Problémy s vch.dveřmi a naschvály sousedky!!

Vložil Renca29, 26. Prosinec 2010 - 14:54 ::

Prosím o radu!!Jsme SVJ,jde o starší cihlové zástavby,kde většinou bydlí duchodci!Bydlí tu většinou od začátku a dělají si co uznaji oni za vhodné.Patřím mezi přistěhovalce,tudíž když mám problém-mám smulu.Domovník je duchodce,který hájí jen své zájmy a nikdo s ním nepohne!!A já tudíž nevím ,jak na ně!!1-bydlím ve druhém patře.Vchodové dveře jsou dřevěné a zavírá je Brano.Duchodci si neotevírají klíčema.ale vráží do dveří!Dítě má na dveřma pokojík,takže ráno jsme vzhuru od 5-ti hodin,kdy začínají lidé chodit do práce a večer lze usnout až zas lidičky přijdou z nočních!!Má prosba,at se dveře opraví,není vyslyšena-prý o nešvaru otevírání ví a nebude se nic platit z fondu oprav!Ale já tam snad taky přispívám!Prosím o radu…děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 26. Prosinec 2010 - 19:27

  Renca29,
  píšete, že na společných částech domu je závada (hlučné zavírání vstupních dveří), která Vám znemožňuje řádně užívat byt.

  První krok:
  Požádáte oficiálně (tedy písemně s prokazatelným doručením) o odstranění závady, spočívající v obtěžování Vás a členů Vaší rodiny hlukem a vibracemi při zavírání vchodových dveří. V dopisu uveďte, že nabízíte zpřístupnit byt (na výzvy učiněnou v sedmidenním předstihu), aby se statutární orgán mohl o závadě přesvědčit. Zmiňte v dopise i to, co vám dříve řekli: že se o závadě ví, ale opravovat se nebude.

  Druhý krok:
  Nedojde-li k nápravě, požádejte (opět písemně s prokazatelným doručením) o zařazení hlasování o opravě na pořad nejbližší schůze shromáždění. Na shromáždění předložte dvě písemná dobrozdání osob (nejlépe odborníků), že hluk a vibrace při zavírání dveří se přenášejí dovnitř bytu a že skutečně jsou pro obyvatele bytu obtěžující. K tomu předložte kalkulaci nákladů na opravu.

  Třetí krok:
  Nedopadne-li hlasování ve Váš prospěch, zavírání dveří necháte opravit na vlastní náklad. Společenství sdělíte, že vzhledem k jeho nečinnosti při odstraňování závady jste plnila, co společenství mělo plnit samo (§ 454 a následující Občanského zákoníku). Částku započtete vůči Vaší platební povinnosti (snížíte o ni platbu záloh na správu domu, viz započtení podle § 580 ObčZ).

  lake

  Vložil rivr, 31. Prosinec 2010 - 17:41

  mohl by jste více objasnit „Třetí krok:“ a kdy a jak lze použít – především analogickou aplikaci?

  Již vícekráte (zde) bylo uvedeno, že investice do společných částí domu (i proti vůli ostatních Vlastníků) lze vyložit jako „zvelebení“ a následně za určitých podmínek vymáhat jako „bezdůvodné obohacení“ 


  Lze si analogicky správně vysvětlit v „Třetím kroku:“ uvedené: …Nedopadne-li hlasování ve Váš prospěch, zavírání dveří necháte opravit na vlastní náklad… takto:
  … navrhne-li vlivová skupina nějakou „investici“ (interpretovanou třeba jako opravu) a hlasováním nedojde k usnesení jež by bylo v souladu s vůlí navrhovatelů (tedy vlivové skupiny)… pak může udělat „co je třeba“ dočasně na své náklady a pak tyto náklady příslušně vymáhat jako bezdůvodné „obohacení“…

  Ano nebo ne?
  Nebo znamená návod v „Třetím kroku:“ něco jiného?
   rivr

  Vložil lake, 31. Prosinec 2010 - 23:20

  Pane rivr,

  v případě opravy zavírání dveří půjde o nárok vyplývající z § 454 a následujících ObčZ. Z toho je zřejmé, že se nejedná o bezdůvodné obohacení. Pojmovým znakem bezdůvodného obohacení totiž je (jak ostatně plyne z názvu), že k němu dochází bez právního důvodu.
  -----------------------------------------------------
  Pokud jde o příklad, který popisujete ve druhé části Vašeho příspěvku: šlo by skutečně o bezdůvodné obohacení. Podrobně jsem se k takové situaci vyjádřil zde: http://www.portalsvj.cz/…ovych-zvonku#… .

  Nemáte však pravdu v tom, že by investující vlastník mohl vymáhat vynaložené náklady. Výše bezdůvodného obohacení se vyčíslí jako rozdíl mezi hodnotou nemovitosti před investicemi a po nich; zjišťuje se v době zániku spoluvlastnického vztahu. I to se už řešilo ve výše uvedené diskusi, které jste se rovněž zúčastnil.

  lake

  Vložil Renca29, 26. Prosinec 2010 - 20:37

  Děkuji konečně za rozumnou radu,vážím si toho.Nemám s tímto zkušenost.bydlela jsem v bytě družstevním a takové problémy jsem neřešila.

  Vložil Anonymousiiii (bez ověření), 26. Prosinec 2010 - 18:00

  Co ma co delat domovnik se SVJ? Mate vybor, predsedu… Mimochodem SVJ zamestnava domovnika?

