sklepní kóje ve společných prostorách

Vložil pepa008, 21. Květen 2008 - 6:32 ::

Dobrý den, mám dotaz k využití společných prostor v domě SVJ. Jedná se o sklepní kóje. Já jsem před 8 lety svépomocí vybudoval půdní vestavbu v té době ještě na „městském domě“ a nemám k této sklep, pouze mi bylo po převodu na SVJ umožněno zakoupení místnosti ve sklepě (2,5m²). Dosud jsme na půdní vestavby měly vzhledem k nevyužitelnosti celé plochy bytu slevy na zálohách do fondu oprav (malé ale přece). Nyní se několik spoluvlastníků ozvalo a odhlasovalo zrušení této výhody. Takže lidé v domě zakoupili byty odhadem kolem 150000,–Kč, já jsem investoval 970000,– a plno práce a v současné době se odvolávají na to, že podle m² se prostě bez pardonu bude platit stejně. Ve sklepě domu jsou zabrány společné prostory, kde krom nás „půdařů“ mají všichni kóje o velikosti cca 10m². Mohu se domáhat toho aby mi vzhledem k mému (dvojnásobnému) podílu na domě bylo přiděleno místo k vybudování kóje k mému bytu? Děkuji za odpověď. J.Z.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil IgnácG (bez ověření), 21. Květen 2008 - 12:24

    Výrazně různé pořizovací ceny jednotek představují problém, který ZoVB nijak neřeší. Nejsou výjimkou případy, kde ve stejném domě jeden vlastník koupil byt od obce za 100 000 Kč a jeho bezprostřední soused koupil srovnatelný byt od předchozího majitele za 5 000 000 Kč, tj. za cenu 50krát vyšší.

    Není mi známo, že by z rozdílu pořizovacích cen plynuly nějaké důsledky pro podílení se na správě domu. Přestože pořizovací cena ideálního podílu na společném majetku je výrazně rozdílná, zákon jako rozúčtovací kritérium stanoví výhradně podlahovou plochu, což samo o sobě půdní vestavby zpravidla znevýhodňuje, když půdní vestavba má typicky menší světlou výšku než prostory ve zbytku domu.

    Z výše uvedeného důvodu bych se klonil k rozdělování nákladů podle obestavěného prostoru, ale to není v mé moci prosadit.

    Co se týká půdní vestavby pořízené tazatelem, zhodnotil tím především svůj majetek, což se může odrazit v ceně jednotky při jejím budoucím převodu. Na nároky tazatele vůči společenství by mohlo mít vliv současně provedené zhodnocení společného majetku (u půdní vestavby se provádí izolace střechy, která je ze zákona společným majetkem).

    IgnácG

    Vložil Alena (bez ověření), 21. Květen 2008 - 9:14
    1. Placení do fondu oprav – mají právo chtít placení do FO podle m2 – je to v ZoB, platí se podle velikosti spoluvlastnických podílů, pokud není dohoda o jiném způsobu placení ( na dohodu je ale potřeba 100% souhlas všech).
    2. Sklepní kóje – domáhat se kóje můžete,bylo by to spravedlivé (a můžete tím argumentovat), ale asi to nebude tak jednoduché. Píšete, že ve sklepě domu jsou zabrány společné prostory na kóje. My to máme také tak, že ve společných prostorách domu jsou vymezené kóje. Máme to zároveň „pojištěné“ v prohlášení vlastníka, kde je uvedeno, že se jedná o „plochu společné části domu ve výhradním užívání vlastníka bytové jednotky“ a je tam vždy uvedeno, ke které konkrétní jednotce kóje ve výhradním užívání patří. Také to máme uvedeno v kupní smlouvě, takže je to právně ošetřené.

    Požádejte společenství, že chcete také kóji, ale bude to představovat změnu prohlášení vlastníka v KN (což něco stojí), změna prohlášení vlastníka vyžaduje podle ZoB 3/4 přítomných vlastníků na shromáždění – což není tak moc, když na usnášení shromáždění stačí nadpoloviční většina všech vlastníků.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".