Převod dluhu a placení pohledávek.

Vložil zanitram, 8. Říjen 2011 - 23:23 ::

Dobrý den, ráda bych se zeptala … zda lze převést dluh zanikajícího družstva na SVJ? … dále, zda může být tento dluh splacen z prostředků fondu na opravdu SVJ? Ocitla jsem se v situaci, kdy jsem jako majitelka bytu v OV, který jsem už jako byt v OV koupila, byla postavena do situace, kdy z mých prostředků určených do fondu oprav, má být hrazen dluh bývalého družstva, respektive uhrazen jeho likvidátor, kterého já jsem nebyla nikdy členem a nemám s jeho likvidací, dle mého názoru nic společného. … ráda bych věděla, zda jsem v právu a zda mohu, v případě, že budou prostředky bývalých družstevníků z fondu oprav použity, žádat vrácení totožného podílu z jednotky zpět na svůj účet. Oni si svým podílem uhradí svou pohledávku, já později např. nedoplatek na vodě. … předem moc děkuji za odpověď Zajíčková

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 9. Říjen 2011 - 3:10

    Za prvé: SVJ nemá v účetnictví žádný „fond oprav“. Nemůže z něj tedy nic uhrazovat. Píšete ve skutečnosti o vybraných zálohách na správu domu a pozemku podle § 15 odst. 1 a 2 ZoVB.

    Za druhé: Máte pravdu v tom, že udílení darů družstvu nespadá pod správu domu. Ve skutečnosti nešlo o přímou platbu SVJ – družstvo, jak by se zdálo, nýbrž o tři různé transakce. Je otázkou, zda jsou pravdivě zachyceny v účetnictví SVJ. Pokud nikoliv, může Finanční úřad dospět k názoru, že jde o dar mezi právnickými osobami, který u družstva podléhá zdanění.

    • Vlastníci jednotek si na shromáždění odhlasovali „zápornou zálohu na správu domu“, tedy vratku záloh podle § 15 odst. 2 ZoVB. K tomu postačuje nadpoloviční většina přítomných hlasů.
    • Částka měla být vrácena VŠEM členům SVJ v alikvotní výši podle jejich spoluvlastnických podílů.
    • Někteří z nich (členové a přátelé družstva) zřejmě individuálně zmocnili SVJ, aby jim tuto částku nevyplatilo přímo, nýbrž ji jejich jménem poukázalo na účet družstva. Použili tedy vratku jako mimořádný vklad družstvu na krytí nákladů spojených s likvidací. (Tato transakce nás nezajímá, neboť jde o individuální ujednání mezi SVJ a jednotlivými vlastníky jednotek mimo účetnictví SVJ.)

    Je nepochybné, že ostatním vlastníkům jednotek měla být jejich alikvotní část vyplacena. Jestliže SVJ část vratky zadržuje, jedná neoprávněně a vlastník jednotky může kromě alikvotního podílu na vratce požadovat rovněž zákonný úrok z prodlení. V tomto případě může mít na část vratky nárok i bývalý vlastník Vaší jednotky, ovšem bez podrobnějších údajů o průběhu tvorby a čerpání účtu záloh na správu nelze nic bližšího říci.

    Na závěr upozorním na způsob výpočtu vratky připadající na jednotku. Řekněme, že Váš spoluvlastnický podíl zapsaný v katastru je 67/3000 a družstvu byla ze společné zálohy převedena částka 100000 Kč.
    Částka pro družstvo představuje pouze 2933/3000 vratky. Celková výše vratky (pro všechny členy SVJ včetně Vás) tedy je
    100000 × 3000/2933 = 102284,35 Kč.
    Váš spoluvlastnický podíl z této částky činí:
    102284,35 × 67/3000 = 2284,35 Kč.

    lake

    Vložil zanitram, 9. Říjen 2011 - 7:55

    Dobrý den, děkuji za naprosto vyčerpávající odpověď … teď jestli mohu, bych si to jen trochu přeložila do jazyka laiků, zda jsem vše správně pochopila … … dluh zanikajícího družstva tedy na SVJ převést LZE. … vyplatit likvidátora z vybraných záloh na správu domu LZE. … mě, jelikož jsem nebyla členem družstva, se ani jeho dluh ani jeho likvidace netýká a NEMUSÍM se na ní nikterak finančně podílet. … MÁM NÁROK na vyplacení částky podílu ze záloh na správu domu,kterou oni použijí k hrazení nákladů likvidátora.

