Převod financí sdružení vlastníků na SVJ a otázka zdanění

Vložil Michal SVJ, 3. Březen 2011 - 15:41 ::

Dobrý den, chtěl bych se po půlroce znovu obrátit na kohokoliv fundovaného s dotazem, na který mi na Portále SVJ, kde jsem se dotazoval dříve připojením se k podobnému problému někoho jiného, nikdo neodpověděl (viz: http://www.portalsvj.cz/…num-sdruzeni). O co jde: Na počátku byl bytový dům, jehož byty na konci devadesátých let naše město nabídlo do privatizace – k odkoupení uživatelům jednotlivých bytů. Za tím účelem vzniklo občanské sdružení vlastníků bytových jednotek, kde se sdružili uživatelé, kromě uživatelů tří bytů, kteří odkup odmítli. Za těchto okolností se ostatní uživatelé složili a odkoupili tyto tři byty do vlastnictví tohoto sdružení. Později ze zákona vzniklo SVJ – tedy další subjekt, ale vzhledem k nájemnímu vztahu nezprivatizovaných bytů vůči ostatním vlastníkům nebylo možno sdružení rozpustit, neboť SVJ nemůže vykonávat činnost za účelem zisku. Před rokem členská schůze sdružení nabídla odkup nájemných bytů jednotlivým uživatelům do vlastnictví, z čehož jedni uživatelé bytové jednotky tuto možnost využili a na účet sdružení přišly finanční prostředky. Tyto prostředky bychom rádi využili na zateplení prostřednictvím dotačního programu ZÚ, v rámci kterého jsme v polovině loňského roku podali žádost (dosud nepřišel příslib). Žadatelem však bylo naše SVJ. Můj dotaz zní: – Existuje nějaký bezbolestný způsob převodu finančních prostředků ze subjektu sdružení na subjekt SVJ – např. formou mimořádného příspěvku na správu domu, který by pak bylo možno použít na zateplení v rámci dotace ZÚ? Bezbolestným způsobem myslím bez nutnosti následného danění. Tento převod by byl pochopitelně odsouhlasen na schůzi sdružení. Pro dokreslení dodávám, daň z převodu nemovitosti proběhla a že subjekt sdružení je jedním z členů subjektu SVJ (vzhledem k tomu, že dva zbylé byty ještě nebyly odkoupeny a síla jeho hlasu se odvíjí od podílu obytné plochy těchto bytů). Oba subjekty – Sdružení i SVJ má své vlastní účty a účetnictví, byť se jedná o jediný bytový dům, jak jsem již uvedl na začátku. Děkuji za Vaše reakce. M.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 4. Březen 2011 - 14:40

    Pane Michale,

    Mám pro Vás dvě zprávy, dobrou a špatnou.

    Ta dobrá: řešení je naprosto jednoduché.
    Všichni vlastníci jednotek podepíší dohodu o jiném způsobu přispívání nežli podle spoluvlastnických podílů (§ 15 odst. 1 ZoVB). Konkrétně se v dohodě uvede jakou zálohu kdo složí, např. takto:
    Sdružení jednorázově ....... 1000000 Kč
    všichni ostatní jednorázově ...... 1 Kč
    Výdaj sdružení je odečitatelnou položkou v plné výši, takže se nedaní.
    Upozorňuji, že pro tuto dohodu je povinná písemná forma. Psalo se zde o tom nejméně patnáctkrát, zadejte hledat "písm. zg"

    A teď ta špatná: Váš dotaz jste položil v říjnu 2010, kdy jste peníze již měli na kontě. Takže v daňovém přiznání za rok 2010 sdružení tento příjem uvede a řádně zdaní sazbou pro právnické osoby. Neznám způsob, jak byste nyní tomuto osudu unikli.

    lake

    Vložil Petr, 4. Březen 2011 - 12:59

    Obávám se, že na to neodpoví ani finanční úřad. Zaplatil bych si radu u SČMBD nebo našel právní radu na internetu. Vyhledejte vyhledávačem třeba „právní rada společenství vlastníků“, lze nalézt několik odkazů.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".