Předpis záloh vypracovaný správcem

Vložil Svoboda (bez ověření), 15. Červenec 2014 - 16:24 ::

Je závazný pro členy předpis záloh na správu domu a pozemku vypracovaný pouze správcem a tento nebyl vůbec projednán a schválen na shromáždění. Předpis těchto záloh je podepsán pouze správcem. Musím takovýmto způsobem předepsané zálohy platit? Žádné plánování výborem SVJ neexistuje. Výbor se domnívá, že postačuje pouze rozhodnutí správce. Je to tak? Svoboda.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Josef Soukup, 15. Červenec 2014 - 20:30

    § 1208 odst. e) NOZ zní:

    „Do působnosti shromáždění patří schválení druhu služeb a výše záloh na jejich úhradu, jakož i způsobu rozúčtování cen služeb na jednotky.“

    Pokud je závada pouze v tom, že nebyly dodrženy formální podmínky schvalování, ale rozpis je funkční a správný, potom platit musíte. Rozhodnete-li se neplatit, stanete se neplatičem se všemi důsledky.

    Neplatit (a podat trestní oznámení na neznámého pachatele) by přicházelo v úvahu tehdy, kdyby bylo podezření, že se jedná o podvrh (např. s falešným číslem bankovního účtu za účelem odklonění plateb mimo SVJ apod.)

    To ale neznamená, že si musíte nechat všechno líbit. Kdyby výbor nedodržel ustanovení výše uvedeného paragrafu nebo kdyby se dokonce ukázalo, že předpis záloh byl zpracován nekvalitně, potom je třeba, aby výbor přijal taková opatření, aby se chyba napravila a neopakovala se. Není-li výbor sám schopen jednat, je třeba svolat shromáždění vlastníků a problém řešit (viz např. § 1207 odst. 1 NOZ).

    Vložil Nespokojená (bez ověření), 17. Červenec 2014 - 20:42

    Dobrý den všem Prosím o vysvětlení, zda je u SVJ dle Vyhlášky 67/2013 Sb. přípustné, aby: 1/ Nový měsíční předpis záloh na služby nebyl rozčleněn na jednotlivé druhy poskytovaných služeb ale např. na Správu, Účetnictví, Drobné výdaje, Právní služby, Statutární odměny, Rozúčtování služeb, Rezerva byla na předpise stanovena jen souhrnná částka záloh za tyto jednotlivé služby s odkazem, že rozúčtování bude provedeno rovným dílem 2/ Nový předpis záloh na služby nebyl rozčleněn na jednotlivé druhy poskytovaných služeb ale např. Odvoz odpadu, Úklid, Havarijní služba, Provoz kotelny byla na předpise stanovena jen souhrnná částka záloh za tyto jednotlivé služby s odkazem, že rozúčtování bude provedeno dle spol. podílu. 3/ Nový měsíční předpis dále uvádí výši jednotlivých záloh na Studenou vodu, Teplou vodu, Teplo a dále uvádí, že tyto zálohy budou rozúčtovány dle spol.podílů, přitom do dnes bylo prováděno rozúčtování dle spotřeby(včetně zákonného podílu nákladů v %) a změnu ve způsobu tohoto rozúčtování shromáždění ani neprojednávalo. Naopak je nyní prováděna po 4 letech výměna měřičů pro evidenci a rozúčtování spotřeby těchto služeb.

    Dotaz tedy zní: Je tento nový předpis měsíčních záloh dle Vyhlášky 67/2013 Sb. platný, když v § 7 odst. 2 je uvedeno: „Poskytovatel služeb ve vúčtování m u s í u v é s t skutečnou výši nákladů na služby v členění podle poskytovaných služeb se všemi potřebnými náležitostmi .....“ ? Jak si tedy nyní vlastník může udělat kontrolu správnosti vyúčtování jednotlivých nákladů služeb, když nezná ani zálohy, které na jednotlivé služby (dle takto nastaveného měsíčního předpisu) hradí???

    Dále bez komentáře, děkuji za vyjádření.

    Vložil lake, 15. Červenec 2014 - 17:24

    Není Váš dotaz jen žert? Pokud ne, podíváme se napřed, jak je to s podepisováním dokumentů.

    Za SVJ mohou jednat členové výboru vždy. Jsou uvedeni v rejstříku, takže kontrola je jednoduchá. Dále mohou za SVJ jednat i další osoby (např. na základě plné moci). To by mělo být uvedeno ve stanovách, neboť stanovy ukládají vlastníkům povinnosti a znalost stanov je tedy pro vlastníka povinná. Pokud není seznam těchto oprávněných osob uveden ve stanovách, nejste povinen reagovat na cizí sdělení podepsané např. „Josef Novák, účtárna, Bytospráva s.r.o.“. S touto právnickou osobou nejste v žádném právním vztahu – jednoduše řečeno, nemá Vám co rozkazovat.

    Pokud by u podpisu bylo uvedeno „Bytospráva s.r.o., zastupující SVJ Haškova 241 Praha 2“, pak už jde o něco jiného: je třeba z opatrnosti zjistit dotazem u výboru, za skutečně Bytospráva má udělenu moc k zastupování SVJ a pokud ano, v jakém rozsahu. Mohl byste se namísto toho vyzvat zmocněnce (Bytosprávu) a požadovat, aby Vám doložili zda skutečně zastupují Vaše SVJ.

    lake

    Vložil MartinII, 15. Červenec 2014 - 19:54

    Je třeba nastudovat NOZ (je to i v ZoVB) a vaše Stanovy

    § 1200 –

    (2) Stanovy obsahují alespoň

    1. pravidla pro tvorbu rozpočtu společenství, pro příspěvky na správu domu a úhradu cen služeb a pro způsob určení jejich výše placené jednotlivými vlastníky jednotek.

    § 1208

    Do působnosti shromáždění patří

    1. schválení … výše příspěvků na správu domu pro příští období a rozhodnutí o vyúčtování nebo vypořádání nevyčerpaných příspěvků,
    2. schválení druhu služeb a výše záloh na jejich úhradu, jakož i způsobu rozúčtování cen služeb na jednotky
    • – – – – – – – – –

    Náplň kompetencí správní firmy je dána smlouvou, ale měla by se týkat jen činností výboru (nikoli shromáždění, tedy nikoli rozhodováním o výši záloh).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".