Rozdělení jednoho velkého bytu na dva menší

Vložil David Rektorys (bez ověření), 17. Březen 2021 - 0:09 ::

Dobrý den, jsem majitelem bytové jednotky v OV v bytovém domě a chtěl bych stavební úpravou rozdělit velký byt na dvě menší a jednu prodat. Nepůjde o zásah do nosných zdí. Co potřebuji získat od SVJ, abych to mohl vložit na katastr? Stačí 51% souhlasů na schůzi? Děkuji David Rektorys

  • změna prohlášení
  • změna stavby

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil David Rektorys (bez ověření), 21. Březen 2021 - 14:16

Dobry den, dekuji vsem diskutujicim za vase komentare, ale trochu se nam diskuze rozvinula jinym smere. Ja neresim podil na spolecnych prostorech, ten predpokladam zustane stejny (akorat novi vlastnici dvou rozdelenych bytu je budou mit polovicni oproti puvodnimu stavu). Ptam se na to, co je potreba pro takovou zmenu bytu udelat?

  1. stavebni povoleni? (snad ne, kdyz nebudu upravovat nosne zdi)
  2. re-kolaudace?
  3. prohlaseni vlastnika domu?
  4. musi s tim prohlasenim souhlasit vsichni na schuzi SVJ (tedy 100% hlasu), anebo staci predsednictvo SVJ?

Prosim o diskuzi bez urazek, je to zbytecne a neproduktivni­. Dekuji

Vložil Jan77 (bez ověření), 21. Březen 2021 - 17:35

Nezapomeňte, že touto výstavbou vznikají dvě nové jednotky (nebo , chcete-li jedna se mění a další vzniká). Zjevně si to představujete docela jednoduše, máte záměr vyřešený také technicky? Tedy každá z těch „polovin“ musí plnit požadavky na byt, takže musí mít rozvody, nějaký přístup ke stoupačkám (topení, voda. odpad…) , své odvětrání WC/koupelny/kuchyně (tedy přístup k šachtám), splnit parametry místností, oslunění, mezibytová izolace…

Vložil Justitianus, 22. Březen 2021 - 4:45
  1. Stavební úřad bude požadovat stanovisko hygieniků (oslunění) a nejspíše i stanovisko hasičského záchranného sboru (dva nové požární úseky). Takže je možné, že to bude na stavební povolení. Nejlépe bude zeptat se na SÚ.
  2. Dnes se používá pojem „souhlas s užíváním stavby“. Můžete se bez něj obejít, ovšem v tom případě by katastrální úřad odmítl založit listy vlastnictví dvou nových jednotek.
  3. Ohledně nutnosti změny prohlášení jste už všechny informace dostal. Na co se tedy ptáte?
  4. Kdo musí souhlasit s novým prohlášením jsem zde už napsal, včetně kvora nutného pro udělení tohoto souhlasu: http://www.portalsvj.cz/…na-dva-mensi#…. Na co se tedy ptáte?
  5. O tom že stavebnímu úřadu musíte doložit souhlas SVJ se změnou stavby (podepsaný osobami které zastupují SVJ) – to jsem Vám už napsal v prvním příspěvku této diskuse: http://www.portalsvj.cz/…na-dva-mensi#…. Na co se tedy ptáte?

Justitianus

Vložil AndyB (bez ověření), 18. Březen 2021 - 11:15

Sice to není přímo odpověď na Váš dotaz, ale vím o jednom, co udělal z bytu dva a pronajímá dva, jednotka je to stále jedna a bude. Pouze si zavedl druhý přívod EL plyn a vodoměr.

Souhlas 100% potřeboval jen na vyústění dveří a od 2018 prý ani to.

Když jednotka zůstane stále jedna, tak… Ale když chcete prodat, tak to je jiná.

