rozúčtování služeb za svoz odpadu

Vložil Anonymous, 8. Červen 2010 - 7:57 ::

Dobrý den, jsme malé SVJ(25bytů)a nemůžeme se dohodnout na platbě za svoz komunálního odpadu. Dokud se platilo přímo městu za trvale hlášené osoby, tak nebyl problém. Od roku 2007 však město vydalo vyhlášku, kteá určuje platbu pouze za nádobu a četnost svozu. Proto jsme se rozhodli rozúčtovat poplatek za nádobu na základě skutečného počtu osob v jednotlivých bytech. To se však nelíbí některým vlastníkům byt. jednotek a chtějí, aby se nadále platilo za trvale hlášené osoby. Nám to však přijde velmi zcestné, aby platili lidé(děti na studiích, rozvedení manželé atd), kteří mají sice u nás trvalé bydliště, ale prokazatelně zde nebydlí. A naopak lidé, kteří u nás v domě žijí(podnájemníci, druhové atd), kteří zde nemají trvalé bydliště ale odpad ukládají, aby neplatili. Podle toho co jsem zjistil, tak podle stanov a zákona by se mělo platit podle skutečného počtu osob v bytech, je to tak??

Díky

Jiří Guttenberg

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 8. Červen 2010 - 10:30

    Pan Guttenberg napsal: "... podle stanov a zákona by se mělo platit podle skutečného počtu osob v bytech, je to tak??"

    Není to tak. Co píšete je sice rozumné, avšak žádný zákon vám to takto nenařizuje. Pokud jde o stanovy: co jste si v nich odhlasovali, to platí. Ovšem zda ve stanovách máte platbu podle počtu uživatelů bytů, nebo podle počtu osob trvale hlášených, nebo podle délky nosu vlastníka jednotky - to my přece nevíme.

    lake

    Vložil Anonymous XL (bez ověření), 8. Červen 2010 - 8:09

    Ano, máte pravdu. Kolik lidí produkuje odpad, tolik lidí by se na jeho platbě mělo podílet. Na tom, zda lidi v domě aktivně žijící tam mají trvalý pobyt nebo ne, nezáleží. helas

    Vložil Anonymous, 8. Červen 2010 - 8:13

    A malý pes platí polovic.

    Vložil Jana T. (bez ověření), 8. Červen 2010 - 8:08

    Ve věci rozúčtování služeb se postupuje podle zákona o vlastnictví bytů v účinném znění.

    Zákon neřeší, jak rozúčtovávat, pokud společenství v zákoně danou většinou o způsob rozúčtování služeb nerozhodne. To může být Vaše situace. Jak rozúčtovávat v takovém případě?

    Jana T.

    Vložil Votočka, 8. Červen 2010 - 13:41

    Vážení diskutující,

    nakládání s komunálním odpadem řeší zákon 185/2001 o odpadech a platbu za svoz atd. tohoto odpadu řeší zákon 565/1990 o místních poplatcích.

    Na základě těchto zákonů je zmocněna obec (město) k vydání závazné vyhlášky co a jak, avšak v intenci zákona o poplatcích.

    Dům v jakémkoliv vlastnickém a správním režimu je tedy těmito předpisy vázán a takto musí nastavit rozúčtování plateb – viz § 10b zákona o poplatcích

    § 10b

    (1) Poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů platí

    1. fyzická osoba, která má v obci trvalý pobyt; za domácnost může být poplatek odváděn společným zástupcem, za rodinný nebo bytový dům vlastníkem nebo správcem; tyto osoby jsou povinny obci oznámit jména a data narození osob, za které poplatek odvádějí,
    2. fyzická osoba, která má ve vlastnictví stavbu určenou nebo sloužící k individuální rekreaci, ve které není hlášena k trvalému pobytu žádná fyzická osoba; má-li k této stavbě vlastnické právo více osob, jsou povinny platit poplatek společně a nerozdílně, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu.

      (2) Poplatek se platí obci, na jejímž území má fyzická osoba trvalý pobyt nebo se na jejím území nachází stavba určená nebo sloužící k individuální rekreaci.

      (3) Sazbu poplatku tvoří

    3. částka až 250 Kč za osobu uvedenou v odstavci 1 a kalendářní rok, a
    4. částka stanovená na základě skutečných nákladů obce předchozího roku na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu až 250 Kč za osobu uvedenou v odstavci 1 a kalendářní rok; obec v obecně závazné vyhlášce stanoví rozúčtování nákladů na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu na osobu.

      (4) V případě změny místa trvalého pobytu nebo změny vlastnictví stavby, která je určena nebo slouží k individuální rekreaci v průběhu kalendářního roku, se uhradí poplatek v poměrné výši, která odpovídá počtu kalendářních měsíců pobytu nebo vlastnictví stavby v příslušném kalendářním roce. Dojde-li ke změně v průběhu kalendářního měsíce, je pro stanovení počtu měsíců rozhodný stav na konci tohoto měsíce.

    Tedy je nutno najít příslušnou vyhlášku a podle ní postupovat.

    Richard

    Vložil Jiří Smejkal, 5. Listopad 2010 - 16:26

    Pane Votočka, poslední odstavec § 10 zákona se mi nezdá : u rekr.objektů platit podle měsíců pobytu nebo vlastnictví, to je přece rozdíl. To si mohu vybrat ? J.S.

    Vložil Anonymous, 8. Červen 2010 - 13:52

    Zákon 185/2001 Sb., o odpadech, § 17a, odstavec 2:

    „Poplatníkem je každá fyzická osoba, při jejíž činnosti vzniká komunální odpad. Plátcem poplatku je vlastník nemovitosti, kde vzniká komunální odpad. Jde-li o budovu, ve které vzniklo společenství vlastníků jednotek podle zvláštního zákona, je plátcem toto společenství. Plátce poplatek rozúčtuje na jednotlivé poplatníky.“

    Už se zde řešilo.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".