Podmíněný prodej bytu v SVJ.

Vložil Anetta (bez ověření), 11. Prosinec 2019 - 12:14 ::

Dobrý den,

v našem SVJ neustále dochází k nějakým převodům ve vlastnictví bytů. Zajímalo by mne na co si dát pozor jako vlastník, který je o těchto změnách informován katastrem nemovitostí?

Příkladně: přišlo mi dnes z katastru mailové upozornění na typ řízení „V…“, že v našem domě bude za 20 dní proveden převod vlastníka bytu na nového nabyvatele (je jím nějaká bytová společnost). 20-dní mám tedy na to, abych podle katastrálního zákona mohla podat žalobu na to, že jde o převod mne se dotýkající a neoprávněný.

Byt kterého se převod týká, je dlouhodobě skutečně zadlužený (exekuce se údajně řeší již řadu let a stále údajně není skončena). Přesto je byt zjevně prodán a čeká se jen v zákonné lhůtě na nějaký odpor.

Jenže v jakém smyslu by měl tento „odpor“ být. Já nejsem členkou výboru SVJ a osoby ve výboru odmítají poskytovat informace o podrobnostech u nás prováděných právních úkonech proti skutečným neplatičům, případně informace o stavu a prognóze o probíhajících insolvencích některých vlastníků.

Byla jsem mimo jiné, dále informována, že byty se u nás prodají v dražbě a co se vydraží, schramstne banka jako prioritní věřitel. Byla jsem ale informována také, že na nabyvatele přechází veškeré dluhy na správu domu, ale teprve po novele obč. zák. budou na něj přecházet také dluhy za služby.

Bytová společnost tedy u nás aktuálně nabývá byt převodem (ne dražbou) a mne by zajímalo, kdo a jak bude vést dluhy, které jsou s touto jednotkou spojeny. Vybíráme peníze do fondu oprav skoro 75 Kč/m2, ale bez uvedení důvodu a účelu který by byl spojen se zvelebením domu nebo dlouhodobým plánem oprav čehokoli. Máme aktuálně dluh v SVJ cca 600.000 a splácíme úvěry za cca 7.mil, přičemž za posledních 5-let se úvěrové zatížení snížilo o cca 250.000 (kdykoli se něco rychlo-financuje, provedou zástupci SVJ přeúvěrování a navýšení).

Bytová společnost společnost je ale dále známa tím, že pronajímá krátkodobě byty co vlastní (asi jako AIRBNB). Případně, že byty obsazuje individui. Tím v domech, kde ovládá jen několik málo bytů zvyšuje tlak na prodej bytů okolních a sama aktivně nabízí jejich odkup.


Takže především mne zajímá, jak mám zkontrolovat zda dluh na prodávaném bytě přejde na nabyvatele a že tak není prodávající z obliga resp. že dluhy nepřipíšou zástupci SVJ k tomu již 600.000 dluhu a nadále se to před námi bude valit jako kámen.

A, zda mi k něčemu může nyní být těch 20-dnů, kdy mne katastr nemovitostí informoval o tomto převedení vlastnictví (poznámka spornosti v KN – ale nevím co případně žalovat, resp. zda je vůbec co…).

Děkuji Maňáková

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Radim. (bez ověření), 14. Prosinec 2019 - 15:22

  Píšete:

  „Byla jsem mimo jiné, dále informována, že byty se u nás prodají v dražbě a co se vydraží, schramstne banka jako prioritní věřitel.“

  Není to pravda. SVJ má právo na přednostní úhradu do výše 1/10 výtěžku z prodeje. O to se ale musí SVJ postarat, aby uvedenou přednostní úhradu obdrželo. Pokud by to SVJ neudělalo a SVJ by uvedenou úhradu z výtěžku prodeje neobdrželo, vznikla by SVJ škoda, za kterou odpovídají členové výboru, kteří nejednali s péčí řádného hospodáře podle § 159 NOZ.

  Právo na předností úhradu SVJ i s uvedením přislušných zákonných ustanovení je popsáno v příspěvku zde:

  http://www.portalsvj.cz/…-s-neplatici#…

  Vložil ik (bez ověření), 11. Prosinec 2019 - 21:26

  Jestli jako SVJ máte dluh vůči současnému vlastníkovi bytu a zároveň je dluh vymáhán soudně pak musíte v těch 20 dnech prostřednictvím soudu zablokovat převod na nového vlastníka na katastru. Nám se toto stalo v průběhu soudního řízení (nebylo ještě pravomocně rozhodnuto) a náš právní zástupce se obrátil na soud a ten má 10 dní na to rozhodnout. V našem případě vydal příkaz a zablokoval se prodej jednotky. Jak se to přesně realizuje se mě neptejte, nám vše zařizoval právník. Nevím jak je to u Vás, ale je-li v tom již exekutor, tak zřejmě máte rozhodnutí soudu. Pak se urychleně obraťte na exekutora a řešte to. Máte na to pouhých 20 dnů, jestli to v tomto období nestihnete zablokovat na katastru, tak máte smůlu.

  Vložil ik (bez ověření), 11. Prosinec 2019 - 21:28

  ještě doplnění – konat musí výbor SVJ

  Vložil a (bez ověření), 11. Prosinec 2019 - 12:42

  Paní Maňáková, vy, tedy vaše svj, jste klasický příklad toho, jak se vlastníci o svůj majetek nestarají a domnívají se, že se o jejich majetek bude starat nějaká bytová společnost. Nebude, nebude paní Mařáková, bytová společnost se stará pouze o svůj maximální zisk. To je cílem jejího podnikáni. Máte mít výbor, který by měl znát odpověď na vaše otázky. Ten by měl odpovědět na váš dotaz, kdo zaplatí dluhy, o kterých jste napsala. Sama se to nikde nedozvíte, nikdo vám to nesdělí. Vy jako osoba vlastníci byt nemůžete žalovat vůbec nic. Prodej cizího bytu se vás osobně nijak nedotýká. To je starost svj, dlužníci dluží peníze svj, ne vám osobně. U vás bych tedy vlastnit byt nechtěl.

  Vložil Anetta (bez ověření), 11. Prosinec 2019 - 13:19

  Ano, dluží SVJ, ale za dluhy SVJ ručím. Takže se mne to tedy dotýká a hodně. Při dluhu jaký máme se můj byt stává neprodejným a až dosáhne bytová společnost na %-tní většinu, stane něco hrozného. Co už bych měla dělat, že nevidím zlo a neslyším zlo?

  Vložil a (bez ověření), 11. Prosinec 2019 - 19:39

  No to rozhodně ne, ale uchopila jste to za špatný konec. Dlužník skutečně dluží svj a za svj je oprávněný jednat pouze statutární orgán. Vy žádný nemáte? Zde je krásně vidět, jak přiblbý je ten zákon.

  Vložil Petr123 (bez ověření), 11. Prosinec 2019 - 13:51

  Obraťte se na svůj výbor nebo shromáždění, nic jiného dělat nemůžete. S převodem bytu nemáte nic společného, takže žádná žaloba nebo odpor nemá šanci na úspěch.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".