Ps: zajímavé by bylo, kdyby dva nájemníci současně žádali o příspěvek na bydlení…

Vložil VN (bez ověření), 17. Březen 2021 - 9:08

Souhlas SVJ- to bych spíše viděl na souhlas výboru, než na 51% na shromáždění. Tato problematika není o tom, zda jste sympatický a něco Vám schválí anebo jste nesympatický, tak vám neschválí nic. Toto je o :

  1. statice domu (unese stávající konstrukce budovy nové příčky ?). Navíc , předpokládám , že budete muset někde vybourat díru pro vstupní dveře do nového bytu.
  2. způsob napojení nového bytu na energie+ kde jaké další měřidla, uzávěry, jističe atd. apropos..když přijdete na ČEZ s žádostí o zřízení nového odběrného místa..budou se s Vámi bavit ??
  3. zvládnou rozvody domu „utáhnout“ připojení dalšího bytu ?
  4. Dle mého názoru vytvoření nové jednotky je o zásahu do vymezení jednotek v domě dle prohlášení vlastníka , takže k této změně budete potřebovat souhlas všech spouvlastníků do­mu..

Výsledek… běh na hodně dlouhou trať s nejistým výsledkem, který Vás bude stát spoustu peněz a energie.

Vložil Justitianus, 17. Březen 2021 - 11:54
  • VN (bez ověření) píše: „Dle mého názoru vytvoření nové jednotky je o zásahu do vymezení jednotek v domě dle prohlášení vlastníka, takže k této změně budete potřebovat souhlas všech spouvlastníků domu..“

Zákon však říká něco jiného.

Podle § 1169 platí, že ke změně prohlášení se vyžaduje písemný souhlas vlastníka jednotky, jehož práv a povinností se změna dotkne; pro účinnost změny prohlášení se vyžaduje souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek.

Z uvedeného plyne, že pokud nedojde ke změně spoluvlastnických podílů, ani k jinému zásahu do práv a povinností ostatních vlastníků, bude ke změně prohlášení postačovat písemný souhlas tazatele a většinový souhlas většiny hlasů vlastníků jednotek. To platí, pokud v prohlášení nebo ve stanovách není uvedeno vyšší kvorum než požaduje zákon.

Justitianus

Vložil Krupp, 17. Březen 2021 - 17:16

Asi bych si měl změnit nick na tazatel. Nezanikne náhodou jedna jednotka? Nevzniknou dvě jiné jednotky? Kde budou zapsány nové jednotky, když ne v PV? Jaký majetkový podíl budou mít tyto jednotky? Kde berete jistotu, že jejich podíl bude součtem podílů zaniklé jednotky? (majetkový podíl přeci nemusí být dán jen velikostí jednotky). Kdo rozhodne o změně PV, když ne vlastníci? Skutečně taková změna není zásah do práv ostatních vlastníků i kdyby se jejich podíl neměnil? A je 100% jisté, že se změnou PV nezmění? Víte, jak se počítá velikost jednotky? Je skutečně jisté, že se stavební úpravou součet velkosti jednotek nezmění? Co plocha obvodových zdí, která se do velkosti jednotky nepočítá? A to už se vůbec neptám, co se stane, až bude jedna z jednotek prodána. Jirka

Vložil Justitianus, 19. Březen 2021 - 14:12

Pane tazateli Kruppe, s potěšením odpovídám na rozsáhlý soubor Vašich otázek. Dnes to bude zdarma. Odpovědi pro Vás vypracoval pan Holmes, a nechtěl za to ani penny.
 


Nezanikne náhodou jedna jednotka?
Vynikající postřeh, milý Watsone. Zanikne.

Nevzniknou dvě jiné jednotky?
Opět správně. Udivujete mne, Watsone. Jindy nebýváte tak bystrý.

Kde budou zapsány nové jednotky, když ne v PV?
Budou zapsány v PV. Víte, to už tak u jednotek bývá. Neomylně jsem to poznal ze zbytků jílu na podrážkách pachatelových bot. Nu, Vy se snad domníváte něco jiného?

Jaký majetkový podíl budou mít tyto jednotky?
Nebudou mít žádný podíl, protože to nejsou osoby. Věc nemůže „mít podíl“.

