Společenství vlastníků

Vložil Irena Smutná (bez ověření), 23. Září 2018 - 15:36 ::

Koupila jsem byt v domě s 6 byty v jednom vchodě, kde všechny byty jsou v osobním vlastnictví. Je ze zákona nějaká povinnost založit společenství vlaqstníků? Děkuji za případnou odpověď. Smutná

  • § 1198/89/2012 Sb.

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Jasný (bez ověření), 24. Září 2018 - 10:47

Co tím myslíte v jednom vchodě? Má dům více vchodů s dalšími byty? V přídě že ano, je teoreticky možná např. varianta, kdy SVJ nevzniklo proto, protože většinový spoluvlastnický podíl v celém domě patří nějakému družstvu a jedná se o tzv. odložený vznik SVJ.

Jinak by bylo podivné, kdyby SVJ nevzniklo už dříve, jak ukládá zákon. Jistě vám na to odpoví váš správce.

Vložil Jasný (bez ověření), 24. Září 2018 - 10:52

Další možnost je taková, že dům nebyl rozdělen prohlášením vlastníka na jednotky, tj. v katastru nemovitostí není každý vlastník zapsán jako vlastník konkrétního bytu, nýbrž jako spoluvlastník celého pozemku/domu.

Vložil Zdenek 22, 23. Září 2018 - 21:27

Ano je, viz § 1198 NOZ:

(1) Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, nejpozději po vzniku vlastnického práva k první převedené jednotce.

Vložil anonymouk (bez ověření), 23. Září 2018 - 19:08

Mýlíte se, osobní vlastnictví u nás už dááávno neexistuje. K SVJ vizte OZ – Společenství vlastníků.

Vložil efwfw (bez ověření), 23. Září 2018 - 19:35

správně

Vložil Petr, 24. Září 2018 - 13:39

Jde také o to, kolik vlastníků těch 6 bytů má. Musí být aspoň 3 různí vlastníci. Pokud vím (je to snad v NOZ), tak katastr nedovolí převod bytu na dalšího vlastníka, pokud není založeno SVJ tam, kde má být založeno. Takže pro mne z toho plyne, že by na vás byt katastr nepřevedl, pokud by u vás již SVJ neexistovalo. Podívejte se na wwwinfo.mfcr.cz, klik Ekonomické subjekty, zadat město, ulici, číslo domu a uvidíte, zda u vás již má SVJ svoje IČO.

Snad vám pomůže

www.jerkman.as/…eni-SVJ.aspx

www.obcanskarealitniporadna.cz/…ednotek-svj/

www.spravydomu.cz/…-po-1_1_2014

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".