Rozúčtování nákladů na teplo a teplou vodu

Vložil Anonymous, 23. Listopad 2009 - 12:32 ::

Je možné v rámci SVJ odhlasovat způsob rozúčtování dodávek tepla a teplé vody odchylný od vyhlášky č. 372/2001?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Iveta F. (bez ověření), 30. Duben 2010 - 14:14

    Dobrý den,pokud bych měla zájem,z důvodu pochybností s vyúčtováním tepla,vidět celkové rozúčtování celého nájemního domu (24 bytů ),ve kterém bydlím a chtít kopii tohoto,mám na to právo?Paní na realitce mi tvrdí,že mi dovolí do toho nahlédnout,ale kopii mi nedá,je to prý úřední listina,tak se to nesmí.Já po ní ale chci jen kopii,ne originál,chtěla bych vyučtování zkonzultovat s někým kompetentním.Díky Iveta f.

    Vložil lake, 30. Duben 2010 - 17:51

    Paní Iveto F.,

    máte nejen právo nahlédnout do podkladů, ale hodnoty všech konečných spotřebitelů by měly být přímo součástí Vašeho vyúčtování. Psal jsem o tom podrobně v diskusi Kontrola rozúčtování služeb.
    Podotýkám, že to neplatí pouze pro vlastníky, ale i pro nájemce: oba jsou "konečnými spotřebiteli" ve smyslu vyhlášky č. 372/2001 Sb..

    lake

    Vložil Anonymous, 30. Duben 2010 - 14:28

    Pokud se jedná o nájemní dům, právo vidět rozúčtování prostor najatých ostatními nájemci nemáte. Můžete je ovšem zkusit požádat, aby Vám rozúčtování jimi najatých prostor poskytli. Obracejte se ale na ostatní nájemce, nikoliv na pronajímatele = vlastníka domu.

    Máte ovšem právo vidět součty všech služeb za celý dům a všechny údaje Vámi najatých prostor.

    Vložil Helen (bez ověření), 30. Duben 2010 - 14:49

    Máte právo vidět nejen součty všech služeb a údaje svých najatých prostor, ale i co se týče tepla a teplé vody i způsob rozúčtování nákladů mezi ostatní konečné spotřebitele. A vyhl. 372/2001 jasně říká, že vám to musí říct vlastník domu.

    vyhl. 372/2001 §7 (3) Vlastník seznámí konečného spotřebitele na jeho žádost s podklady, ze kterých vyúčtování vychází, případně se způsobem rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi ostatní konečné spotřebitele v zúčtovací jednotce.

    Vložil Matějka Jaroslav, 23. Listopad 2009 - 17:55

    Vážená/ý,

    ustanovení vyhlášky č.372/2001 Sb. jsou závazné pro všechny fyzické i právnické osoby na území ČR.

    Dohoda o jiném způsobu, byť všech účastníků, je protizákonná = nepřípustná.

    Matějka

    Vložil jboksay, 28. Duben 2010 - 14:13

    Zde uvádím důvody, které mě vedou k názoru, že by se náklady za spotřebované teplo měly rozúčtovávat mezi uživatele bytů v panelových domech podle vytápěné rozlohy jejich bytů.

    Někdo by mohl oponovat, že ti uživatelé bytů, kteří s tímto způsobem účtování nesouhlasí se mohou bránit tomuto postupu.

    Na to lze doporučit níže uvedený postup: Na shromáždění vlastníků SVJ nechat odhlasovat tuto změnu.

    Shromáždění SVJ se sejde (přítomno řekněme > 1/2 vlastníků), odhlasuje změnu nadpoloviční většinou přítomných (řekněme 35% hlasů všech vlastníků). To vše v souladu s § 4 odst. 7 vyhlášky 372/2001 Sb. Případnou demontáž indikátorů si nebudou provádět vlastníci, ale odborná firma najatá SVJ.

    Podle zák. č.72/1994 Sb. v platném znění a platných stanov SVJ takto přijaté usnesení je závazné pro všechny členy SVJ bez vyjímky. Ke změně bylo v takovém případě přikročeno, protože se ukázaly indikátory tepla na radiátorech nevhodné k spravedlivému rozdělení nákladů na jednotlivé vlastníky bytů a SVJ jako celek se rozhodlo situaci řešit. Tento postup je také v souladu s §4 vyhlášky 372/2001 Sb.o rozdělení nákladů na teplo. Takže není co řešit. Případné stížnosti a nebo dokonce žaloby z tohoto důvodu mají minimální šanci na úspěch.

    Je rozúčtování nákladů na vytápění v panelových domech věrohodné při použití poměrových indikátorů na radiátorech?

