podílové spoluvlastnictví a následné společenství

Vložil Anonymous, 19. Leden 2011 - 10:32 ::

Přechod z podílového vlastnictví na Společenství vlastníků

Dobrý den, bydlím v domě, který má 6 bytových jednotek a je rozdělen ideální jednou šestinou mezi obyvatele domu. Máme tedy podílové vlastnictví. Chtěli jsme založit Společentsví vlastníků, ale jeden podílník je stále proti. Zákon říká, že pokud dům obsahuje alespoň 5 bytových jednotek a vyskytují se v něm minimálně 3 různí vlastníci, automaticky vzniká společenství vlastníků, jehož členy se všichni stávají. Může neochota jednoho podílníka může ovlivnit přechod na vznik společenství vlastníků? A jaká jsme tedy právní forma, když nejsme společenství ani BD ani vlastníci a nemáme ani IČO Děkuji za odpověď. Radek

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 19. Leden 2011 - 12:13

    Ohledně vypořádání podílového spoluvlastnictví, nahlédněte do § 5 (2) ; neuvažuji-li vypořádání soudním rozhodnutím, pak souhlas podílníka potřebujete.

    Co se týká vzniku společenství, citujete zákon nepřesně. Ve vašem domě nemáte vlastnictví jednotek, a tak podmínka vzniku SVJ aktuálně nemůže být naplněna. Musíte provést ono vypořádání – tedy fakticky administrativní rozdělení domu na jednotky.

    G.X.

    Vložil Správce (bez ověření), 19. Leden 2011 - 11:22

    Dobrý den. K dohodě o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví a následného vymezení jednotek v budově prohlášením vlastníka je zapotřebí „dohody“ všech spoluvlastníků. Pokud jeden z vlastníků odmítá, je možné požádat soud o rozdělení budovy na jednotky.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".