příspěvek do tzv. fondu oprav

Vložil Denisa Miklasová (bez ověření), 18. Říjen 2011 - 12:24 ::

Dobrý den,v našem bytovém domě (přes 100 let stará vila) jsme 5 vlastníků s podíly 33,2%, 14,6%, 18,4%, 8,4% a 25,4%. Můj manžel má podíl 33,2% a já podíl 18,4%, nejedná se o SJM, ale o výlučné vlastnictví každého z nás,takže máme majoritu.S os­tatními vlastníky bytů se bohužel vůbec nemůžeme dohodnout na jakýchkoli opravách,a to ani těch nutných a náš nynější příspěvek do fondu oprav činí 5,– Kč/m2,tedy s ohledem na stáří a vzhled našeho domu (ještě původní fasáda,opadávající římsy s nebezpečím úrazu,nedostatečná kanalizace atd.)naprosto směšná částka.Vzhledem k tomu,že od září je nás namísto původních 3 vlastníků 5 vlastníků v domě,chceme svolat schůzi za účelem zvýšení příspěvku na vlastníka a současně navrhnout plán oprav.Jaká by byla pro nás vhodná výše příspěvku a postačuje k přijetí usnesení o schválení výše příspěvku a schválení plánu oprav nadpoloviční většina přítomných vlastníků? A jak postupovat v případě,že plán oprav na příštích cca 10 let nebude schválen,pokud je potřeba vyšší většina než nadpoloviční,pak s našimi sousedy nemáme šanci se dohodnout, protože naše ano pro ně automaticky znamená ne, i když jde také o jejich majetek. A jak postupovat v případě,že vlastníci nebudou příspěvky ve schválené výši hradit?Předem děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil mirek_2 (bez ověření), 18. Říjen 2011 - 13:16

    Doplňte svoji informaci, zda se jedná ve vašem případě o spoluvlastnictví podle občanského zákoníku, nebo je dům rozdělen na jednotky podle zákona o vlastnictví bytů a existuje tedy t.zv.Prohlášení vlastníka. mirek2

    Vložil denisa miklasova (bez ověření), 18. Říjen 2011 - 20:35

    Jedna se o SVJ.

    Vložil mirek_2 (bez ověření), 19. Říjen 2011 - 9:11

    Pokud se tedy ve vašem případě jedná o spoluvlastnictví podle zák. o vlastnictví bytů (ZoVB) můžete na řádném shromáždění vlastníků vašimi 52,2% podílu prosadit přijetí usnesení, pokud jeho přijetí není omezeno požadavkem souhlasu.všech vlastníků (ZoVB § 11,odst.5-věta první), nebo „tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů“ – ZoVB §11, odst.4, nebo požadavkem ZoVB §11, odst.5 ( pro „… modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů podílů na společných částech domu…“, pro které je vyžadován „souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek.“
    Lze si tedy odsouhlasit m.j. akce na běžnou údržbu, plán oprav, výši záloh na správu (ZoVB §15,odst.1 a 2) apod.
    V případě, že se nedosáhne „potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoli vlastníka jednotky soud.“ – ZoVB §11 (3).
    Nezmiňujete se ale, jak jsou ve vašem Prohlášení vlastníka formulována „pravidla pro přispívání spoluvlastníků domu na výdaje spojené se správou, údržbou a opravami společných částí domu, popřípadě domu jako celku“ a „pravidla pro správu společných částí domu, popřípadě domu jako celku, včetně označení osoby pověřené správou domu.“– ZoVB §4(2). Nezmiňujete se také, kdo je vašim statutárním organem.
    Uvedenou problematiku by měly také řešit Stanovy vašeho SVJ.…..
    Bez znalosti těchto dokumentů nelze poskytovat rady na řešení konkretních problémů žádného Společenství. mirek2

    Vložil Krupp, 18. Říjen 2011 - 12:39

    Já bych vám doporučoval, se všemi neustále jednat. Jednejte s nimi jednotlivě. Pokud se nebude dům udržovat, bude hodnota klesat atd. Pokud hrozí nebezpečí úrazu, může vám být oprava i nařízena.

    Co se týče výše částky, jedná se o kupecké počty a nikdo vám tu poradit nemůže. Jedině vy můžete vědět, kolik bude na opravy potřeba, v jaké době je chcete provést a jakou celkovou potřebu peněz budete mít. Pak je to jenom záležitost dělení počtem metrů a počtem měsíců. Taky musíte vědet, jestli si budete půjčovat, nebo to chcete platit hotově. Na schválení plánu Vám polovina stačí, ale plán ještě nic neřeší.

    Jirka

    Vložil Denisa Miklasová (bez ověření), 18. Říjen 2011 - 13:08

    Já děkuji,ale zkoušíme jednat už 6 let,s jedním vlastníkem to není vůbec možné a s druhým to ze začátku šlo,ale teď se dal dohromady s tím prvním a naprosto otočil.

    Vložil MartinII, 19. Říjen 2011 - 11:13

    Otázka je, zda si ostatní uvědomují vědí, že jste SVJ a co z toho pro rozhodování plyne.

    Měli byste mít výbor, účet s uvedením podpisového práva, účetní, stanovy svoje či vzorové, zmíněné Prohlášení vlastníka.

    Jak je to s placením služeb ? Překvapuje mne, že na službách asi dohodnuti jste (protože se o nich nezmiňujete), na zálohách správy nikoli.

    Přečtěte si ZoVB § 9 (8) Shromáždění je nejvyšším orgánem společenství

    1. Statutárním orgánem je výbor

    § 10, (1) Společenství se zapisuje v rejstříku

    § 13 Práva a povinnosti vlastníků

    § 15 (1) Vlastníci jsou povinni přispívat na náklady správy domu a pozemku.

    1. K tomuto účelu skládají předem zálohu. Výši záloh určí usnesení shromáždění. Výši částky a den splatnosti sděluje výbor. Není-li zvolen, rozhoduje se o výši podle odst. 1, t.j. >50% většinou všech v domě.

    V tom by ale problém neměl být, protože udržovat se musí i domy kde SVJ dle zákona nevzniklo, a řídí se Občanským zákoníkem § 139 (2) O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů.

    Vložil lake, 19. Říjen 2011 - 12:17

    Poslední odstavec pana Martina není pravdou. Domy (tedy budovy rozdělené na jednotky), ve kterých nevzniklo SVJ, se řídí výhradně zákonem č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů, nikoliv Občanským zákoníkem.

    Všechny rady, které tazatel zatím obdržel, se dají shrnout do rady jediné: Přečtěte si zákon o vlastnictví by­tů.

    lake

    Vložil J.Vitásek (bez ověření), 19. Říjen 2011 - 5:38
    • využijte hlasů libovolného ze dvou nových vlastníků ne?
    • nebo použijte hlasovací princip uvedený v §11/3 „…Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu…“ – takže spolu s manželem dáte dohromady 51.6% což Vám stačí na prosazení čehokoli – tedy i zvýšení příspěvků dle §15/2
    • když nebudou příspěvky hradit – soud. Bude to trvat dlouho ale uspějete.

    J.Vitásek

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".