Stavební úpravy bez oznámení SVJ?

Vložil SVJ_Hr, 1. Říjen 2022 - 13:57 ::

Dobrý den, má někdo zkušenosti s řešením vlastníka, který provádí v bytě „nějaké“ stavební úpravy bez oznámení SVJ? a ještě k tomu – pracovníci zcela znečistili výtah a chodby. Řešil to někdo – na výzvu k úpravám ani k úklidu nereagoval. (může v tom pomoci jako řešením na přestupkové komisi – to znečištění?) Děkuji

  • stavební úprava

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 1. Říjen 2022 - 21:41

Vlastník jednotky má oznamovací povinnost podle § 1182 odst. 1. Problém je jak vynutit plnění této povinnosti.

A pokud mudrujete o přestupku: prosím uveďte o jaký kokrétní přestupek by se mělo jednat. Děkuji. Mimochodem, čistotu ve výtahu a na chodbě má za povinnost řešit SVJ. Ne obecní úřad.

Justitianus

Vložil SVJ_Hr, 2. Říjen 2022 - 9:40

nám šlo o praktické zkušenosti právě o ten problém „vynutitelnosti“ – zda
a jak to řešil? „Mudrování“ není o přestupku – přestupek je nesplnění nějaké povinnosti (třeba § 1182) nebo porušení za stanovených podmínek – vlastník nesplnil nějaké paragrafy. Nechceme aby úřad řešil čistotu, ale nesplnění některých paragrafů zákona. Náš dotaz zněl jen, jestli má někdo s tímto řešením problému zkušenosti. Jinak vlastník – je nebydlící, ale investiční.

Vložil Justitianus, 6. Říjen 2022 - 6:05
  • SVJ_Hr píše: „… přestupek je nesplnění nějaké povinnosti (třeba § 1182) nebo porušení za stanovených podmínek – vlastník nesplnil nějaké paragrafy.“

To jste napsal totální nesmysl.

Pletete si veřejnoprávní sféru se soukromoprávní sférou. Přestupky řeší orgány státní moci a uplatňují při tom svou „vrchnostenskou“ autoritu. Ale stát se zásadně neplete do soukromoprávních vztahů. Ustanovení § 1182 je typické ustanovení soukromého práva. Znečistění chodby a výtahu v bytovém domě je typická soukromoprávní záležitost. K řešení soukromoprávních sporů jsou příslušné civilní soudy.

Přečtěte si například zákon č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, případně zákon č. 183/2006 Sb., stavební zákon. Pokud tam najdete nějaký vhodný přestupek pro vaši situaci, dejte vědět.

Jstitianus

Vložil MartinII, 1. Říjen 2022 - 18:27

Pokud myslíte přestupkovou komisi MNV tak ta by Vám nepomohla. Musí to vyřešit Nejvyšší orgán SVJ.

Co máte ve stanovách o stavebních úpravách v bytě ? Např. zpřístupnění bytu ke kontrole (zda vlastník nenarušil třeba statiku).

Dle toho, co vlastník stavebně upravuje tak se rozhodněte zda se obrátíte na stavební úřad. Zjistěte si, které úpravy vyžadují ohlášení a které vyžadují povolení.

Znáte NOZ § 1175, § 1182 a § 1183, když se dovoláváte přestupkové komise MNV ???

Vložil SVJ_Hr, 2. Říjen 2022 - 9:45

My se nedovoláváme, my se jen ptáme na zkušenosti. Jinak MNV myslíte zřejmě Městský úřad? a za existence MNV to byla kdysi dávno trestní komise a pak komise správní. a jelikož jsem před 40 lety v ní dělal, vím, že se tam tehdy mj. řešily i drobné sousedské i rodinné spory (dokonce i hlasité vrzání postelí při sexu :-) Znovu opakuji – nám jde jen o zkušenosti JAK problém řešit. Děkuji

Vložil Komise (bez ověření), 2. Říjen 2022 - 10:35

„jsem před 40 lety v ní dělal“ (Vložil SVJ_Hr, 2. Říjen 2022 – 9:45)

Kolik činila odměna za práci v trestní komisi MNV?

Dnes si takovouto prací přivydělává leckterý advokát.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".