Předražené faktury

Vložil Ivan Písecký, 27. Září 2023 - 10:28 ::

Dobrý den,
jakým způsobem se mohu bránit jako člen SVJ proti předraženým fakturám za práce na bytovém domě, patřícím SVJ?
Funkci předsedy SVJ od roku 2020 vykonává externí firma, která zadává práce na údržbě a opravách bytového domu a kontrolním orgánem je tříčlená kontrolní komise s posílenou pravomocí.
Podle Stanov SVJ může předseda schvalovat opravy do CZK 60 000 ročně, vyšší částky podléhají schválení shromáždění vlastníků. V rozporu se Stanovami byly provedeny ( kromě jiných ) práce na oplechování střechy v ceně CZK 239 tis. ( v plánu na loňský rok bylo schváleno CZK 40 000 ) a zastřešení komínů v ceně CZK 163 tis. Faktury za tyto opravy nejsou doloženy seznamem spotřebovaného materiálu ani výčtem pracovních hodin a dle mého názoru jsou silně předražené, což nebránilo kontrolní komisi, aby autorizovala jejich zaplacení.
Co s tím mohu dělat???

Díky I.P.

  • hospodaření

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Hubert (bez ověření), 28. Září 2023 - 15:33

Je to vcelku jednoduche, bud se chcete o majetek starat, nebo to nechate jinemu.

jj, je to prace, nekdo rekne ze dokonce na urovni ci pod urovni minimalni mzdy.

Jinak ty prilohy k fakturam nekde budou. Kolikrat jste mel schuzku s predsedou ?

Vložil Práce za minimální mzdu (bez ověření), 28. Září 2023 - 17:05

„je to prace … na urovni ci pod urovni minimalni mzdy“ (Vložil Hubert (bez ověření), 28. Září 2023 – 15:33)

Pane Huberte,

co tím chcete říci? Práce za minimální mzdu je práce nekvalifikovaná, která nevyžaduje ani dokončené základní vzdělání. Práce za méně něž minimální mzdu (legálně) není možná.

Vložil Justitianus, 28. Září 2023 - 16:52
  • Ivan Písecký si stěžuje: „Faktury za tyto opravy nejsou doloženy seznamem spotřebovaného materiálu ani výčtem pracovních hodin“.

No a co ? Žádný celostátně účinný předpis nestanoví, že by faktura musela být doložena seznamem spotřebovaného materiálu nebo výčtem pracovních hodin.

Vždyť je to pořád to samé ! Někteří vlastníci jednotek se hrozně rádi nechávají tahat za nos a dlouhodobě okrádat. Sami jste si zvolili do čela SVJ externí firmu. Co jiného jste čekali, vy naivní štěňátka?

Přečtěte si příspěvek z roku 2011: Jak se krade v Kanadě.

Justitianus

Vložil Prodal (bez ověření), 27. Září 2023 - 10:42

„jakým způsobem se mohu bránit jako člen SVJ … Co s tím mohu dělat?“ (Vložil Ivan Písecký, 27. Září 2023 – 10:28)

Odpověď na Vaše dotazy je jednoduchá: Prodat jednotku. Váš stav (tělesný, duševní, i Vaší peněženky) se okamžitě zlepší a doba Vašeho dožití se zvýší.

Vložil wilda99, 27. Září 2023 - 14:51

Dle Stanov může předseda schvalovat opravy do CZK 60 000 ročně, vyšší částky podléhají schválení shromáždění. V rozporu se Stanovami … práce …na a … Faktury … nejsou doloženy seznamem spotřebovaného materiálu ani výčtem pracovních hodin a dle mého názoru jsou silně předražené, což nebránilo kontrolní komisi, aby autorizovala jejich zaplacení. Co s tím mohu dělat ???

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Zkuste zde nebo na internetu pátrat na toto téma. Bohužel podnětů, které by vás uspokojily, moc nezískáte.

Nejvyšším orgáne není výbor nebo předseda, ale shromáždění. Ve vašem případě (oproti jiným) ale máte oporu ve stanovách (překročení pravomoci předsedy). Takže řešením je shromáždění.

Potíž je v tom,

  • kdy ho výbor svolá,
  • jak lze prosadit projednání bodu „předražené provedené práce a "překročená pravomoc předsedy“. Na toto téma „kdo určuje program schůze a jak lze prosadit projednání nenavržených bodů“ je jsou zde také vlákna.
  • asi snad už poslední problém je zajistit aby hlasování proběhlo tak jak potřebujete. Stačí když má výbor plnou tašku plných mocí, několik spřízněných duší kteří hlasují ve shodě s výborem, někdy má výbor i třeba cca 20 % hlasů, a je vymalováno.

Ani tehdy, když uspějete v hlasování pokud jde o hospodaření výboru s prostředky, to nestačí na to, a byste dosáhl více než jen odvolání výboru. Viz Trestní zákoník § 220 a § 221.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".