rozhodnutí shromáždění SVJ v rozporu se stanovami

Vložil Petr_K (bez ověření), 23. Březen 2019 - 20:25 ::

Dobrý den, poradil by někdo, jak postupovat, pokud si vlastníci na shromáždění SVJ odhlasují využití peněz z fondu oprav na soukromé účely – vylepšení svých bytů? Díky.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil anon1234_ (bez ověření), 25. Březen 2019 - 14:32

  je to možné napadnout jedině žalobou na neplatnost usnesení shromáždění.

  ale tuto žalobu dle Nejvyššího soudu (dle Nejvyššího soudu se jedná o žalobu podle § 1209 odst. 1 NOZ) může podat jen přehlasovaný vlastník (tj. ten kdo hlasoval proti nebo nebyl ze závažného důvodu přítomen) + ve lhůtě 3 měsíců ode dne, kdy se vlastník jednotky o rozhodnutí dozvěděl nebo dozvědět mohl + jen ve významné záležitosti (tj. musí se jednat o miliony, pokud se jedná o pár desítek tisíc, tak vás soudy vyhodí, že je to nepodstatné).

  podle zákonodárce a v souladu s Listinou a Úmluvou by to měla být žaloba dle § 258 a násl. NOZ. ale to by soudci museli rozhodovat, proto využívají § 1209 odst. 1 NOZ a 99% žalob vyhazují, že dané usnesení shromáždění není důležité (tj. není splněn „důležitý důvod“).

  Vložil Pozorovatel, 24. Březen 2019 - 18:28

  Shromáždění má právo stanovy měnit. Pokud odhlasuje, že příspěvky se nevrací, nemůže je výbor vlastníkům vrátit. Na druhou stranu, jinak se příspěvky vyúčtovávají zpět dle podílu.

  Vložil Marek2018 (bez ověření), 24. Březen 2019 - 7:20

  Zákon nebrání tomu, že dlouhodobé zálohy si rozdělí podle podílu a tzv. si je vrati a peníze použijí, na co chtějí. Musi, ale počítat, že když se něco rozbije,budou to muset dávat na zpět.

  Vložil Benedikt (bez ověření), 23. Březen 2019 - 22:56

  Toto rozhodnutí je nezákonné! Zákon nepřipouští čerpat peníze z účtu na údržbu domu pro soukromé účely! V případě kontroly z berňáku padne kosa na kámen! Znám podobný případ.Taky si chtěli pomoc,když jednomu nic nedali a ten je práskl!

  Vložil lamot, 25. Březen 2019 - 14:18

  Pokud se usoudí, že je nadbytek prostředků v dlouhodobých zálohách na opravy a odsouhlasí to potřebná většina ,pak nic nebrání tomu, aby se část prostředků vrátila do kapes vlastníků. Jednak jsou to zálohy a ty se dají vyúčtovat a jsou vkládány podle velikosti podílu na spol. částech domu a proto se podle shodného klíče mohou vrátit zpět. Musí jít o vratek všem podle jejich podílu. Pak je to zcela nenapadnutelné .

  Vložil Pavel II (bez ověření), 23. Březen 2019 - 22:03

  za předpokladu, že žalobce hlasoval proti.

  Vložil . (bez ověření), 23. Březen 2019 - 21:59

  A jak se ty peníze budou dělit, podle jakého pravidla?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".