    Vyhláška MMR č. 372/2001 Sb. určuje, že se při rozúčtování rozdělují náklady na tepelnou energii na vytápění tak,že spotřební složku rozdělí vlastník mezi konečné spotřebitele úměrně výši náměrů měřičů tepelné energie nebo indikátorů vytápění s použitím korekcí a výpočtových metod, které zohledňují i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepelné energie danou jejich polohou. Hlavním nedostatkem indikátorů je to, že registrují jen povrchovou teplotu otopného tělesa a tato jejich jednostrannost přiměla MMR k rozdělení celkových nákladů na vytápění na dvě složky (obvykle v poměru 50:50) s tímto komentářem (Nové typy sice deklarují i měření teploty v místnosti, ale to lze brát s rezervou, když je toto čidlo 2–3 cm od radiátoru):

    • tzv. spotřební složka vyjadřuje tu část nákladů na tepelnou energii pro vytápění,

    která se do daného prostoru šíří z otopných těles v něm umístěných; je rozpočítávána podle korigovaných náměrů indikátorů,

    • tzv. základní složka vyjadřuje naproti tomu náklady na tepelnou energii, která může

    být dodána do prostoru místnosti bytu prostupem stěnami a přestupem z vnitřních rozvodů tepla, a která rovněž vyjadřuje část nákladů na temperování společných částí domu. Tato složka se rozúčtuje mezi domácnosti podle jejich podílu na započitatelné ploše objektu. Z předchozího je zřejmé, že byty, které mají během zúčtovacího období neustále vypnuté otopné tělesa se na úhradě spotřební složka nepodílí a ani nemohou podílet (mají nulové náměry). Na případnou kritiku mají stereotypní odpověď typu „mně stačí k vytápění stoupačky a na nákladech na jejich provoz se podílím v rámci základní složky poměrem podle podlahové plochy“.O tom, že nezanedbatelné množství tepla do jejich bytových jednotek prostupuje stěnami, které nejsou nijak izolované, taktně mlčí. Propočty těchto tepelných zisků jsou velmi sporadické a nesystematické. Nicméně dovolují soudit, že jsou ještě mnohem vyšší než v případě stoupaček. Obecně lze říci, že obytný dům je jedna topná jednotka, protože mezi byty nejsou instalovány tepelné izolace. Poměrové indikátory prosazují hlavně jejich dodavatelé a část vlastíků bytů, kteří spoléhají na neinformovanost většiny.Rozdíly v nákladech na teplo jsou u takto provozovaných topných soustav často až neuvěřitelné: V našem domě, kde naposledy bylo teplo takto vyúčtováno v r. 2001/2002 byly průměrné náklady 144,86Kč/m2 – 100% U jednotlivých majitelů bytů se odchylka od této hodnoty pohybovala od toho tzv. nejšetrnějšího, který prakticky vůbec neotevíral regulační ventily a dosáhl náklady ve výši 87,03 Kč/m2 – 60% po ty průměrně spotřebitele s náklady 136,54 Kč/m2 – 94,3% až po rekordmany s 283,52 Kč/m2 –195,7%.Tehdy sice ještě neplatilo omezení o odchylce + – 40% odebraného tepla od průměrné hodnoty, ale princip je stále stejný dodnes. Jelikož většina spotřebitelů nevěděla, že někteří uživatelé bytů si všimli, že za ně mohou temperovat sousedi, tak jim to v poklidu procházelo. Závěry: Za této situace lze spravedlivě rozdělit náklady tzv. spotřební složky podle §4 odst.5 vyhl. MMR č.372/2001 Sb, protože na instalované indikátory se prokazatelně nelze spolehnout (viz. nulové náměry): V zúčtovací jednotce, ve které u konečných spotřebitelů nejsou instalovány spolehlivé měřiče tepelné energie nebo indikátory vytápění(pod pojmem spolehlivé je nutno chápat takové indikátory, které neumožňují zneužití odečítání vlivem uzavřených regulačních kohoutů u radiátorů), vlastník spotřební složku rozdělí mezi konečné spotřebitele obdobným způsobem jako složku základní. Tyto závěry jsou v praxi již ověřeny v několika obytných domech s ústředním vytápěním po dobu osmi topných sezón.Náklady se dramaticky nezvýšily. Pokud by nějaký vlastník svůj byt přetápěl, tak přebytečné teplo se rozptýlí do sousedních bytů.Pouze je potřebné ohlídat, aby nedocházelo k neodůvodněnému nadměrnému větrání okny a odsávání z kuchyní a koupelen.

    Vložil FrantaK (bez ověření), 28. Duben 2010 - 15:31

    Souhlas. Vyhláška rozúčtování tepla podle metrů výslovně umožňuje jako zcela plnohodnotný.

    Demontáž indikátorů není nezbytnou podmínkou, stačí neprovést výměnu baterií či výměny odpařovacích trubiček.

    Jediným problematickým bodem je, jak zamezit nadmětnému větrání.

    FrantaK

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".