Kde berete jistotu, že jejich podíl bude součtem podílů zaniklé jednotky? (majetkový podíl přeci nemusí být dán jen velikostí jednotky).
Jistotu nemá nikdy nikdo, milý Watsone. O tom se přesvědčil i můj úhlavní nepřítel profesor Moriarty při našem střetnutí u Reichenbašských vodopádů. Prostě předpokládám, že tazatel je osobou s rozumem průměrného člověka podle § 4 zákona č. 89/2012 Sb.. Proto navrhne právě takovou změnu prohlášení jakou jsem mu poradil. Byl by blb, kdyby se pokoušel o něco jiného.
(1) Namísto nadpoloviční většiny by totiž musel získat souhlasy všech.
(2) A také by platil desítky tisíc Kč za zbytečné změny všech jednotek.
Nu, ovšemže nemám žádnou jistotu, že se zachová v souladu se zdravym rozumem a nikoliv jako blb. Ale stejně tak není jasné proč ti, kteří mu zde radí neprůchodné a předražené řešení, očekávají že se naopak zachová jako blb a zařídí se podle jejich nesmyslných a nepraktických rad.

Kdo rozhodne o změně PV, když ne vlastníci?
Nejste sice geniální, milý Watsone, ale máte neobyčejnou schopnost genialitu podněcovat. O změně PV rozhodnou vlastníci jednotek podle § 1169. Neříkejte, že jste něco takového alespoň netušil.

Skutečně taková změna není zásah do práv ostatních vlastníků i kdyby se jejich podíl neměnil?
Nic Vám nebrání abyste zde uvedl o jakou změnu práv či povinností by se mělo jednat. Naslouchám Vám. Máme čas než paní Hudsonová upeče ta holoubátka. A já si mezitím připravím malou dávku opia.

A je 100% jisté, že se změnou PV nezmění?
Samozřejmě se změní. Jedna jednotka zanikne, dvě jednotky vzniknou. Možná je to počínající skleróza, Watsone, ale to už jste přece napsal Vy sám na samém počátku.

Víte, jak se počítá velikost jednotky?
Nevím, Watsone. Ani Vy to nevíte. Protože ani jeden z nás dvou netuší zda jde o jednotku(1994) nebo o jednotku(2012). Ostatně je to naprosto bezvýznamné pro náš případ.

Je skutečně jisté, že se stavební úpravou součet velkosti jednotek nezmění?
Zbytečný dotaz, Watsone. Pokud jde snad o jednotku(1994), pak její plocha je dána součtem ploch místností, a tyto plochy se nezmění přerozdělením místností mezi dva byty: součet ploch obou bytů se bude přesně rovnat ploše původního bytu. A pokud snad jde o jednotku(2012), je to ještě jednodušší: spoluvlastnické podíly nemají pevně danou spojitost s plochami bytů. Záleží pouze na tom co o spoluvlastnických podílech bude uvedeno v novém prohlášení.

Co plocha obvodových zdí, která se do velkosti jednotky nepočítá?
Ta Vás pozdravuje, milý Watsone, a vzkazuje že při určení spoluvlastnických podílů vůbec nezáleží na nějaké ploše obvodových zdí. Příště se polepšete. Pochopil to dokonce i inspektor Lestrade, takže to určitě není nijak složitý problém. Dokonce o tom psali minulý měsíc v nedělní příloze Timesů.

A to už se vůbec neptám, co se stane, až bude jedna z jednotek prodána.
Skvělá dedukce. Je dobře, že se na to neptáte, protože do toho Vám vůbec nic není, milý Watsone. Tak snad abychom se věnovali důležitějším věcem: Mohl byste se prosím podívat do jídelny, zda už paní Hudsonová donesla na stůl ta pečená holoubata?

Sherlock

Vložil AsiTak, 18. Březen 2021 - 8:20

Zda tazatel chce rozdělit vlastnické právo jednotky na dva spoluvlastnické díly (jednotka zůstane) nebo chce jednotku rozdělit na dvě dílčí samostatné jednotky. Viz NOZ § 1140 a následující.
Upřesnění:
Podíl na společné části je vlastnost jednotky. Podíl majetkového vlastnictví je vlastnost vlastníka jednotky.

