revize elektriky v bytech

Vložil Anonymous, 6. Říjen 2010 - 17:57 ::

V našem panelovém domě pravidelně provádíme revize rozvodů elektrické energie ve společných prostorech co 5 let. Chci se zeptat jestli je táto lhůta povinná i v samotných bytech. Našel jsem odkaz na tuto normu:

ČSN 33 2000–6–61 ed. 2:2004 Elektrické instalace budov – Část 6 – 61: Revize-Výchozí revize [Příloha F] (provádění pravidelných revizí odběrných elektrických zařízení bytů, obydlí a příbytků není v ČR předepsáno)

  • připojení odběrného místa (uzavření smlouvy o dodávce elektrické energie) je podmíněno provedením výchozí revize odběrného el. zařízení

Podle této normy by se v samotných bytech nemuselo provádět revize a stačila by jen výchozí revize při připojení odběrného místa. Jaké máte vy ostatní zkušenosti.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr K (bez ověření), 17. Leden 2011 - 12:51

    Podle zákona ZoVB SVJ zajišťuje pouze správu společných prostor. Může tedy vůbec ze záloh vybraných od vlastníků hradit revize v bytech, což nejsou společné prostory?

    Petr

    Vložil Matějka Jaroslav, 16. Leden 2011 - 10:13

    Vážení diskutující,

    konstatování, že „předpis“ elektrorevizi v bytech nevyžaduje není vždy pravdivé:

    • zpráva výchozí revize pro jednotku/byt většinou stanoví termín následné provozní revize; vlastník jednotky je tedy povinnen uskutečnit provozní revizi v souladu s „kupní smlouvou“ a „dokumenty“ (revizní zprávy, návody výrobců, záruční listy), které při koupi nebo smlouvě o převodu jednotky převzal, tyto dokumenty je povinnen vlastník stavby/jednotky uchovávat po celou dobu trvání stavby/jednotky (kompletní stavební dokumentace obsahuje i výchozí revize, atd.),
    • zpráva provozní revize většinou stanoví termín následné revize,
    • …,
    • pro pojištění jednotky – domácnosti platí nějaké „všeobecné podmínky“, kde je stanoveno, že se bude „řádně pečovat“ o pojištěný majetek; může tedy nastat situace, že pojišťovna při likvidaci škody např. z „tlakové vody“ bude požadovat provozní revize elektro, plyn, komín, servis plynového spotřebiče, a v případě nedoložení těchto dokladů je oprávněna krátit náhradu likvidace škody.

    Matějka

    Vložil jam2 (bez ověření), 26. Leden 2019 - 21:35

    pane Matějko. Pána zajímá, zda je povinnost správce bytového domu (SVJ) zajistit pravidelnou revizi na společných částech domu platí také v bytech vlastníka… Neplatí. Tečka. Vlastník bytu v bytovém domě je tzv. chráněným účastníkem ze zákona a tyto povinnosti správce se na něho nevztahují. I mně zajímá stav rozvodů a zatížení příkonem spotřebičů nově instalovaných při rekonstrukcích bytů, indukční desky v kuchyni, sušičky a pračky, ale naší povinností je starat se, aby venkovní přípojkové skříně měly odpovídající krytí a rezervu příkonu a schodišťové rozvody v mědi rovněž právě s ohledem na zvýšené příkony v bytech. Doporučujeme proto vlastníkům po rekonstrukci provést výstupní elektrorevize. V případě, že vlastník provede z těchto důvodů také posílení jištění na schodišťovém bytovém jističi (odlišném oproti původní domovní dokumentaci), vyžadujeme předložení výstupní elektrorevize k tomuto zásahu vlastníkem a tím dbáme na zajištění bezpečnosti stavu společných rozvodů v domě. předseda

    Vložil Emanuela Josco (bez ověření), 17. Leden 2011 - 13:09

    „tyto dokumenty je povinnen vlastník stavby/jednotky uchovávat po celou dobu trvání stavby/jednotky“

    Odkud plyne uvedené? Má takovouto povinnost vlastník stavby či vlastní jednotky?

    Povinnost uchovávat je odlišná od povinnosti dokumentaci si opatřit, pokud ji vlastník nemá (nedostal ji od předchozího vlastníka).