    … ještě jednou Vám moc děkuji za odpověď, Zajíčková.

    Ještě jen pro ucelení informací … družstvo své hospodaření končilo s dluhem cca 300tis. Kč, tento dluh byl převeden na SVJ. SVJ vzniklo před cca 3 lety, já jsem svůj byt koupila před 2 lety a teprve nyní dochází k likvidaci před lety zaniklého družstva.

    Vložil lake, 9. Říjen 2011 - 10:37

    Paní Zajíčková napsala: „dluh zanikajícího družstva tedy na SVJ převést LZE. … vyplatit likvidátora z vybraných záloh na správu domu LZE“

    Nic takového jsem nenapsal. Čistě teoreticky lze samozřejmě téměř cokoliv. Převzetí dluhu právnické osoby jinou právnickou osobou je možné na základě dvoustranné smlouvy. Je možno, aby SVJ plnilo věřiteli za jiného. Je možno, aby SVJ zaplatilo sponzorský dar pro hladovějící děti v Indii, nebo sponzorovalo mládě hrošíka liberijského v místní ZOO, například.

    SVJ je však speciální právnickou osobou, takže takové atypické výdaje by musely být schváleny všemi členy. Nejedná se o výdaje na správu domu a pozemku, ani se nejedná o předmět činnosti SVJ podle zákona. Na takový účel tedy SVJ nesmí použít vybrané zálohy podle § 15 odst. 1 ZoVB.

    Ve Vašem případě však souhlas všech členů SVJ nebyl dán, takže nevím, proč se takovými exotickými možnostmi zabýváte. Možný a zákonný postup ve Vašem SVJ jsem popsal ve svém předchozím příspěvku.

    lake

    Vložil zanitram, 9. Říjen 2011 - 10:48

    … opět děkuji za vysvětlení vysvětleného … ač v tom všem co píšete stále tak trochu tápu, dedukuji, že jsem v právu, na hrazení honoráře likvidátora se podílet nemusím a na vrácení na toto použitých prostředků, byli-li by použity ze společného účtu, mám nárok … toto mi prozatím, na obranu proti exdružstevníkům snad postačí … ještě jednou velké dík.

    Vložil G.X, 9. Říjen 2011 - 8:20

    Dovolím si to přeformulovat. Uvědomte si, že družstvo je zde v roli řadového člena SVJ. Žádné dluhy členů SVJ převádět na SVJ nelze .

    Lze však vrátit část naspořených příspěvků na správu domu členům společenství. Musí se tak stát VŠEM členům SVJ a to ve výši dle jejich spoluvlastnického podílu. A musí o tom být rozhodnuto na shromáždění.

    Co pak s vrácenými penězi udělají, ja na nich, SVJ se to netýká.

    G.X.

    Vložil zanitram, 9. Říjen 2011 - 8:34

    Asi se špatně vyjadřuji, omlouvám se, ale jsem opravdu laik … převáděny nebyly jednotlivé dluhy členů SVJ, ale jakýsi společný dluh vyplývající ze špatného hospodaření zanikajícího družstva … družstvo hospodařilo s částkami v mínusu, nic naspořeno nebylo, proto nebylo co vyplácet … dalším spořením, tentokráte v rámci SVJ formou záloh na správu domu byl tento dluh umořován.

    Vložil MartinII, 11. Říjen 2011 - 12:19

    Já bych doporučil obětovat jistou částku za odbornou právní radu. Zkuste třeba www.scmbd.cz/urady-rad

    Hledejte na internetu, lze nalézt například www.epravo.cz/, kancelář JUDr. Špíchala či http://pravnik-zdarma.cz/

    Vložil pochybující (bez ověření), 9. Říjen 2011 - 8:00

    Tak přesně toto hrozilo našemu SVJ. Proto máme ve stanovách prostou větu. Každý nový člen SVJ se automaticky stává i členem původního družstva a to do doby likvidace družstva. A tečka. Veškeré tahanice jsou vyloučeny.

    Vložil zanitram, 9. Říjen 2011 - 8:54

    … SVJ, kterého jsem členem, ve svých stanovách podobnou formulku nemá, předpokládám tedy, že jsem z obliga a v právu … ale děkuji za typ.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".