Vložil anonymouse (bez ověření), 17. Březen 2021 - 12:37

Z úvodního dotazu vyplývá, že rozdělením této bytové jednotky na dvě a následným prodejem jedné z nich novému členu SVJ, se automaticky sníží podíl na společných částech všem dosavadním vlastníkům jednotek v domě.Tudíž bych předpokládal dohodu všech vlastníků jednotek v domě=100%

Vložil Justitianus, 17. Březen 2021 - 14:34

Anonymouse, nevymýšlejte si kraviny.

V úvodním dotazu není ani slovo o nějakém snižování podílu na společných částech všem dosavadním vlastníkům jednotek! K tomu neexistuje žádný důvod. Ani tazateli se jeho podíl nezmění, jestliže součet podílů obou nově vzniklých jednotek se bude rovnat podílu jeho jednotky před rozdělením.

Počítat se zlomky jistě umíte; je to učivo druhé třídy základní školy.

Jediný komu se možná později sníží spoluvlastnický podíl bude tazatel, jestliže někdy v budoucnu převede jednu z obou svých jednotek na jinou osobu. Ani tato změna se nebude nijak týkat podílů ostatních vlastníků jednotek. A on k nakládání se svým majetkem nepotřebuje žádný souhlas od nikoho, že.

Justitianus

P.S. Bavím se tím, jak místní popletové dávají bezmyšlenkovitě plusy Vašemu nesmyslnému příspěvku.

Vložil anonymouse (bez ověření), 17. Březen 2021 - 16:11

Já vidím v úvodním dotazu toto:

„chtěl bych stavební úpravou rozdělit velký byt na dvě menší a jednu prodat.“

Proto si myslím ,že zvýšením počtu majitelů jednotek v domě se všem změní spoluvlastnický podíl na společných částech domu.Vy to zřejmě čtete jinak:-)

Vložil Justitianus, 17. Březen 2021 - 18:18
  • Anonymouse napsal tento nesmysl: „… rozdělením této bytové jednotky na dvě a následným prodejem jedné z nich novému členu SVJ, se automaticky sníží podíl na společných částech všem dosavadním vlastníkům jednotek v domě. (…) Vy to zřejmě čtete jinak :-)“

Nikoliv. Nečtu to jinak. Já ale – na rozdíl od Vás – při čtení také myslím. Tazatel se ani slovem nezmínil o tom, že by si snad plánoval dosáhnout rozdělením bytu zvětšení či zmenšení svého spoluvlastnického podílu na úkor ostatních vlastníků. Jde mu jen o to rozdělení. Z toho je třeba vyjít.

A tvrdit že prodejem jednotky se mění spoluvlastnické podíly – to je už zcela mimo rámec zdravého rozumu. To nebudu ani komentovat, neb bych byl sprostý jako dlaždič.

Pokud jde o ty podíly, asi nemáte po ruce učebnici počtů pro druhý ročník základní školy, takže Vám to napíšu tady krok za krokem.

  1. Spoluvlastnický podíl tazatele je A.
  2. Byt bude rozdělen na dva se spoluvlastnickými podíly X a Y, přičemž platí (X+Y)=A
  3. Spoluvlastnický podíl tazatele po rozdělení bude (X+Y)=A.
  4. A=A

Závěr č. 1: Spoluvlastnický podíl tazatele se rozdělením bytu nezmění.

  1. Součet podílů ostatních vlastníků jednotek je 1-A
  2. Součet podílů ostatních vlastníků po rozdělení bytu bude 1-(X+Y).
  3. Substituce: 1-(X+Y)=1-A
  4. 1-A=1-A

Závěr č. 2: Součet podílů ostatních vlastníků se rozdělením bytu nezmění. Takže se nezmění podíl ani jednoho z nich.

Rád jsem Vám pomohl s opakováním učiva druhé třídy.

Justitianus

Vložil Justitianus, 17. Březen 2021 - 8:45

Podle aktuální právní úpravy stavebního zákona potřebujete od SVJ získat souhlas SVJ. Pro účely udělení souhlasu se změnou stavby se totiž SVJ považuje za vlastníka stavby (§ 184a odst. 1 stavebního zákona).

Na základě čeho bude ten souhlas udělen – to je jiný příběh. Tím se stavební úřad nebude vůbec zabývat. Tyto drobnosti úřad nezajímají.

