Prohlášení vlastníka a společné části domu s omezeným přístupem

Vložil Anonymous, 8. Květen 2016 - 10:23 ::

Zdravím, měl bych dotaz. Je možné v prohlášení vlastníka definovat jako společnou část i prostor, ke kterému není přístup ze společných částí domu, ale jen z jedné jednotky? Konkrétně se jedná o půdu, na kterou se jde dostat pouze přes horní byt (jeho předsíň), který s ní sousedí. Pán z realitky, co prohlášení zpracovává tvrdí, že to nelze, resp. lze pouze v případě, že bude tento prostor vyhrazen k výlučnému užívání té zmíněné jednotce. Což se mi nezdá a ani nelíbí, dovoluje to majiteli této jednotky nakládat s prostorem v podstatě libovolným způsobem, byť ten teď samozřejmě tvrdí něco jiného. Mnohem raději bych byl, kdyby byl tento prostor dále společnou částí, bez vyhrazeného užívání. Předem děkuji za odpověď.

  • společné části domu

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil ivanq, 8. Květen 2016 - 13:17

Pán z realitky má pravdu. Je to nejschůdnější řešení. Také by šlo zkolaudovat příslušnou část jako součást bytu, pokud tomu nebrání nějaké jiné předpisy.

Vložil Anonymuus (bez ověření), 8. Květen 2016 - 11:09

je to individuální, záleží, jestli tato půda ve vašem domě splňuje definici společných částí dle § 1160 OZ, a to že podle své povahy má sloužit vlastníkům jednotek společně.

§ 1160 (1) Společné jsou alespoň ty části nemovité věci, které podle své povahy mají sloužit vlastníkům jednotek společně.

Vložil j.novák (bez ověření), 8. Květen 2016 - 13:17

Děkuji za reakci. To určitě ano, je to místo, kde jsou komíny a také např. antény a jejich rozvody. Jde mi o to, jestli něco brání tomu, zapsat tento prostor do prohlášení vlastníka jako společnou část domu bez toho, aby se vymezila možnost jejího využívání všemi (věcným břemenem například). Pán z realitky tvrdí, že to musí napsat jako „společnou část domu vyhrazenou k výlučnému užívání“ té sousedící jednotce, protože k ní nevede přístup ze společných prostor, tedy z chodby.

Vložil ivanq, 8. Květen 2016 - 14:07

Má to háček. Vlastník přilehlého bytu bude muset pouštět řemeslníky přes svůj byt. To ho může omezovat např. při odjezdu na dovolenou, při pobytu v nemocnici, při odjezdu na chatu ap. Je to teda případ, kdy vlastník z toho nebude mít prospěch. Může tedy žádat o finanční kompenzaci, např. za to, že se bude muset zavázat, že v případě řádné nebo havarijní opravy bude vždy k dispozici.

Ivanq.

Vložil Anonymuus (bez ověření), 8. Květen 2016 - 13:37

tak v tomto případě bych použil analogii s balkony přístupnými pouze z bytu dle § 5 odst. 1 písm. f) nařízení vlády 366/2013 Sb.; tedy pokud půda je přístupná z bytu, tak se jedná o společnou část domu ve výlučném užívání vlastníka příslušné jednotky.

nařízení vlády 366/2013 Sb. § 5 (1) Společnými částmi domu, jako částmi podstatnými pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky, a zařízení sloužící i jinému vlastníku jednotky k užívání bytu podle § 1160 odst. 2 občanského zákoníku, jsou zejména

  1. balkony, lodžie, terasy, atria, i v případě, že jsou přístupné pouze z bytu, dveře z balkonů, lodžií a teras; tyto společné části, jsou-li přístupné pouze z bytu, jsou vždy ve výlučném užívání vlastníka příslušné jednotky,
Vložil ivanq, 8. Květen 2016 - 16:18

To přirovnán pokulhává, protože na ten balkon, lodžii, terasu ap., vstupuje pouze vlastník příslušného bytu podle své potřeby. V řešeném případě však vlastník sám do prostoru vstupovat nepotřebuje, ale naopak musí být v pohotovosti, aby tam kdykoli pustil cizí lidi. Stává se jakýmsi strážcem, domovníkem a přísluší mu proto odměna.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".