdy jsme nuceni k odkoupení pozemků před domem, na kterém jsou chodníky, opěrné zdi, sjezdy z veřejné komunikace do soukromých a družstevních garáží. Co má s námi společného pověřený vlastník?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 16. Listopad 2009 - 15:37

    Jsou dvě možnosti, které se navzájem vylučují:
    (a) máte výbor, který zvolil do svého čela předsedu; v tom případě nemáte pověřeného vlastníka. Smlouvy podepisuje předseda + člen výboru. Za SVJ jedná předseda.
    (b) zvolili jste pověřeného vlastníka, v tom případě nemáte výbor. Smlouvy podepisuje a za SVJ jedná jediná osoba - pověřený vlastník.

    V rejstříku (na webu) jsou údaje o vašem společenství, včetně osob které jsou členy statutárního orgánu. Hledejte podle adresy nebo IČO. Ovšem pokud výbor nepracuje jak má, mohou tam být zastaralé informace.

    Odkoupení pozemků je zcela jiná záležitost: nemíchejte prosím dvě věci dohromady a zadejte k tomu nový příspěvek.

    lake

    Vložil Míla závorka (bez ověření), 16. Listopad 2009 - 15:43

    Asi platí a).Výbor byl zvolen, předseda výborem rovněž. Za členy družstva (nepřevedené byty) je v 3-členném výboru člen, shodou okolností člen představestva správcovské firmy, který dělá nejvíc problémů, provedeno před cca 3 lety. Celkový stav: cca 72% jednotek je již v osob. vlast. Přesto např. na objednávce-smlouvě o provedení práce jsou uvedeni jak statutární orgán SVJ, tak jednatelé správce. Výběr dodavatele prací se děje u správce, údajně podle jeho psaných pravidel pro t.zv. výběrové řízení, které ovšem nikdo z nás, členů SVJ neviděl.

    Vložil lake, 16. Listopad 2009 - 19:48

    Pokud podíl družstva neklesl pod 25%, pak nejspíše ještě nemáte SVJ s právní subjektivitou? To vysvětluje ty podpisy jednatelů správce na smlouvách.
    Správa věcí společenství družstvem nemusí být sama o sobě špatná. Pokud nedochází k nadměrnému zdražování služeb, nebo k uzavírání smluv s nekvalitními firmami, není důvod ke změně. Velká družstva mají většinou zkušené specialisty a jejich činnosti probíhají efektivněji, protože ve velkém.

    lake

    Vložil Míla závorka, 19. Listopad 2009 - 14:53

    Pane lake,

    tak nerozumím. Máma výbor SVJ, předsedu. Jsme zapsáni v rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, máme IČ. , tedy nemáme podle vaší odpovědi ( 16.11.09 – 14.37) pověřeného vlastníka. V další odpovědi v 18.48 píšete něco o 25% , která podle vás ohraničuje právní subjektivitu našeho SVJ. Takže,jak to je? Děkuji

    Vložil lake, 19. Listopad 2009 - 16:46

    Mílo,
    takže rozumím, že jste SVJ s právní subjektivitou. Váš úvodní příspěvek byl o tom, že váš výbor odkazuje členy na "pověřeného vlastníka". To je totéž, jako kdyby vám sekretářka v advokátní kanceláři řekla, že pan doktor Vám ten zub vytrhne, jen musíte chviličku počkat.
    Zkrátka, váš výbor buď blábolí z cesty, nebo jsou to neschopní lenoši. Zvolte si do výboru někoho,komu budete věřit a kdo to bude dělat pořádně. Zadarmo to samosebou nebude.

    Hranice 25% se týkala případu, kdy SVJ dosud nevzniklo: povinnost založit má družstvo, pokud jeho podíl na domě poklesne pod jednu čtvrtinu.

    lake

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 19. Listopad 2009 - 15:12

    No a vy těch 72% počítáte na kusy nebo na podíly? Koukněte na výpis z katastru (je na internetu) a proveďte podělení zlomku, který je napsán u družstva. Pak by mělo být jasno.

    Vložil Míla závorka, 16. Listopad 2009 - 17:23

    MHMP chce, aby jsme koupili pozemky pod, za vedle a před domem. Hlavně je problém s pozemkem před domem. Z hlediska stavebního zákona :6 chodníků k jednotlivým vchodům,3 opěrné zdi, sjezdy do 44 soukromých a družstevních garážových stání,dále nevelké plochy trávy. To vše na sídlišti, kolem veřejné komunikace, ve veřejném prostoru. Cena sice za hubičku, ale: roční daň, úklidy, kontroly správních orgánů (silniční spr. úřad), právní odpovědnost za tento naprosto jinak nevyužitelný majetek (v zemi kolektory, odpadní síť,…). Otázky: 1.Považujete takovou koupi za rozumnou? 2.Kdo pozemek vlastně poté koupí a režimu jakého zákona? 3.Ne všichni s koupi souhlasí, co s tím?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".