Povinnost či výmysl?!

Vložil Osík, 20. Květen 2012 - 16:22 ::

Dobrý den, měla bych několik dotazů. Předem děkuji za jejich zodpovězení!

  1. Když se v domě koná revize společných prostor, společné elektřiny atd. Jsem povinna, jako předseda psát na nástěnku v domě informaci, že bude v ten a ten den, prováděna revize.
  2. Všichni v domě topí elektřinou (akomul. kamna). Až na jednu sousedku. Je v důchodu a neustále si trvá na svém, že bude topit dřevem ve svých kamnech. Proto se ptám, zda-li je to možno, protože komín, kterým topí má zazděnou „vymetačku“ v přízemí domu. Sousedka bydlí nad bytem, kde je „vymetačka zazděna. Dům více pater nemá. Tudíž popel je vymetán pouze v "horní vymetačce“ a v přízemí domu popel zůstává.
  3. Minulý týden v našem domě proběhla revize požární ochrany. Revizní technik nám řekl, že na půdě je velké množství věcí, které jsou i hořlavé. Nařídil půdu vyklidit. Sousedka, která tam má nejvíce nepořádku tvrdí, že manžel řekl, že to je v pořádku. Samá sousedka, jako v otázce 2. Existuje nějaký způsob, jak sousedku „donutit“ !

Děkuji za odpovědi Švecová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Tomáš K., 20. Květen 2012 - 20:32

    U nás byl stejný problém.Kominík nařídil vlastníkovi jednotky zřídit čistící otvor (vybírací dvířka) pod zaústěním jeho kouřovodu v jeho bytě, jinak nebude jeho komín schválen k provozování. Pokud budete potřebovat podrobnější info,kontaktujte mne. Tomáš

    Vložil Jandus (bez ověření), 20. Květen 2012 - 17:29

    ad1) Revize společných prostor patrně nevyžaduje ničí přítomnost, na druhou stranu, oznámením nic nezkazíte.

    ad2) Co se týká komínu, podívejte se do Prohlášení vlastníka, co se tam o komínech praví. Většinou jsou společnou součástí domu a pak je Vaší poviností je udržovat v provozuschopném stavu (alespoň, pokud se používají). Čistící otvor v přízemí by měl být rozhodně přístupný! Také je nutné, aby byl komín pravidelně revidován (což nejspíš není?)

    Vložil Osík, 20. Květen 2012 - 18:29

    Byt pod komínem je v osobním vlastnictví. Proto mi přijde divné, že by se kvůli tomuto nepřizpůsobivému vlastníkovi musela „vymetačka“ hledat a vybourat.

    Vložil lake, 20. Květen 2012 - 19:47

    Co Vám přijde divné je naprosto bezvýznamné. Je-li komín společnou částí domu a je používán, vlastník domu je povinen zajistit čistění 3× ročně a kontrolu kominíkem 1× ročně. Viz nařízení vlády č. 91/2010 Sb..

    Při kontrole vám kominík sdělí, zda zazděná (nepřístupná) spodní dvířka jsou závadou či nikoliv. Podle toho se zařiďte.

    Mimochodem, Jandus nemá pravdu když tvrdí, že „je nutné, aby byl komín pravidelně revidován“. Žádný celostátně platný předpis nestanoví pravidelné revize komínu.

    lake

    Vložil Jandus (bez ověření), 20. Květen 2012 - 20:29

    Zaměnil jsem kontrolu a revizi. Je v tom nějaký rozdíl?

    Vložil lake, 21. Květen 2012 - 6:11

    Pane Jandusi,
    rozdíl mezi kontrolou spalinových cest a revizí spalinových cest je zásadní a je uveden v NV č. 91/2010 Sb.:
    • Kontrolu může provádět každý kominík (držitel živnostenského oprávnění v oboru Kominictví). Revizi pouze revizní technik.
    • Kontrola se provádí pravidelně 1x ročně. Revize pouze jednorázově nastane-li jeden z pěti případů uvedených v nařízení vlády.
    • Při kontrole se provádějí jiné úkony než při revizi (ČSN 73 4201)
    • O kontrole obdržíte papírek s potvrzením od kominíka. O revizi obdržíte podrobnou revizní zprávu s kulatým razítkem.

    Z toho důvodu je revize minimálně dvakrát až třikrát dražší než kontrola. Pokud byste si z neznalosti objednal revizi namísto kontroly spalinových cest, bude Vás to stát podstatně více a zbytečně.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".