Povinnosti vlastníka bytu

Vložil Lucie (bez ověření), 9. Červen 2018 - 8:29 ::

Dobrý den, předem děkuji za odpověď. Bydlíme na vesnici v bytě které vlastní družsto, nejedná se však o SJV ale klasické zemědělské družstvo (Paseka, zemědělská a.s. se sídlem Babice 80 okres Olomouc 78395). Zajímá mě jaké mají povinnosti co se týká údržby společných prostor, které jsou v devastivním stavu omítky jsou vlhké a loupou se osvětlení nefunguje dveře drží místo zámku kus laťky. Bytovka je bohužel celá na rozpadnutí do střechy teče, staré dřevěné okna jsou vykotlaná popraskaná skla odmítli nám je vyměnit, okna netěsní takže v zimě se musíme zaskládat dekami aby nám netáhlo a hodně se protopí.Nikdo nic neřeší ani nechce řešit.I když jsem žádala o výměnu a aby se problém řešil. Máme za chvíli termín porodu a ve společných prosotorech máme mít kočár ve vlhké a plesnivé zapáchající chodbě. A poslední věc je topení v bytě. Radiátor nám teče takže máme mističku a vodu co každý den vyléváme, co je ale nejhorší kotel na tuhá paliva určený na uhlí se nachází přímo v bytě v koupelně je tohle vůbec podle nějakých euro norem možné? Žádala jsem aby se vybodovala společná kotelna pro všechny byty nebo aby teda koupily kotel na pelety v rámci zvýšení nájmu a splácení kotle. Protože v této situaci máme doma neustále dým a kouř z kotle koupelnu deno denně musíme umývat od sazí uhlí si nosíme přes celý byt. Veškerý majetek ztrácí na hodnotě jelikož načuchl smradem z kotle veškeré oblečení a pod. koberce jsou černé. A teď když čekáme rodinu si nedokážu představit přivést malé dítě do tohoto prostředí. Ano jednoduchá odpověď by byla přestěhujte se! Ale já bych raději chtěla vědět jak tuto situaci řešit jestli máme na něco nárok a jaké jsou povinnosti družstva starat se nejen o společné prostory. Děkuji velice za Váš čas a odpověď.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil soudce z lidu (bez ověření), 10. Červen 2018 - 7:25

  Povinnosti pronajímatele, ale i **povinnosti nájemce** stanoví zákon 89/2012 Sb. počínaje § 663.
  Pokud se pronajímatel v nájemní smlouvě zaváže k povinnostem nad rámec zákona, tak pak má povinnosti plnit i z této nájemní smlouvy.
  Pronajímatel musí zajistit nerušený výkon nájemního práva a nájemce ho může vymáhat i soudně.
  Pokud pronajímatel řádně neplní ze smlouvy, tak nájemce má právo buď jednostranně snížit nájem (i na 0,-Kč) nebo havarijní stav odstranit na své náklady a tuto částku vymáhat po pronajímateli a nebo tuto částku započíst jako pohledávku vůči pronajímateli a o tuto částku ponížit platbu nájmu.
  Jenže to všechno visí na tomto, cituji: "Nikdo nic neřeší ani nechce řešit." Především a hlavně neřeší nájemce, který řešení přesouvá na někoho jiného. Okna jste si měli alespoň olepit těsněním, prasklá skla přesklít, radiátor vyměnit na náklady pronajímatele. I ten stávající špatný odtah kotle by možná šel vyřešit vlastními silami. Navíc jste se ani neobtěžovali si přečíst souvisící zákony a nařízení vlády, které stanoví, pokud není ve smlouvě dané jinak, které opravy hradí pronajímatel a nájemce.
  Dále cituji: "...nedokážu představit přivést malé dítě do tohoto prostředí." Ale to prostředí už takové bylo nepochybně před 9 měsíci. To jste si dovedli představit a nebo co jste za 9 měsíců vy sami udělali pro zlepšení stavu?
  Takto myslíme my, co jsme si bydlení pořídili vlastním přičiněním.

  Vložil soudce z lidu (bez ověření), 10. Červen 2018 - 17:31

  Co jsem to napsal za blbost? Nájem je § 2201 a následující.

  Vložil Pavel II. (bez ověření), 9. Červen 2018 - 14:47

  Přečtěte si jejich stanovy. Jak ale chcete družstvo donutit aby plnili? Jedině soudně a to je na dlouhé lokty, vyžaduje to předchozí odborně vedenou korespondenci (výzvy) a rozhodně to není činnost pro právní laiky. Chápu, že v obci s necelou pětistovkou obyvatel najít jiné bydlení je potíž, ale jak jinak to řešit? Pokud problém pálí i ostatní družstevníky měli by se ozvat na schůzi a snažit se dohodnout konkrétní řešení včetně termínů plnění. Sami nic nezmůžete.

  Vložil Ludmila, 9. Červen 2018 - 21:02

  Žádné stanovy nejsou protože se nejedná o družstevní, ale o nájemní bydlení. Majitelem je sice družstvo, ale nikoliv bytové družstvo.Důležitá je nájemní smlouva.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".