Společná kotelna v SVJ

Vložil Ivana Žáčková (bez ověření), 19. Duben 2019 - 11:06 ::

Dobrý den, prosím o radu nebo zkušenost s přechodem na společnou kotelnu v domě. Nikde jsem se nedočetla o přechodu z vlastních zdrojů (plyn, elektřina, kombinace obojího) na společnou plynovou kotelnu. Zdá se mi to nesmyslné, protože každý byt má svůj zdroj jinak starý a v jiném okamžiku ho bude obnovovat. Pak se může stát, že bude mít zrovna nový kotel a začne fungovat společná kotelna. Co pak? Díky za odpověď. Ivana

  • kotelna

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Pavel II (bez ověření), 21. Duben 2019 - 12:46

a vlastníci chtějí zřídit společné v jedné místnosti pak se jedná o podstatnou změnu, kterou musí schválit všichi. Výhody i nevyhody jsou: společná „kotelna“. Podle počtu a plochy bytů se zohledněním tepelného odporu obv. zdiva a kvalitě oken se spočítá potřebný výkon. Pak je třeba instalovat potřebný počet kotlů s vykonem do 50 KW a tyto spojit do kaskády a oddělit příčkou. Tak nevznikne kotelna, která má daleko přísnější předpisy a tím i nákladnější provoz. Výhodou je instalace nových kondenzačních kotlů s malou spotřebou, snížení nákladů na sevis, lepší cena plynu dík jedinému obchodnímu měřidlu pro teplo a TUV celého domu (kategorie tzv. maloodběr). Nevýhodou pak nutnost instalace kalorimetrů pro vyúčtování odběru bytů. Efektu nižší ceny dosáhnete i zachováním individuálních kotlů, zřízením jednoho obchodního měřidla a stávajíci si nakoupíte jako podružné. To ovšem vyžaduje organizační schopnosti někoho, kdo akci uskuteční aby jak ukončení stáv. smluv i uzavření nové na SVJ i montáž a demontáž měřidel proběhla v krátkě době a zejména plyn. sporáky a ohřev vody nebyly dlouho odstaveny. Z tohoto pohledu je centrální kotelna snáze zvládnutelná.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".