Předkupní právo - chodník

Vložil Marie (bez ověření), 5. Únor 2018 - 9:55 ::

Dobrý den, mám dotaz. S manželem jsme koupili byt, od poloviny ledna jsme v katastru napsaní jako vlastníci. V den přepisu mi volala makléřka, že našla chybu oproti nabývacímu titulu a to tu, že nám tam chybí jeden pozemek – chodník před domem. Ten je na původní majitelku napsaný na samostatném LV, proto se na to při tvorbě smluv zapomnělo. Vztahuje se na toto předkupní právo? Co z toho pro nás vyplývá, když podíl mít nebudeme? Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 5. Únor 2018 - 17:42

    Otázka je, jak šikovně je napsaná smlouva. Ale má to i své výhody, bez úklidu, platby za opravy.

    Vložil Jr. (bez ověření), 5. Únor 2018 - 16:03

    Myslím, že se bez podílu obejdete. Pokud je přes tento chodník jediný přístup do domu, pak Vám nikdo nemůže bránit ho používat jen proto, že nejste spoluvlastník.. Ohledně bývalé majitelky bych asi neřešil předkupní právo, spíše bych ji oslovil, zda na mne tento „kus“ chodníku bezúplatně převede. Ona totiž z tohoto vlastnictví asi nic moc mít nebude, spíše starost do budoucna. Vyplyne potřeba chodník opravit a spoluvlastníku přispěj…;-) Pěkný den

    Vložil Pavel II (bez ověření), 6. Únor 2018 - 17:06

    Jistě, že se pán bez podílu na chodníku obejde. Jen je poněkud nereálný názor, že jediný vstup do domu zakládá právo užívat cizí pozemek. To zakládá pouze zapsané věcné břemeno nebo smlouva. Vlastnit přístupový chodník (který tedy nemůže být veřejností využíván bez alternativy obecního) je m.j. také výhoda pokud chcete opravit dům a postavit lešení. Žádné ponížené supliky, žádné poplatky za zabrání obecního prostoru, žádné ohlášení SÚ, pokud neměníte vzhled a tech. parametry. Jen je třeba chodník řádně označit jako soukromý majetek se vstupem na vlastní nebezpečí aby se nemohl někdo hojit za úraz.

    Vložil M. (bez ověření), 5. Únor 2018 - 16:45

    Diky :)

    Vložil . (bez ověření), 5. Únor 2018 - 10:14

    Podle toho co píšete, bývalé majitelce ten chodník patří celý? Je to tak, nebo jí patří jenom podíl na chodníku? Když podíl, tak jaký? Je stejný jako podíl na spol. částech domu? Pokud je stejný, tak žádné předkupní právo neplatí, ten podíl na chodníku patří vám jako nové majitelce bytu i když je na jiném vlast. listu. Napíšte, jak je to s vlastnictím, podílem na chodníku (pozemku, na kterém je chodník). Kdo ten chodník vlastní a jakým podílem.

    Vložil MarieMarie (bez ověření), 5. Únor 2018 - 11:12

    Bývalé majitelce patří pouze podíl na chodníku – v katastru je zapsaná jako vlastník. Podíl se změnil po přepisu bytu na nás. Tzn. já jsem vlastník bytu s podílem na společných částech domu (bez chodníku). Bývalá majitelka má podíl na chodníku. Snad je to tak srozumitelné. Zdá se mi to jako malichernost, ale kvůli nesmyslným zákonům se nechci dostat do potíží..

    Vložil . (bez ověření), 5. Únor 2018 - 12:06

    Není to tak srozumitelné, moc srozumitelně to nesdělujete. Nesdělila jste podstatnou část,tj.jaký je podíl bývalé majitelky bytu na chodníku a jaký je podíl na chodníku nějakého dalšího, dalších vlstníků? Mají všichni na tom chodníku stejný podíl, je to spoluvlastnictví k chodníku? Nebo má každý spoluvlastník jiný podíl? To není malichernost, to je zásadní věc, abyste mohla bez problému, když v domě vlastníte byt. Ten podíl rozhoduje to tom, zda bývalá majitelka bytu musí svůj podíl nejdříve nabídnout spoluvlastníkům. Vám to připadá malicherné, je to ale zásadní věc.

    Vložil MarieMarie (bez ověření), 5. Únor 2018 - 13:31

    Ano, na jednu stranu je to zásadní „papírová“ věc. Ale s nadhledem je to opravdu s prominutím blbost… Těm podílům nerozumím. V katastru je na LV, na kterém je uveden onen chodník, uvedeno: Vlastníci, jiní oprávnění a vedle toho uveden podíl. Většinou tam mají všichni stejné číslo, sem tam je uvedeno číslo jiné. Nevím kde ty podíly mám zjistit a jak tomu rozumět.

    Vložil Jr. (bez ověření), 5. Únor 2018 - 16:46

    Podíly v katastru jsou zlomky, pokud najdete domek, kde jsou napsaní dva majitelé a oba mají stejný díl, budou mít u podílu oba zlomek 1/2 U bytového domu, kde je více vlastníků a kde jsou různé velikosti bytů, jsou potom zlomky pestřejší (např.: 536/25678). Součet všech zlomků spoluvlastníků v daném objektu pak musí dát číslo 1 Přeji prima den

    Vložil . (bez ověření), 5. Únor 2018 - 16:43

    Pokud je tam sem tam uvedené jiné číslo, tak to znamená, že převod pozemku je podle podílů na domě a tím pádem není na tento pozemek předkupní právo. Ty podíly zjistíte tak, že si čísla z katastru opíšete a napíšete je sem. Pak k tomu lze něco říct. Když nic nenapíšete, tak je možné pouze věštit ze skleněné koule. To není zásadní „papírová“ věc, to je zásadní věc přístupu do domu ke svému bytu. Vždyť se může stát, že bez toho podílu byt neprodáte, protože nebude k němu přístup. Ale já neznám situaci s chodníkem, domem a přístupem k němu. A vy nejste schopna to srozumitelně popsat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".