Jedině pokud by některý spoluvlastník stavby činil právní kroky a zpochybňoval by udělený souhlas SVJ, pak stavební úřad přeruší řízení a stanoví lhůtu k odstranění vzájemných rozporů mezi spoluvlastníky. Po marném uplynutí lhůty pak řízení o povolení stavby zastaví.

Justitianus

Vložil Krupp, 18. Březen 2021 - 10:16

Řekl jsem si, že s hulvátem diskutovat nebudu, ale udělám výjimku. Jistě je vám známo, že podle NOZ se do velikosti bytu počítá vnitřní prostor bytu bez obvodových zdí, včetně příček. Pokud se byt rozdělí, stane se z některých příček obvodová zeď a tedy by se do výměry bytu, ani do součtu velikostí bytů neměla počítat.
Pravděpodobně se v tomto případě nejedná o titěrný panelákový byt, takže můžeme počítat, že se rozměr zmenší např. o 10*0,3m2 to jsou 3 (tři) metry čtvereční. To se všech vlastníků. Podíly ostatních vlastníků by se měly nepatrně zvětšit. Pochopitelně se mohou dohodnout, že to nebudou řešit a původní rozměr v součtu zachovají. Také mohou všichni mlčky dělat, jako že nic, že součet rozměrů zůstal stejný. V principu jde o maličkost. Pak ale tazatel bude muset správně počítat rozměr bytu, který bude prodávat, na úkor bytu, který si nechá. Ale, co když ho jednou bude chtít taky prodat? On si sice málokdo chodí kupovat byt s metrem v ruce, ale mělo by to být podle zákona. Alespoň vy býváte toho zastáncem. Ono to není jen o matematice pro druhou třídu. Jirka

Vložil Justitianus, 18. Březen 2021 - 13:43

Pane Kruppe, oceňuji Vaše sebezapření a pevnou vůli diskutovat s hulvátem.

Ani já to nemám lehké: někdy zde diskutuji s blbem, který nezná zákonnou úpravu a nafoukaně si myslí že ví o čem diskutuje. Snaží se mne poučovat o triviálních záležitostech kterým ovšem vůbec nerozumí, a které jsem už třikrát podrobně vysvětlil jiným blbům.


Jen pro zopakování: jde-li o jednotku(1994), pak nedojde ke změně podlahových ploch. Žádné příčky se do plochy nezapočítávají; to je nesmyslné tvrzení neználka. Jde-li o jednotku(2012), pak příčky i podlahové plochy jsou bezvýznamné.

Justitianus

Vložil AndyB (bez ověření), 18. Březen 2021 - 11:26

Nezlobte se, ale počítat příčky v tomto případě by pro známé komplikace dělal jen … vždyť by se musely přepočítat podíly všem, a hlavně ostatní by platili hypoteticky víc (protože potřeba je vybrat částku X z metrů Y za rok) a normální ostatní by toto neodsouhlasili, aby dopláceli na to, že si jeden z nich zastavěl plochu a bude platit o to míň (ostatním se tím pádem podíl zvýší a příspěvek na m2 bude nutno zvýšit).

Chápete?

Takže pokud by zastavěl vaše 3 metry, tak každý byt proporčně pokrátí tak, aby se ostatním NIC NEMĚNILO.

Vložil Krupp, 18. Březen 2021 - 12:24

Milý AndyB, chápu. Právě proto to tady píšu. Takže co myslíte? Týká se to ostatních, nebo ne, když píšete, že se to ostatním upraví, aby se to nezměnilo? Jirka

Vložil AndyB (bez ověření), 18. Březen 2021 - 12:54

Pokud se dohodnete, že rozdělíte svůj byt a upravíte proporčně jen své podíly, tak se domnívám, že ostatním se nic změnit nemusí!

Ten 1,5m2 zastavěný (celkem tvrzené 3m2) se v té vaší každé nové bytové jednotce ztratí.

Ve skutečnosti by to musela být na ztrátu 3m2 příčka 30cm x 10 metrů délky, takže to bude zřejmě daleko méně zabrané plochy? Typicky se zazdí jedny anebo dvoje dveře a ztráta je 0,00 ;-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".