Soubeh BD a SVJ + povereny vlastnik BD

Vložil rexmond, 14. Červen 2012 - 16:44 ::

Dobry den, prosim muzete mi prosim poradit?

Jsme BD a mame jiz prohlaseni vl. Ne vsichni clenove maji tu moznost, aby splatili pomernou cast uveru (na rekostrukci domu) a presli do SVJ. V dome o 24 bj. bude soubeh BD a SVJ, kde cca 14 bj. zustane v BD.

Navrzene reseni neni optimalni, ale je resitelne. V praxi bude dum spravovan SVJ, ktere bude mit povereneho vlastnika. Timto poverenym vlastnikem bude BD – cili za SVJ bude jednat stejny organ jako BD. Ucto bude 2× tj. za kazdou entitu a budou dva bankovni ucty.

V teto veci se chci zeptat na toto:

1)Je mozne, aby clen SVJ byl i clenem BD? Pokud ano, tak jak vypada hlasovani takoveho clena na schuzich? Predpokladam spravne, ze tento clen hlasuje na BD schuzi jako drive a SVJ dle sveho podilu, tzn hlasuje 2× ve stejne zalezitosti?

2)Pokud se prevaci jednotka do vlastnictvi, a najemnik nebude chcit byt jiz clenem BD (a vystoupi vypovedi z BD), tak jak je to s vyporadanim cl. vklad? Prvni cl. vklad byl pouzit na zakladni zapisovany kapital? Ptam, ze protoze zapisovany kapilal je 55tis.

3)Je mozne, aby clen SVJ, ktery proda svuj byt si ponechal clenstvi v BD?

Predem dekuji za vase nazory.

rex

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 15. Červen 2012 - 5:56

    Nejde o žádný „souběh BD a SVJ“ Správně píšete, že veškerou odpovědnost za správu domu bude mít SVJ. Družstvo je pouze jedním z vlastníků jednotek (možná zpočátku většinový).

    Členství v SVJ nemá žádnou spojitost s členstvím v Klubu šachistů, v rybářském svazu ani v bytovém družstvu.

    Vlastník jednotky hlasuje o záležitostech domu pouze jednou – na shromáždění SVJ. Jednotliví členové družstva nemají se shromážděním SVJ nic společného a nejsou oprávněni rozhodovat o záležitostech do­mu.

    Jak se s Vámi družstvo vypořádá se musíte tázat funkcionářů družstva. U tzv. původních družstev (§ 24 odst. 1 a 2 ZoVB) zaniká členství nabyvatele v družstvu bez práva na vrácení členského podílu připadajícího na jednotku, případně základního členského vkladu, pokud byl zdrojem financování domu s převáděnými jednotkami (§ 24 odst. 9 ZoVB).

    Ohledně pokračování členství v družstvu po převodu bytu se musíte dotázat funkcionářů družstva. U tzv. původních družstev členství v družstvu nezaniká pouze v případě, kdy majetková účast člena v družstvu i po převodu jednotky dosahuje alespoň výše základního členského vkladu.

    lake

    Vložil rexmond, 16. Červen 2012 - 9:43

    Dekuji za kometar pane laku a nize uvadim doplneni stavu.

    Nase BD je tzv. nove bytove druzsvo vznikle za ucelem privatizace bytove fondu. Z tohoto duvodu se na nas ustanoveni BytZ § 23 ods. a §24 a nasl. nevztahuji. Clenove pri zakladani zaplatili zapisne, cl. vklad cca 2400, a dalsi cl. vklad, kde se celkova castka = cene domu placne obci.

    Jak jsem psal, tak cca 20–40% clenu pozada letos BD o prevod bj do vlastnictvi. Prevod se uskutecni na zaklade smlouvy o prevodu vlastnictvi. Bohuzel jsem v zakone ani ve stanovach jsem nenasel, v jakych pripadech:

    • zanika clenstvi v BD, z titulu prevodu bytu do vlastnictvi? Pokud ano, muze se tak stat na zaklade ustanoveni cl. schuze, ktere bude schvalovat podminky prevodu?
    • vyplaci se clenovi majetkova ucast ve vysi zakladniho cl. vkladu? Pro uplnost prikladam casti stanov, ze kterych vyplyva, ze pri prevodu do vlastnictvi nema clen narok na vyporadani podilu cl 23. Avsak cl. 34 uvadi, ze zakladni kapital se vyplaci pri zaniku clenstvi. link na cast stavnov zde STANOVY – je cast
    • pokud by se vracel zakladni cl. vklad, tak by se BD dostalo do problemu, nebot by zakladni kapital klesl pod 50 tis. Jestli tento prepoklad je pravdivy, tak je mozne to vyrestit napr. tak ze zakladni vklad se bude clenum vracet, az s likvidaci BD cca za 5–10 let?

    Clanek jsem nazval soubeh BD a SVJ duvodu, ze se domnivam, ze clenstvi v BD by automaticky nezanilo a clenove SVJ by tedy byly zaroven i cleny BD, vcetne moznosti hlasovat.

    Pokud bych pouzil vas primer, tak sachiste by zarovnen rybarili, ale jen „rybari“ by nemohli hrat sachy.

    Dekuji,

    rex

    Vložil lake, 16. Červen 2012 - 16:11

    Vaše stanovy v článku 16 taxativně vyjmenovávají důvody zániku členství. Neexistuje jiný způsob ukončení členství v BD než tyto výslovně uvedené. Podle vašich stanov tedy nezaniká členství v družstvu převodem bytu do vlastnictví dosavadního nájemce.

