Povinné roušky na chodbách paneláků?

Vložil Člen SVJ (bez ověření), 9. Září 2020 - 16:48 ::

Povinné roušky na chodbách paneláků!

https://www.novinky.cz/…aku-40335837#…

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Larsen Nielsen, 13. Září 2020 - 14:46

    Takže v našem věžáku aktuálně cedule nebo zpráva od SVJ o povinnosti mít roušku ve společných prostorech ještě není. Nicméně jsem si povšiml, že lidé se snaží co nejrychleji prolétnout těmi prostory aby byli venku nebo v bytě a skončily rozhovory u vchodových dveří, což také od data zavedení respektuji (tudíž i se schody je do odvolání konec). Naopak značně přibylo větrání společných prostorů a 2× častěji probíhá úklid

    U sousedního věžáku už cedule je a roušky se tam vesměs spíše nosí. Přeci jen máme tu (tento věžák + okolní věžáky / paneláky) dost rizikové skupiny (seniorní obyvatelé + neznámý počet dalších se zhoršenou imunitou), což jsem i zaregistroval, když jsem byl předsedou volební komise a letmo proletěl jména voličů a jejich data narození v našem sousedství. Tudíž toto opatření chápu a nepovažuji jej jako buzerační

    Vložil Navrátilová (bez ověření), 10. Září 2020 - 20:34

    A co desinfekce společných prostor domu? Kliky, madla, vypínače, tlačítka?

    Jak často?

    Vložil Tazatelka (bez ověření), 15. Září 2020 - 21:36

    Správce nám napsal, že letos bude účtovat více za úklid společných prostor vzhledem k častějšímu úklidu a desinfekci.

    Kde je požadován častější úklid a desinfekce společných prostor?

    Vložil Komentátor (bez ověření), 10. Září 2020 - 11:15

    Náš dům není ani činžovní, ani panelový.

    Platí uvedená povinnost?

    Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Září 2020 - 11:35

    umíte číst, tak všude, kde je to pod střechou, s 25 výjimkami. tak si ty výjimky přečtěte (např. dům, kde je jen rodina atd.) a pokud číst neumíte, postačí většinou zdravý selský rozum (kde potkáte pod střechou „cizí“ osobu, na kterou se výjimka nevztahuje nebo se nevztahuje na vás, což možná ano, neb lidi s duševními poruchami roušky nosit nemusí).

    Vložil Čtenář (bez ověření), 10. Září 2020 - 11:53

    Paní Radko2222,

    když jste tak chytrá, napište zde, prosím, co přesně je pro účely povinnosti nosit roušku „bydliště“. Děkuji.

    Vložil Justitianus, 10. Září 2020 - 13:39

    Čtenáři, pojem „bydliště“ je definován ve dvou různých zákonech:

    • v § 2 odst. 2 zákona o daních z příjmů,
    • v § 80 odst. 1 občanského zákoníku.

    Pro účely povinnosti nosit roušku se použije definice uvedená v ObčZ. Podle § 80 ObčZ platí, že „člověk má bydliště v MÍSTĚ, kde se zdržuje s úmyslem žít tam s výhradou změny okolností trvale (…).“.

    Musíme tedy zjistit definici pojmu „místo“. Pojem „místo“ je plně charakterizován těmito údaji:

    • okres
    • obec
    • část obce
    • ulice
    • číslo popisné (u budovy trvalého charakteru)
    • číslo evidenční (u budovy dočasného charakteru)
    • číslo orientační

    Do definice „místa“ však nepatří údaj o konkrétním bytu. Kdo nevěří, ať si to ověří. Například pro změnu místa trvalého pobytu se neoznamuje číslo bytu, viz https://www.mvcr.cz/…-736999.aspx?…. Obdobně „místem podnikání“ je konkrétní adresa (bez bližšího označení konkrétního bytu či nebytového prostoru). Pojem „místo ubytování“ znamená adresu, to jest opět bez označení konkrétního bytu či hotelového pokoje.

    Jestliže tedy v Mimořádném opatření MZ je uveden pojem „bydliště“, míní se tím celá budova na konkrétní adrese.

    Závěr:
    Mimořádné opatření MZ č. MZDR 15757/2020–33/MIN/KAN ze dne 9. září 2020 neukládá občanovi povinnost mít roušku uvnitř budovy, která je místem bydliště tohoto občana.
    Další výjimka je pro zařízení, včetně ubytovacích (hotel, motel, penzion, ubytovna atd.): jakmile občan vstoupí dovnitř budovy takového zařízení, nemá povinnost mít roušku.

