Soudní žaloba na neplatiče

Vložil Eva Zemanová, 12. Září 2016 - 18:41 ::

Naše SVJ chce podat soudní žalobu na neplatiče,jedná se o muže,který bydlel ve společném bytě se svou matkou kde má i trvalý pobyt.Matka – vlastník bytu již zesnulá,dosud nebylo vyřízeno dědické řízení-tudíž matka je stále vedena jako majitel bytu.Syn (schizofrenik)je nepřizpůsobivý ( rušení nočního klidu,jeho pes napadá ostatní nájemníky domu…)byl částečně zbaven svéprávnosti,o­patrovník navrhuje na dlužnou částku splátkový kalendář-s čímž všichni ostatní vlastníci bytů nesouhlasí.Na koho ( a lze-li vůbec) podat soudní žalobu?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Eva Zemanová, 14. Září 2016 - 12:01

    Zemanová Děkuji za příspěvky,nicméně dnes jsem mluvila s právníkem,ža­lovatelný tenhle případ je ,lze podat Žalobu na bezdůvodné obohacení,ale je to vše moc komplikované…věc budeme řešit s Opatrovníkem neplatiče,(prav­děpodobně i s notářem )a budeme asi zvažovat ten splátkový kalendář .

    Vložil Anon_uvwxyz (bez ověření), 14. Září 2016 - 15:20

    …zapomeňte na slůvko ‚asi‘ – jediné řešení je samozřejmě domluva s opatrovníkem. Patrně se dovíte, že opatrovanec je oprávněn nakládat i s vlastním majetkem (pokud nějaký vlastní) jen v omezeném rozsahu a než bude vyřízeno dědictví můžete se dovědět že opatrovanec vlastně je v insolvenci… S právnikem, který za této situace uvažuje – byť jen teoreticky o možnosti žaloby – se rozejděte.

    Vložil Verka, 13. Září 2016 - 18:16

    zde na internetu vám odpoví rychle a fundovaně.

    Vložil Fantomas (bez ověření), 13. Září 2016 - 9:23

    Dobrý den,

    nevím o jakou částku se jedná a jak velké máte Vaše společenství ale nesouhlasit se splátkovým kalendářem není od Vášeho společenství zrovna rozumné. Nikdo totiž neříká, že kalendář musí být nutně na několik let. Dále také uvádíte, že dědické řízení ještě neskončilo a je tak jednoduše možné, že syn nemá prostředky na umoření dluhu. Takže být Vámi přistoupím na kvalitně zpracovaný splátkový kalendář. Ono je sice hezké dožadovat se umoření dluhu ale když není čím je to asi tak stejné jako chtít projít zdí. A pak je také otázka kolik kdo dluží. Pokud je vlastníkem matka, tak Vám dluží pouze matka a syn nic… Pak skutečně počkat, nebo možná, a tím si nejsem jist, by šla pohledávka předat notáři který vyřizuje pozůstalost. Ale to mne jenom napadlo…

    Vložil Taisa, 14. Září 2016 - 12:46

    Mýlíte se v jedné maličkosti a to tom, že dluží pouze matka. Dle našeho právního řádu Vám nemohou po smrti již vzniknout žádné dluhy. Rovněž nemůže zemřelý nic vlastnit.
    Do dne ukončení dědického řízení může věřitel uplatňovat pohledávky po všech dědicích. Ukončením dědického řízení se stává příslušný dědic (nebo více dědiců) majitelem ode dne úmrtí zůstavitele. V období mezi nabytím dědictví a potvrzením jeho nabytí jsou oprávněni a povinni všichni dědici zůstavitele, kteří dědictví neodmítli.

    Vložil ... (bez ověření), 12. Září 2016 - 20:30

    Na nikoho, dluh je potřeba dát do dědictví.

    Vložil Taisa, 12. Září 2016 - 21:04

    Jste si jist? Nejdou do dědictví pouze dluhy vzniklé před úmrtím? Není spíš potřeba počkat, jak dopadne dědické řízení? Zda zdědí dotyčný syn byt sám, nebo spolu s nějakými sourozenci…

    Vložil ... (bez ověření), 12. Září 2016 - 21:08

    Přečtěte so úvodní příspěvek.

    Vložil Taisa, 12. Září 2016 - 21:21

    Já jsem si ho přečetla :-) Paní Eva jasně píše, že neplatičem je syn, nikoli, že neplatičem byla jeho zesnulá matka. Pokud je mi známo, mrtvý člověk žádné dluhy nadělat nemůže. Dluhy vzniklé po smrti jdou k tíži dědiců.

    Vložil kok (bez ověření), 13. Září 2016 - 7:30

    nemůžete žalovat syna – jak píšete – dědické řízení není ukončené – takže není majitelem bytu a nemůže mít tedy dluhy z vlastnictví. dokud dědictví nebude ukončeno, nemáte koho žalovat. Nechápu pročnechcete přistoupit na splátkový kalendář – vyřešíte dluh a nemáte problém. stejně vám v žalobě neuznají úroky za dobu, co nebyl vlastníkem.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".