    Emanuela Josco

    Vložil Jarin z Moravy (bez ověření), 29. Prosinec 2010 - 21:22

    Milí vlastníci a čtenáři a dikutující.
    Předpis, tedy ať už norma nebo vyhláška, zákon, stručně tedy předpis, vskutku nenařizuje pravidlelnou revizi v bytech. Jsem revizním technikem 33 roků, mohu Vás všechny ubezpečit, že předpisy nepředpokládají že elektrické zařízení může provést i člověk bez příslušné elektrotechnické kvalifikace a přesto se tak děje. V předpisu se hovoří o řemeslném a bezpečném provedení tohoto vyhrazeného zařízení. Už i samotné slovo vyhrazené, toto zařízení řadí mezi zařízení, ke kterým se váže zvýšená odborná pozornost a péče.
    Je v zájmu obou, jak výboru SVJ a tak vlastníka bytu aby zařízení bylo bezpečné. Pokud dojde k rekonstrukci bytu, zejména koupelny, je nutností vyžadovat příslušnou revizi, protože stoupačky jsou společným zařízením a nově neodborně zhotovená instalace, by za jistých okolností mohla ohrozit ostatní obyvatele domu. Přece nemůžete Vy strpět úraz elektrickým proudem proto, že Váš soused si provedl špatně elektriku v bytě, provozuje vadnou pračku, neřídí se předpisy. On je totiž právně odpovědný až v okamžiku způsobené škody a to je někdy bohužel pozdě. Šetřil jsem mnoho případů, zásahu elektrickým proudem s následkem smrti v koupelně bytového domu. Ing. Jaroslav Molák

    Vložil R.M. (bez ověření), 6. Říjen 2010 - 18:17

    Vaše úvaha je naprosto správná takže další revize už v samotných bytech není třeba. R.M.

    Vložil salvador, 6. Říjen 2010 - 20:26

    Prosím nešiřte tady nepravdy. Revize se provádějí dle ČSN 331500. U bytů a rodinných domů je lhůta pro provádění periodické revize 5 let. To, že v praxi se takto neděje je jiná věc. Pokud budete chtít pojistné plnění při požáru nebo při úraze elektřinou atd. velmi se vám bude revize hodit.

    Vložil Anonymouz (bez ověření), 6. Říjen 2010 - 20:48

    Norma je základní normou pro provádění revizí elektrických zařízení ve smyslu ČSN 33 0010 a zařízení pro ochranu před účinky atmosférické a statické elektřiny. Norma platí pro všechna elektrická zařízení, která mohou ohrozit lidské zdraví, užitková zvířata nebo majetek a okolní prostředí za stanovených podmínek provozu elektrickým proudem nebo napětím nebo jevy vyvolanými účinky elektřiny, pokud jiné čs. státní normy nebo předpisy orgánů státních odborných dozorů nestanoví zvláštními předpisy odlišné požadavky. Účelem revize elektrických zařízení je ověřování jejich stavu z hlediska bezpečnosti. Požadavky bezpečnosti se považují za splněné, pokud elektrické zařízení odpovídá z hlediska bezpečnosti příslušným ustanovením norem. Jsou normalizovány požadavky na výchozí revize, pravidelné revize, podklady k provádění revizí, pro zprávu o revizi a další. K normě je připojen (formát A4) formulář zprávy o revizi elektrického zařízení a zprávy o revizi hromosvodu. Z praktického hlediska jsou významné především lhůty revizí, které jsou stanoveny – pokud jde o elektrická zařízení – podle druhu prostředí a podle umístění elekrického zařízení a – pokud jde o hromosvody – podle druhu objektu. V tomto smyslu norma těsně navazuje na ustanovení ČSN 33 0300, která stanovuje druhy prostředí. Konkretně např. v prostředí základním a normálním jsou revize pětileté, v prostředí studeném, horkém nebo vlhkém jsou revize tříleté a v prostředí mokrém nebo s extremní korozní agresivitou jsou revize každý rok. ČSN 33 1500 byla schválena 16.6.1990 a nabyla účinnosti od 1.6.1991. Nahradila ČSN 34 3800 z 28.1­.1967, ČSN 34 3801 z 1.1­.1962 a ČSN 34 3810 z 1.10­.1961.

    Takžedle této normy

    1× za 5 let revize elektroinstalace spol. prostor

    1× za 5 let revize hromosvodu

    Jinak se nevztahuje se na bytové prostory a příslušenství bytu

    Vložil DaKr (bez ověření), 5. Listopad 2010 - 22:13

    Pokud jsem to dobře pochopila, tak se revize elektro v bytech dělat nemusí. Ptám se proto, že BD nařídilo provést revizi elektro v bytech členů s tím, že to vyžadují ČSN. Platby za provedené revize bude hradit BD.