    Jen ministerští ouředníci by mohli vysvětlit proč opatření MZ je napsáno právě takto.

    Justitianus

    Vložil Pavel, 10. Září 2020 - 13:50

    Justitiáne,

    gramatickým výkladem asi lze dospět k názoru, který uvádíte výše. Až na ten hotel, penzion, ubytovnu, kde opatření uvádí výslovně pouze pokoj, nikoliv celou stavbu.

    Nicméně je třeba si uvědomit, že v době covidu jsme dosáhli legislativního dna, kdy nějací neumětelové chrlí množství předpisů, které jsou vzápětí na tiskových konferencích dementovány, aby platily v původním znění o 2 dny později.

    Cituji z opatření MZ: „…ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování (např. hotelový pokoj);“

    To by prakticky znamenalo, že já s bydlištěm v domě mít roušku nemusím a návštěva, kterou si vedu do svého bytu mít roušku na chodbě musí? Podle gramatického výkladu asi ano.

    Ale je pod tím podepsán Mgr. et Mgr. MHA, který moc zkušeností s právem nemá, a tak se domnívám, že je to myšleno jako u hotelů, tj. rouška být nemusí až na pokoji resp. v bytě.

    Ne, že bych tím byl nadšen, jen se snažím o výklad dalšího předpisu, který bude za několik dnů pozměněn. Současné znění nedává moc smysl, ale není to první a bohužel ani poslední špatný covidový předpis.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Září 2020 - 14:01

    jak jsem psala v prvním příspěvku, ohledně roušek to u mě není o přesném výkladu, ale o ohleduplnosti a zdravém rozumu. do baráku, kde bydlím, v roušce nepůjdu, ale když tam kohokoliv potkám, a on roušku mít bude, tak si ji dám prostě taky. stejně tak, když ke mě domů přišla návštěva, která měla roušku, protože má problémy s imunitou, tak jsem si ji beze slova automaticky nasadila taky, i když jsem byla doma, a roušky se tou dobou nemusely nosit vůbec. chce to opravdu nemyslet jen na sebe a svá „práva“, ale i na ostatní. pokud někdo trvá na tom, že v baráku, kde bydlí, si roušku dávat nikdy nebude, gramaticky má pravdu, nařízení splní. ale koukněte na to prakticky: Larsen, který používá schodiště jako tělocvičnu, bude pozitivní na covid. od hygieny dostane příkaz být v domácí izolaci, a hygiena mu uloží, že nesmí opouštět bydliště po dobu, co bude pozitivní (viděla jsem ten liebesbrief na vlastní oko). projevy mít nebude, tak si půjde vyběhnout jedenáctkrát schody. samozřejmě bez roušky, protože je „v bydlišti“. jak se na to budou tvářit ti, co se jim nelíbí, že by měli ve svém paneláku mít roušku?

    Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Září 2020 - 12:50

    místo, kde se zdržuje s úmyslem žít tam

    Vložil Čtenář (bez ověření), 10. Září 2020 - 11:43

    „lidi s duševními poruchami roušky nosit nemusí“

    Pokud je toto správná a přesná formulace, pak ovšem nemusí nosit roušky většina národa a opatření postrádá smyslu.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Září 2020 - 12:52

    přesná formulace tedy zní: osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra, a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu

    Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Září 2020 - 12:46

    proto je asi v parlamentu taky nenosili, když byly přikázané :-)

    Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Září 2020 - 8:50

    já teda nevím, já roušky neberu jako omezování svobody, buzeraci, apod. ty, co je nosí, nepovažuji za „poslušné ovce“, ale podle mě je to vše o ohleduplnosti. ono až se setkáte s někým, kdo po nakažení covidem má těžký průběh nemoci s doživotními následky, nebo budete znát osobně někoho kdo dokonce zemře (já bohužel tu zkušenost mám, a nebyl to důchodce), tak na to budete mít jiný pohled. já bych třeba do baráku vlezla určitě bez roušky na puse, ale měla bych ji „v pohotovosti“. pokud bych v něm pak potkala někoho, kdo ji na obličeji má nasazenou, a nešlo by se mu na nějakou rozumnou vzdálenost vyhnout, tak bych si ji prostě nasadila.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".