Přechod vlastnictví výtahu na SVJ

Vložil V.K. (bez ověření), 19. Leden 2012 - 17:49 ::

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat v následující skutečnosti. Naše SVJ do dnešního dne (i když půl roku bydlíme v domě a máme založeno SVJ), nepřevzalo od původního vlastníka-investora-výtah (nesvolili jsme k převodu elektroměru na naše SVJ). A to vzhledem ke skutečnosti reklamace na tento. Vlastník uznal reklamaci,nyní nám jej po opravách chce předat. Visí zde však aktuální faktura, kterou naše SVJ (stejně tak jako ostatní za minulého půl roku) odmítá uhradit, protože výtah není v našem vlastnictví. Investor úhrady prováděl, nyní rozporuje tuto poslední se skutečností,že v podstatě převodem bytů přechází automaticky na každého z nás spoluvlastnický podil na společných prostorech. Je tato zákonná podmínka (máme uvedeno tedy i v KS) nadřazena skutečnosti, že jsme ještě výtah nepřevzali z důvodu podané reklamace? Děkuji za vyjádření.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 19. Leden 2012 - 18:24

    Investor má pravdu.

    Každý, kdo si koupil bytovou jednotku, si zároveň koupil část (ideální podíl) na společných částech domu. Výtah je typickou společnou částí domu.

    K žádnému přechodu vlastnictví na SVJ nedochází. SVJ jen spravuje společný majetek.

    Pokud došlo či má dojít k „převzetí“ ve vztahu k SVJ, je to spíše příležitost se seznámit s technickým zařízením a zkontrolovat jeho stav.

    G.X.

    Vložil lake, 19. Leden 2012 - 18:22

    Hlavně si přestaňte plést SVJ s vlastníky jednotek. Na společenství žádné vlastnictví výtahu nepřešlo ani nikdy nepřejde. SVJ není povinno hradit jakékoliv faktury týkající se výtahu. Původní vlastník může vymáhat pouze na vlastnících jednotek, nikoliv na SVJ.

    Vlastnictví společných technických zařízení domu (včetně výtahu) již samozřejmě přešlo na každého vlastníka jednotky zároveň s vlastnictvím bytu. Všechny povinnosti vlastníka a provozovatele výtahu, včetně odpovědnosti za škody způsobené provozem, přešly z původního vlastníka na všechny spoluvlastníky do­mu.

    ZoVB neobsahuje nic o tom, že by provozování výtahu mělo automaticky přejít na SVJ – právnickou osobu. Chcete-li aby tomui tak bylo, uzavřete smlouvu mezi SVJ a spoluvlastníky výtahu o tom, že SVJ se stává provozovatelem. Pak teprve SVJ převezme legálně odpovědnost za výtah se všemi právy a povinnostmi provozovatele podle technických norem a § 427 a následujících ObčZ.

    lake

    Vložil Neználek (bez ověření), 19. Leden 2012 - 20:48

    „…SVJ není povinno hradit jakékoliv faktury týkající se výtahu…

    podle §9/1 SVJ „..je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu..“. Váš výklad…

    • znamená, že provozování výtahu ani výtah samotný nepatří do „společných částí domu“ ?
    • znamená že i na ostatní „společné částí domu“ je třeba udělat nějakou smlouvu se SVJ ?

    • dejme tomu že by nastalo že by se smlouva uzavřít měla a mohla – je jistě možná situace že by „smlouvu“ spoluvlastníků se SVJ někdo z nich nepodepsal.
      • jaké to má důsledky pro nepodepsaného spoluvlastníka ?
      • má to nějaké důsledky pro nového Vlastníka ?
        (přejde na něj závazek z uvedené smlouvy mezi SVJ a Vlastníky podle §20/1 nebo on sám by měl aktivně se chtít pod smlouvu podepsat?)
      • pokud by smlouva podepsána byla a přenášela by odpovědnost za provozování dle předpisů na SVJ – znamená to, že se tímto odpovědnost koncentruje na ty fyzické osoby které jsou/byly členy statutárního orgánu za doby platnosti uvedené smlouvy pokud jim půjde prokázat příčinnou souvislost ? – nebo kdo a jak bude vinen (například pokud bude někomu způsoben úraz ve výtahu vinou nějaké události…)

    pokud budete chtít odpovědět – nechytejte mne za slova. Prostě tomu jenom nerozumím… a jistě nebudu sám. děkuji

    Neználek

    Vložil lake, 20. Leden 2012 - 17:57

    Výtahy (stejně jako např. domovní kotelna) patří mezi společné části domu. Zákonnou odpovědnost za svůj majetek má zásadně vlastník, nikoliv správce (tedy ani SVJ). Zákonnou odpovědnost za škody způsobené provozem technického zařízení má vlastník. Může se této své odpovědnosti zprostit pouze tím, že prokáže, že ji smluvně přenesl na provozovatele zařízení.

    ZoVB nic nepraví o automatickém přechodu těchto povinností z vlastníků na SVJ, takže k automatickému přechodu odpovědnosti nedochází. Zákon pouze říká, že SVJ je způsobilé vykonávat tyto činnosti. To je povolení, nikoliv příkaz.

    Samozřejmě, že SVJ získává oprávnění spravovat dům, popř. provozovat jeho technická zařízení, dodávat služby, atd. pouze smlouvou s vlastníkem. Může jít o smlouvu sui generis a ta se nazývá stanovy.

    lake

    Vložil V.K. (bez ověření), 19. Leden 2012 - 18:29

    Děkuji za naprosto vyčerpávající komentáře.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".