    Nabyvatel zústává v družstvu jako nebydlící člen. Pochopitelně nevznikne žádný nárok na vypořádací podíl. Je to výslovně uvedeno v § 23 odst. 6 vašich stanov.

    Pokud nejsou dosud schváleny podmínky převodu, je zbytečné spekulovat jaké asi budou a co může členská schůze schválit.

    lake

    Vložil mostecak, 17. Červenec 2014 - 10:24

    Dovolím si navázat na tuto starší diskusi a položit obecný dotaz – má nějaký smysl, aby po převodu bytu do vlastnictví zůstávala dotyčná osoba členem družstva (nebydlícím členem, jak píše Lake)? Nejedná se vlastně o jakési „mrtvé duše“, kteří na své členství dávno zapomněli, možná ani nevědí, že jejich členství trvá a patrně se tedy neúčastní života BD a hlasování na schůzích či voleb delegátů? Obzvlášť, pokud by dotyčný po čase byt prodal a zcela se z domu odstěhoval? Plynou z tohoto „virtuálního“ členství v BD nějaké povinnosti?

    A ještě jedna otázka – narozdíl od SVJ, chápu dobře, že na bytová družstva a to i stará vzniklá před r. 2014, se už zcela vztahuje pouze NOZ? Tj. starou právní úpravu družstev už netřeba studovat?

    Vložil rexmond, 16. Červen 2012 - 19:44

    Co se tyce podminek pro prevod, tak ty budu predkladat ja.

    Dle vaseho pohledu (a soucastneho stavu) byl clenum pri prevodu clenstvi nezaniklo a mohli by za BD hlasovat jako doposud?? Z toho duvodu jsem rikal ze „sachiste“ budou hlasovat 2×.

    Je tedy mozne zaclenit do podminek prevodu, ze cl. v BD automaticky zanikne, pokud neni pravni duvod pro clenstvi – napr. predseda/misto­predseda druzstva. Pokud by si oni prevedli sve byty do vlastnictvi, pak automaticky skonci ve funkci a mohlo by nastat bezvladi.

    Dekuji, rex

    Vložil lake, 16. Červen 2012 - 20:57

    "... mohli by za BD hlasovat jako doposud??"
    Nerozumím co tím míníte. Za BD bude na shromáždění SVJ hlasovat nejspíše předseda BD nebo jiná družstvem pověřená osoba. Jednotliví družstevníci nemají při shromáždění SVJ žádná práva. Pokud jsou jako hosté přítomni na shromáždění, nehlasují na něm o ničem. To už jsem Vám napsal.

    "... zaclenit do podminek prevodu, ze cl. v BD automaticky zanikne, pokud neni pravni duvod pro clenstvi"
    Píšete to velmi nesrozumitelně. Jaký právní důvod pro členství má zaniknout? Ve vašich stanovách jsou přece taxativně vyjmenovány případy kdy se ukončuje členství v družstvu. Je to § 16 písmeno (a) až (ch). Jde zjevně o převzatá ustanovení z Obchodního zákoníku Díl II Vznik a zánik členství (§ 227 a náslešdující). Máte na mysli některý konkrétní ze zákonných důvodů?

    lake

    Vložil rexmond, 16. Červen 2012 - 22:00

    ad1) Neni mi jasne jake je postaveni clenu, kteri prevedli byt do vlasnictvi. Jak pisete, tak jejich clenstvi nezanika, takze:

    • na cl. schuzi BD budou hlasovat vsichni clenove tj. i ty co maji prevedeny byt do vl. … a tedy uz i clenove SVJ.
    • nasledne bude schuze SVJ, kde BD bude hlasovat dle sveho podilu (zastoupena predsedou n. poverenym vlastnikem) spolu s ostatnimi cleny (tedy i temi, kteri hlasovali jako clenove BD)

    Je to tak?

    Dalsi moznost je, ze clenove SVJ, kterym nezaniklo clenstvi v BD nebudou na schuzi BD hlasovat. Toto jsem jen tipnul – nenasel jsem zadnou oporu v zakone.

    ad2) Ma domenka je spojena s bodem 1. Clenu mame celkem 24. Kdyz jich 10 prevede byt do vlastnictvi, tak jim nezanikne clenstvi. Takze na schuzi BD bude 14 puvodnich clenu, a 10 kteri maji prevedeny byt ve vl. Tj. vsichni budou mit stejna prava.

    Je to tak?

    Zde jsem domnival, ze clenstvi muze zaniknout i z rozhodnuti clenske schuze, tedy ne jen dle bodu c 16. nasich stanov. Patrne to tak neni a museli bychom zmenit stanovy.

    rex

    Vložil rexmond, 18. Červen 2012 - 16:58

    Dobry pane Laku prosim mohl byste reagovat na muj predchozi dotaz? Predem dekuji.

    §227 ods. 3)

    Jake jsou moznosti v pripade zaniku clenstvi* v BD z duvodu prevodu bytu do vlastnictvi u statutaru BD (predseda/mis­topredseda [male BD])? Skoncil by jejich mandat ihned se zanikem clenstvi nebo by jim vzniklo clenstvi dle ustanoveni obch. zakoniku §227 ods 3? ........Dodavam, ze voleny statutar muze byt jen clen,coz v dobe volby byl.

    • dle BytZ §24 ods.9) nebo na zaklade zmeny stanov cl.16.

    Dekuji, rex

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".