Revize elektroinstalace (sklípky) - zásuvka od světel

Vložil mpik, 21. Červenec 2021 - 20:46 ::

Dobrý večer, Povinností SVJ je zajistit minimálně jednou za 5 let revizi elektroinstalace, která se vztahuje na společné prostory. Byty do toho nespadají. Jak je to ale se sklepem? Je povinnost zpřístupnit sklep pro revizi? Jak postupovat, pokud mám informaci, že si vlastník sklípku od světla ve sklepě natáhl elektrickou zásuvku? Děkuji

  • revize

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Stalf (bez ověření), 22. Červenec 2021 - 4:01

Dobrý den. Možná by bylo dobré si říct, čí je to světlo, odkud byla natažena zásuvka. Pokud patří SVJ, pak zřejmě došlo k svévolném připojení a mělo by dojít k odpojení a vůbec bych neřešil revizi.

Vložil Justitianus, 21. Červenec 2021 - 22:45

Přečtěte si prohlášení. Sklep je nejspíše společná místnost domu. Revize elektroinstalace se vztahuje na všechny společné prostory a všechna společná zařízení, tedy i na společné sklepy.

Ohledně povinnosti zpřístupnit si přečtěte § 1183 zákona č. 89/2012 Sb..

Píšete o „vlastníkovi sklípku“. Vlastník sklípku si může ve svém sklípku natahovat elektroinstalaci odkudkoliv kamkoliv. Do toho Vám nic není. Pokud při tom poruší elektrotechnické normy, bude za to odpovědný jen on sám.

Justitianus

Vložil mpik, 21. Červenec 2021 - 23:17

„Vlastník sklípku si může ve svém sklípku natahovat elektroinstalaci odkudkoliv kamkoliv.“ – pokud jako předseda SVJ vím, že jde o neoprávněný odběr, tak s tím nemohu nic udělat?

§ 5 (1) Společnými částmi domu, jako částmi podstatnými pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky, a zařízení sloužící i jinému vlastníku jednotky k užívání bytu podle § 1160 odst. 2 občanského zákoníku, jsou zejména

  1. půdy, mandlovny, prádelny, sušárny, kočárkárny, kolárny, sklepní kóje a místnosti nacházející se ve společných částech domu, které nejsou vymezeny jako byt nebo součást bytu,

Vnímám to tak, že současná právní úprava inklinuje k závěru, že jde o společnou část domu přenechanou k výlučnému užívání vlastníkovi bytové jednotky.

Vložil Taky Člen (bez ověření), 22. Červenec 2021 - 7:37

„pokud jako předseda SVJ vím, že jde o neoprávněný odběr, tak s tím nemohu nic udělat?“

Doporučuji Vám, položit funkci „přecedy“ a věnovat se tomu, na co Vaše znalosti stačí:-)

Vložil Justitianus, 22. Červenec 2021 - 5:35

Mpik, je zjevné že používate nesprávné pojmy. Ono je třeba vyjadřovat se přesně. Napsal jste „vlastník sklípku“. Podle toho jsem Vám odpověděl.

Teď zase píšete o „společné části přenechané k výlučnému užívání“. To je něco zcela jiného než vlastnictví.

Zmínil jsem se už, abyste si přečetl prohlášení: společná část vyčleněná k výlučnému užívání by musela v prohlášení být uvedena výslovně, včetně označení jednotky, s jejímž vlastnictvím je spojeno právo výlučného užívání. Buď to v prohlášení máte černé na bílém, nebo nemáte – pak neexistuje žádné výlučné užívání společných místností podle § 1166 odst. 1 písm. b bod 2.

V této věci není žádný prostor pro obecné úvahy o tom k čemu prý „inklinuje současná právní úprava“.


Zpět k Vašemu dotazu: nejde tedy o vlastnictví sklípku, jde o společnou místnost. Není přípustné, aby kdokoliv neoprávněně a bez povolení zasahoval do společné elektroinstalace (§ 1175). Poškození se odstraní na náklad toho, kdo společnou část poškodil (postupuje se podle § 2910). K tomu, abyste zjistil poškození, postačí otevřít dveře a nahlédnout do té místnosti. Vy jste to ještě neudělal?

Justitianus

Vložil mpik, 22. Červenec 2021 - 14:18

Ano, možná používám nesprávné pojmy, protože asi nemám pořád jasno jak na sklepní kóji, která někomu patří nahlížet. A jestli správně chápu, uvádí se to v prohlášení vlastníka. A tam sklepní kóje ve stati Určení společných část budovy nejsou :-(

Každopádně děkuji za vaše odpovědi!!! Martin

Vložil Justitianus, 24. Červenec 2021 - 7:12

Mpik, opět se ukazuje že si od počátku pletete pojmy.

Napřed jste psal o sklepu, což je místnost (uzavřený a uzamykatelný prostor s alespoň jedněmi dveřmi, pevnými stěnami, stropem a podlahou). Teď to zase nazýváte „sklepní kóje“, což NENÍ místnost. Kóje je pouze vymezená část prostoru uvnitř společné místnosti domu.

Každý zde chce dostat radu zdarma, navíc věcně správnou, a co nejrychleji. Tak to prosím nekomplikujte: neházejte od boku pojmy kterým nerozumíte.

Justitianus

Vložil Bydlil (bez ověření), 22. Červenec 2021 - 14:29

„sklepní kóje ve stati Určení společných část budovy nejsou“

Není podstatné, zda jsou uvedené v části společné části.

Podstatné je, zda jsou uvedené v části byt (nebo nebytový prostor). Co není uvedeno v části byt (nebo nebytová prostor), je společnou částí.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".