Prodej bytu jímž se ručí za úvěr na revitalizaci

Vložil Desier, 27. Květen 2008 - 15:24 ::

Dobrý den,

Jsme SVJ v domě kde většinu bytů vlastní družstvo a část bytů je v OV. Plánujeme v nejbližší době provést rozsáhlou revitalizaci panelového domu (zateplení, okna, lodžije atd). Na část opravy se bude brát úvěr, za který bude ručit družstvo, a vlastníci bytů v OV musí podepsat ručitelské prohlášení. Plánuji zanedlouho po revitalizaci byt prodávat, a zajímá mě jak se úvěr na revitalizaci domu projeví na prodeji. Bude nutné aby i nový vlastník podepsal ručitelské prohlášení? Bude moci případný kupující vzít na byt hypotéku a dát ho do zástavy? Máte s tím někdo nějaké zkušenosti?

Děkuji za odpověď

Adam S.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 29. Květen 2008 - 10:02

    S tím mám také své zkušenosti. Wustenrot nám chtěl původně „vnutit“ tyto ručitelské závazky, nakonec se to bez nich naštěstí obešlo. Např. já bych to ručení NEPODEPSAL, protože ručitelský závazek přinese podle mě VELIKÉ problémy při prodeji. Máte víceméně dvě možnosti:

    1. Ručit i po prodeji až do konce úvěru. Jde o relativně bezpečnou věc, protože neručíte za onoho daného člověka v prodaném bytě ale za celé SVJ. Pokud má SVJ 100 butů a každý platí měsíčně 1000 korun a bude jeden neplatič, tak po vás víceméně může někdo chtít doplatit 1000/100=10 Kč měsíčně (zjednodušuji).
    2. Převést ručení na kupce. A tady je ta velká komplikace. Kdo shání byt ke koupi porovnává hromadu „parametrů“. A pokud si bude za stejnou cenu vybírat byt s ručením a bez, který si asi vybere? Tedy podle mě ručitelská smlouva reálně SNÍŽÍ prodejní cenu bytu! Tedy pozor na to!

    Skoro so myslím, že nejlepší je buď nepodepsat nebo zvolit variantu A.

    P.L.

    Vložil Tina (bez ověření), 28. Květen 2008 - 11:40

    Ne – na nového vlastníka přecházejí práva a povinnosti…, tedy i zástava. Je ovšem z vaší strany nutné ho s tímto seznámit (i když ona zástava musí být zmíněna již v kupní smlouvě, tedy o ní bude nový vlastník informován), aby mimo jiné nebyl překvapen, že za něco platí (splátky úvěru). Přesnou odpověď co a jak dá výbor SVJ nebo banka.

    Vložil G.X, 28. Květen 2008 - 18:20

    Dotaz nesměřuje k zástavě, nýbrž k ručitelskému prohlášení. To je vázáno na osobu a ručitelem bude stále původní vlastník, který prohlášení podepsal.

    G.X.

    Vložil PetrXXX (bez ověření), 11. Červen 2008 - 20:30

    Souhlas s tím, že jakýkoliv závazek na bytě snižuje jeho hodnotu, navíc při prodeji není možné tento byt zastavit např. za hyp. úvěr a při dnešních cenách bytů v „normálních“ – tj. ne ala okres na severu, nevím kdo vysolí zhruba 1–2MKč na dřevo.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 12. Červen 2008 - 5:33

    Pozor, nepleťe lidi! Byt s ručitelským závazkem LZE zastavit na hypotéku. Ručitelský závazek je jen kus papíru, NENÍ to zápis v katastru!

    P.L.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".