  Vložil Renca29, 26. Prosinec 2010 - 19:04

  Ano máme předsedu,domov­níka..jako za komanču.....ale nikdo nic nevidí,neslyší…:))))

  Vložil Deleted1, 27. Prosinec 2010 - 1:34

  Jděte už do p… s těma komančema. To to budeme pořád omílat?Jak jsem dobře jistě pochopil, Renča má tak 29. Nic nezažila a nic neví. Tak ať ty výrazy nepoužívá. Upozorňuji, že jsem nebyl komanč!!!!! Domovníka určitě nemají (je to pán(í), která je na dohodu o pracovní činnosti a dělá úklid. Něco na něm požadovat, je ztráta času. Ani předseda není jako za komančů. Ale předseda by jí měl dát uspokojivou odpověď, kdy si pořídíte nové dveře, nebo je upravíte, nebo minimálně seřídíte. Nejúčinnější je tlak shora a předseda je v tomto případě ten nahoře. Renča píše, že bydlí ve druhém patře. Je to tak, nebo bydlí ve druhém podlaží. V případě druhého patra by pod ní někdo bydlel. Máte dřevěné dveře, ty většinou, když je seřízený zavírač nebouchají. Požadujte je seřídit. Píšete, že je dům většinou s důchodci. Ti většinou brzy ráno, ani pozdě večer nechodí. Takže o důchodce nepůjde. Kolik má Váš dům bytů? Rada je: „Požadujte seřízení zavírače dveří, je to ten nejmenší a nejrychlejší zásah. Nebo ho nechte seřídit (nebo vyměnit), ovšem informujte o všem předsedu. Pak vše projde bez problémů“. Rady pana Lake jsou podle zákona (jsou tam paragrafy..), ale když si představím, že shromáždění budete mít třeba v prosinci příštího roku, jsou jeho rady na nic. Nevím, kde bere takových + hodnocení. Jaro

  Vložil Jana Vašíčková (bez ověření), 21. Květen 2015 - 20:04

  Chtěla bych se naučit seřizovat Brano,aby dveře dovíraly více nebo méně a tak nebouchaly.Zajímal by mně jeho mechanismus.Prý je tam nějaký klíč na to seřízení.Hledám to po celém netu a nakonec myslím skončím někde v prodejně Brana.Jinak poraďte kdo to znáte :) děkuji Jana

  Vložil Renca29, 27. Prosinec 2010 - 8:36

  Tak Vážený pane..myslím,že bytovka se skládá z duchodcu…tudíž v mém vchodě bydlí i mladé rodiny,co chodí na směny,ale mám tu smulu,že bydlí až nad náma anebo mají okna na opačnou stranu.Tudíž problém neřeší.Pod náma duchodci bydlí,ale celoročně je byt prázdný přebývají na chatě.předsedu jsem prosila ,ale bylo mi řečeno,že oprava je zbytečná,že se provádí každou chvíli,tudíž nehodlá čerpat peníze.a rádoby kutilové co jsou v domě s tím nechtějí nic mít.Věřte,že mi není 29 let a nepřeháním.ale sama do opravy zasáhnout nemohu,protože bych to odnesla a jak jsem popsala výše,někdo si opravdu otvírá bez klíču,tím že dveře prudce vyrazí.Předseda bydlí v jiném vchodě,tudíž mu problém též ani nevadí.To opravdu není jiné řešení?S tím shromážděním máte pravdu…a dítě má nad vchodem pokojík.Na svátky bylo pustěno v kuchyni rádio a obyvák máme právě také na druhé straně bytu a návštěvy nadskakovaly na gauči,když dveře třískaly.Otec se na ně šel podívat a prý kdyby neuhnul rukou,měl po ní.Brano má dovírat apostupně zavřít.Zde tomu tak není.Ale přesto Vám děkuji za další poznatky.

  Vložil Ferat, 26. Prosinec 2010 - 15:23

  Že Vám někdo poradí z jiných SVJ? Jste dospělá? Jste svéprávná? Předpokládám, že ano. Tak jistě víte na jaké instituce se máte obrátit a jak konat. Toto je Váš individuální problém a bez znalosti konkrétních faktů Vám nelze na dálku poradit. Možná jste to právě Vy, kdo vyvolává konflikty, to nemůže nezúčastněná osoba tušit. Ono i to, že za každou druhou větou píšete vykřičníky o něčem svědčí… A jediná rada je: Pořiďte si domek, pokud možno na samotě. Tam budete svou paní.

  Vložil Renca29, 26. Prosinec 2010 - 16:25

  Děkuji pane Chytrý…užasná rada :))

  Vložil Iveta (bez ověření), 27. Prosinec 2010 - 16:21

  Ahoj Renčo, také máme hlučné zavírání vchodových dveří a když si na to soused stěžoval, tak jsem se snažila (jako předseda – nekomanč) to nějak řešit. Shodou okolností jsme instalovali zcela nové ocelové dveře (všechny jiné materiály co jsme měli dřív, tedy plast a pak hliník, se ukázaly jako zcela neodolné proti zlodějům) a tak jsem požádala firmu, aby to nějak řešila. Dali jsme 10tisíc za extra tichý zámek a seřídili jsme bráno jak to šlo, ale bohužel kvůli podmínkám v domě musí být dobouchnutí dveří hlučné – prostě musí samodovírač víc přirazit, jinak se dveře nezavřou (a nesamozamknou). Je to asi lepší, než bylo, ale musela jsem sousedovi říct, že buď to bude trochu bouchat nebo bude pořád otevřeno pro zloděje. No ale pravda, že je nás v domě jen 5 bytů, takže se to dá líp přežít, než v početnějších bytovkách.

  Vložil Renca29, 27. Prosinec 2010 - 16:38

  Děkuji, alespon máte lidský přístup a snahu, což u nás není :)

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".