podivné hospodaření správce SBD Slaný

Vložil Anonymous, 22. Září 2022 - 14:35 ::

Dobrý den,

potřebuji poradit.

Jsem vlastníkem bytové jednotky v panelovém domě. Musím platit příspěvky a zálohy za služby správci – SBD Slaný. Ale v předpisu, který mi dalo SBD, musím také platit panu Janků (zřejmě správce SVJ), kterého vyplácí SBD. Na moje dotazy ohledně příspěvků, které musím platit, reaguje SBD podrážděně, arogantně, prý mám povinnost ctít rozhodnutí SVJ (které rozhodovalo naposledy v minulém století). Do dnešního dne mi SBD stále nesdělilo důvod, proč bych měla přispívat dvěma správcům (p. Janků a SBD Slaný)?? A kam mizí peníze z Fondu oprav (černá díra)?? Nikdy jsem neviděla (ani sousedé v domě) žádný výpis, co bylo financováno z Fondu oprav a kolik je tam peněz. Nelíbí se mi, že musím přispívat někomu, kdo nehospodaří transparentně s penězi SVJ, nepředkládá žádné důkazy o řádném hospodaření, neinformuje vlastníky bytových jednotek vůbec o ničem ani o rozpočtu (vyjma zvýšení příspěvků a záloh za služby). Nejsou žádné schůze SVJ (Podle zákona se musí sejít alespoň jednou ročně na zasedání).

Celé se mi to zdá prapodivné.

Kdo provádí kontroly SBD?

  • hospodaření

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Zuk (bez ověření), 23. Září 2022 - 5:52

Jenže to musíte být vy, která písemně požádá SVJ o to, ne aby jí “dalo důkazy”, ale že chcete nahlížet. Až pak teprve můžete úspěšně žalovat. A v případě nahlížení na podklady vyúčtování můžete i pokutovat.

Inu, musíte to provést správně, pokud se chcete něco dozvědět.

Na správné napsání té žádosti musíte hodiny a hodiny studovat, abyste v tom neudělala chybu, kvůli které následně prohrajete.

Bohužel, tady na tom serveru řádný návod nejde snadno najít, jen střípky.

Vložil Zuk (bez ověření), 23. Září 2022 - 5:56

Ono totiž to vaše SVJ asi dobře ví, že za to, že jen neodpoví na vaše otázky mu vůbec NIC nehrozí… takže žalovat můžete asi pouze dva paragrafy občanského zákoníku, a pokutovat můžete podle jednoho paragrafu zákona o službách, to je asi tak veškerá obrana, kterou máte.

Tak ji využijte. Ale předesílám, požadujte přesně to, co je v těch paragrafech uvedeno, když vidíte, že vaše dotazy nejsou zodpovídání jako v nějakém kvízu, nemáte jinou možnost, než postupovat přesně podle těch paragrafů a nejlépe formou předžalobní výzvy :-)

Drobný problém je, že i když následně podáte žalobu a vyhrajete, tak to stejně zaplatí SVJ, tedy všichni vlastníci včetně vás.

Vložil Justitianus, 22. Září 2022 - 16:46
  • „Do dnešního dne mi SBD stále nesdělilo důvod, proč bych měla přispívat dvěma správcům …“

SBD není s Vámi v žádném právním vztahu. Nejsou vůbec povinni se s Vámi vybavovat. Naprosto správně Vás odkázali na SVJ.

  • „Nelíbí se mi, že musím přispívat někomu, kdo nehospodaří transparentně s penězi SVJ… “

Neexistuje zákonem uložená povinnost hospodařit transparetně s penězi SVJ.

  • „Nelíbí se mi, že … nepředkládá žádné důkazy o řádném hospodaření“

Neexistuje zákonem uložená povinnost předkládat důkazy o řádném hospodaření. Vlastník jednotky je ze zákona oprávněn nahlížet do smluv, účetních knih a dokladů. Musel by k tomu právnickou osobu SVJ napřed vyzvat a sdělit do kterých dokumentů chce nahlížet. Je pouze Váš problém, že jste tohoto zákonného práva nevyužila.

  • „Nelíbí se mi, že … neinformuje vlastníky bytových jednotek vůbec o ničem ani o rozpočtu“

Neexistuje zákonem uložená povinnost informovat vlastníky jednotek o čemkoliv, ani o rozpočtu. Vlastník jednotky má ze zákona právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. Je pouze Váš problém, že jste tohoto zákonného práva nevyužila. Zákon ukládá pouze povinnost předložit ke schválení účetní závěrku jednou ročně.

  • „Nejsou žádné schůze SVJ …“

Statutární orgán svolá shromáždění i z podnětu vlastníků jednotek, kteří mají více než čtvrtinu všech hlasů, nejméně však dvou z nich; neučiní-li to, svolají tito vlastníci shromáždění k zasedání na náklad společenství vlastníků sami. Je pouze Váš problém, že jste tohoto zákonného práva nevyužila.


Rád jsem Vám poradil. Vítejte v SVJ.

Justitianus

Vložil MartinII, 22. Září 2022 - 17:17

… v předpisu, který mi dalo SBD Slaný, musím také platit panu Janků (zřejmě správce SVJ), kterého vyplácí SBD. … prý mám povinnost ctít rozhodnutí SVJ (které rozhodovalo naposledy v minulém století). Nikdy jsem neviděla (ani sousedé v domě) žádný výpis, co bylo financováno z Fondu oprav a kolik je tam peněz. Nelíbí se mi, že musím přispívat někomu, kdo … nepředkládá žádné důkazy o … hospodaření, neinformuje vlastníky bytových jednotek vůbec o ničem ani o rozpočtu (vyjma zvýšení příspěvků a záloh za služby). Nejsou žádné schůze SVJ (podle zákona se musí sejít alespoň jednou ročně na zasedání).

  • – – – – – – –

Dle rozpisu záloh (evidenčního listu) si ověřte co vlastně platíte. Můžete to zde (bez identifikace SVJ) uvést, abychom vám mohli poradit. Pokud jde o informace o hospodaření, tak na ně mají vlastníci právo viz § 1179

„Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří … . U této osoby může nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů, a pořizovat si z nich výpisy, opisy a kopie“.

Jenomže kdo ale rozumí účetnictví ? Obraťte se na statutára, lobujte u ostatních vlastníků, požadujte svolání schůze apod.

Viz § 1207

(1) … Statutární orgán svolá shromáždění i z podnětu vlastníků jednotek, kteří mají více než čtvrtinu všech hlasů, nejméně však dvou z nich; neučiní-li to, svolají tito vlastníci shromáždění k zasedání na náklad společenství vlastníků sami.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".