Prihlaseni k bytu

Vložil MilanPr., 21. Září 2009 - 11:28 ::

Dobrý den přeji,

je možné někde zjistit, zda je někdo cizí přihlášený na náš nově koupený byt? Předchozí majitel nespolupracuje.

Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

M.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vymahač (bez ověření), 22. Září 2009 - 8:19

    Přihlášení do bytu nemá oporu v právním řádu. Tam je řešeno přihlášení na adresu. Takže odpověď je jednoduchá, kdo je přihlášen do bytu nelze zjistit ani z evidence obyvatel. V určitých případech může být na stejné adrese dokonce více domů.

    Vložil Pavel, 21. Září 2009 - 12:56

    Jako předsedovi bytového družstva mi občas přijde z národního výboru (jmenuje se to jinak, ale jsou tam stejní lidé a pracují ještě hůř než kdysi) přípis, že se do bytu vlastněného družstvem někdo přistěhoval. Kdysi jsem se snažil zjistit, kdo je ten nováček, ale toho chrání zákon. Bytové družstvo prý, podle prohlášení pracovnice zmíněného národního výboru, nemá právo vědět, kdo tam bydlí. Sice je podle ObčZ sankce za neuvedení počtu osob v bytě bydlících, ale na druhé straně je ta ochrana soukromí, že.

    U vlastněných bytů je asi jedná šance to upravit v kupní smlouvě se značnou smluvní sankcí.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil lake, 21. Září 2009 - 12:37

    Krajské úřady a obecní úřady obcí s rozšířenou působnosti mohou poskytovat údaje z informačního systému evidence obyvatel.
    Měl byste s sebou mít doklad o nabytí vlastnictví bytu.

    lake

    Vložil Pavel, 21. Září 2009 - 13:05

    Otázka zní: Mohou nebo musí poskytovat? Před časem mi bylo sděleno, že nesmí.

    Děkuji

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil lake, 21. Září 2009 - 13:36

    Proto jsem lišácky použil formulaci "mohou".

    Zdá se, že vlastník může ukončit trvalý pobyt cizí osoby ve svém bytě, ovšem pouze za předpokladu, že zná osobní údaje oné osoby (jinak jeho žádost bude samosebou zamítnuta):

    Zrušení údaje o trvalém pobytu
    Ohlašovna rozhodne ve správním řízení o zrušení údaje o místu trvalého pobytu občana na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby za splnění zákonných podmínek.
    Zákonnými podmínkami jsou především zánik užívacího práva občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívání objektu nebo jeho vymezené části. Navrhovatel je povinen splnění zákonných podmínek ohlašovně prokázat (např.předložením soudních rozsudků, navržením svědecké výpovědi apod.).
    (...)
    Je možné zaslat písemně návrh na zrušení údaje o trvalém pobytu, ale při splněni podmínek požadovaných zákonem tj. s dokladem o oprávněnosti podat návrh a přesným uvedením osobních údajů účastníků řízení.
    (...)
    Zákon neumožňuje poskytovat osobní údaje o jiné osobě ani osobám blízkým a příbuzným. Údaje lze poskytnout jen v případě, kdy to stanoví zvláštní zákony (např. občanský soudní řád, zákon o notářích v případě dědického řízení, zákon o exekutorech apod.).

    Osobní údaje vetřelce tedy ouřad vlastníkovi nesdělí, takže... takže...
    Takže tak.

    lake

    Vložil Pavel, 21. Září 2009 - 14:28

    Děkuji za odpověď.

    Sice ne za její obsah, ten mne nepotěšil, ale má ješitnost byla polichocena, že mi nic neuniklo. :-))

    Nesmyslnost ustanovení, kdy se majitel bytu nemůže dozvědět, kdo je u něho přihlášený, vyniká zejména v případě moderních lapků – exekutorů: http://www.novinky.cz/…vinneho.html

    Podle exekutorů platí presumpce viny. Asi nečetli Ústavu, kde se hned v článku 1 píše, že ČR je právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Ale kdo by se četbou takového nevýznamného dokumentu zdržoval.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Petr, 22. Září 2009 - 9:15

    Jak píše Lake, vždy předložením dokladů vlastnictví z katastru. Nevím jak u bytu, ale trvalý pobyt lze zjistit rozhodně za celý dům. Dohodněte se s výborem, tento údaj by měl (!!!) zajímat i ostatní vlastníky, za pár stokorun výpisů (obchodní rejstřík, výpis evidence dle počtu stránek) to stojí. Potom zkuste rozklíčovat, který neznámý by mohl patřit kam. Ale problém, na evidenci obyvatel Místního úřadu se dozvíte ale jen trvalé pobyty tuzemců, nikoli cizozemců.

    Vložil vladislav, 22. Září 2009 - 17:36

    Podle pořekadla:„kdo nevěří,ať tam běží…“ Jde o zákon č.l33/2OOO Sb-o evidenci obyvatel. Cituji: §lO/1=místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v ČR,kterou si občan zvolí zpravidla…kde rodina,pracoviš­tě,příbuzní…Za­se citace:§10/1 občan MÚŽE mít jen jedno místo trvalého pobytu a to v objektu,který má čp je určen pro bydlení… Nechci zde celý zákon vypisovat, závěr,který si udělá pozorný čtenář je ten, že je s podivem,že se u nás v republiákon má l7 stran,ale pomoc pro řádného člověka tam nehledejte.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".