    Vložil Pavel, 5. Listopad 2010 - 23:41

    DaKr,

    v BD je trochu jiná situace než v SVJ. Byty resp. celý dům patří BD, nikoliv členům. O tom, co se bude dělat, rozhoduje členská schůze nebo představenstvo podle rozdělení kompetencí.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anonymous, 6. Listopad 2010 - 12:39

    Shrnu-li shora uvedené, pak právo říká, že:

    v bytovém domě ve vlastnictví bytového družstva, v bytovém domě v podílovém vlastnictví, v bytovém domě ve vlastnictví jedné osoby se revize elektro v bytech provádí,

    v domě se společenstvím se podle práva v bytech revize elektro neprovádí.

    Revizor elektro bude mít jiný názor, neboť důsledky neprovedených revizí zná a viděl.

    Vložil Ducy (bez ověření), 6. Listopad 2010 - 16:21

    Logiku to má. Majetek družstva jakž-takž hlídá i stát. Členové společenství si to vše musí ve vlastním zájmu hlídat sami. Tak ať se na revizích domluví a nechají si je udělat. Jinak třeba vyhoří. Ducy

    Vložil Mňoukal František (bez ověření), 6. Listopad 2010 - 16:56

    „Tak ať se na revizích domluví a nechají si je udělat.“

    Jenže to právě nemůžou, zákon to zakazuje. Předpokládejme, že společenství rozhodne, že provede revizi v celém domě. Pokud revizora vlastník do bytu nepustí, tak toto své rozhodnutí společenství nedokáže provést, a to ani s pomocí soudu.

    Jiný diskutující by tu napsal, že zákon je v tomto ohledu vadný a nebude ho respektovat. Ani takovéto prohlášení by mu nepomohlo, neumožní-li vlastník bytu revizi v bytě.

    (Kdo takovou revizi v celém domě uhradí je nyní vedlejší.)

    Vložil svjvmt, 29. Prosinec 2010 - 23:37

    Zákon zakazuje se domluvit a nechat si udělat revizi, a který to?

    Vložil Lumír Pastrňák (bez ověření), 1. Červen 2018 - 19:12

    Diskuse je zajímavá, ale nenašel jsem jediný příspěvek, který by zohledňoval vztah „člověka k bytu“. Pokud je byt pronajímán za účelem zisku, tak jsem přesvědčen, že povinnost provádět revize je stejná jako u společných prostor. Jedná se o svým způsobem o podnikání, poskytování služby. Hotely, penziony a podobná zařízení také podléhají revizím.

    LP

    Vložil Pavel Horský (bez ověření), 8. Leden 2019 - 8:25

    Alarmující je především ta skutečnost, že se již samotní odborníci snaží striktně postupovat jen dle ČSN, které jsou mnohdy neskutečným paskvilem vytvořeným myšlenkovými pochody úředníka, který nikdy nebyl v reálu samotné stavby a unikají mu někdy i základní věci. Zde je potřeba na celou věc pohlížet jako na prohlídku (revizi) současného stavu elektroinstalace hlavně z důvodu bezpečnosti osob, které uvažovanou elektroinstalaci užívají. A právě elektroinstalace bytů a rod. domů je díky svému užívání hodně náchylná na záludné, nebezpečné stavy. Co dříve využívala domácnost ke svému chodu? Televize, rádio, pračka ROMO, remoska, lednice, mixér, lampička u postele..... A dnes? Pračka, sušička, el. trouba, myčka, el. varná deska, mikrovlnka, varná konvice, kávovar atd. atd. atd. A nezřídka je většina těchto spotřebičů připojena do stávající, 30 let staré elektroinstalace. Jako elektrikář s bezmála třicetiletou praxí, dnes projektant a revizní technik vám mohu říci, že právě stav elektroinstalace starších RD a bytů je tak žalostný, že v mnoha hrozí veliké nebezpečí úrazu el. proudem každým okamžikem. A mnohdy se neprojeví jinak, než právě tím, že se uživateli něco stane. Budeme se tu pak chlácholit tím, že dle ČSN se nemělo nic stát, protože nepotřebuji žádnou revizi, která by včas odhalila nebezpečí? Budeme pak sami před sebou obhajovat to, že díky naší nezodpovědnosti přišlo o život naše dítě? Dodnes vidím ten obličej matky, které jsem ukázal vyhořelou díru do matrace, na které spala její malá dcerka (vypálená od vadné zásuvka za postelí v dětském pokoji). Matka si v okamžiku uvědomila co se mohlo stát a byla na tom chvilku dost špatně. A pohled otce syna, díky jehož konání přišel o život jeho 18-ti letý syn, kterého našel v koupelně na podlaze......­....... A přitom stačí málo. Stačí kontaktovat revizního technika a požádat ho o provedení pravidelné revize. Zde není prostor na jiné myšlení, které je mnohdy ovlivněno vidinou ušetření mrzké koruny, která má v mnohých případech hodnotu ušetřeného života našich blízkých.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".