podílové spoluvlastnictví

Vložil 33vlasta49, 15. Červen 2012 - 13:54 ::

Bydlíme v domě, který převedením z vlastnictví stavebního bytového družstva (SBD) se stal majetkem společenství vlastníků. Součástí domu je mj. i společná garáž se čtyřmi garážovými stáními, se čtyřmi samostatnými vjezdy, vraty. Každý spoluvlastník garážového stání je vlastníkem ¼ této společné garáže. Problém je v tom, že se svým způsobem jedná o atypickou společnou garáž, protože se skládá ze tří stejně dlouhých garážových stání a čtvrté stání, která svou délkou přesahuje ostatní, je delší. Tento stav je i takto zadokumentován v prohlášení původního vlastníka SBD a zkolaudováno. Já užívám, právě to prodloužené stání (již za doby vlastnictví SBD od r. 1974) a právě ten, v délce přesahující kousek, se stal pro jednoho spoluvlastníka terčem problému a nejsme ani schopni již několik let uzavřít dohodu o užívání společné garáže. Poukazuje na skutečnost, že jako ¼ spoluvlastník má nárok i na užívání ¼ onoho rozdílu v délce. A tak, aby podložil toto své tvrzení, zaplňuje část delšího stání (na, který dle něj má právo) nepotřebnými věcmi s bytu aj. Pominu-li skutečnost, že tyto věci zrovna ve společném stání, potažmo v garážích nemají co dělat, ptám se – jak je to doopravdy s jeho nárokem na právě delší část stání. Mé argumentace, že rozdělením společných garáží na čtvrtiny se myslí rozdělení na ideální čtvrtiny, čtvrtiny po funkčních celcích, tudíž po jednotlivých stáních bez ohledu délky a nikoli rozdělení matematické, neuznává. Nabízí mi odprodej „své“ ¼ prodlouženého stání za cenu odpovídající téměř čtyřnásobku ceny obvyklé. Přitom možnost přístupu do prodloužené části je pouze kolem mého auta, přes mé stání. Je mi známa i skutečnost, že nedomluví-li se spoluvlastníci nemovitosti, rozhodne za ně soud. Ale přesto by mne zajímalo, zda v tomto případě mají ostatní podíloví spoluvlastníci právní nárok na užívání předmětné ¼ proslouženého garážového stání. V případě, že ano, za jakých podmínek lze dosáhnout, aby jediným uživatelem prodloužené části garážového stání byl já, příp. jiný spoluvlastník. Taky musím podotknout, že provést změnu v prohlášení vlastníka by asi neprošlo hlasováním. Na závěr ještě musím uvést skutečnost, že trochu se to zkomplikovalo tím, že bývalá paní předsedkyně společenství, zřejmě neznalá problému, protože garáž v domě nevlastní, určila všem spoluvlastníkům společné garáže cca před 5-ti lety, shodný ¼ příspěvek a služby a to bez ohledu na velikost užívaného garážového stání. A již úplně nakonec – při pronájmu garážového stání jiné osobě, musí mít spoluvlastník souhlas ostatních spoluvlastníků? Prosím tedy o radu, jak docílit co nejkratší cestou toho, abych mohl využívat celého garážového stání. Budu rád za jakoukoliv radu. Děkuji a zdravím Vlasta

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 15. Červen 2012 - 15:26

    33vlasta49 napsala: „… rozdělením společných garáží na čtvrtiny se myslí rozdělení na ideální čtvrtiny, čtvrtiny po funkčních celcích, tudíž po jednotlivých stáních bez ohledu délky“

    Úplně se pletete. Směšujete spoluvlastnictví věci s užíváním věci. To jsou dvě odlišné záležitosti.

    Jste-li čtyři ideální podíloví spoluvlastníci, každý z vás vlastní ideální čtvrtinový spoluvlastnický podíl na celém nebytovém prostoru – čveřici garážových stání. Je tedy správné, že hradíte přesnou čtvrtinu nákladů na správu domu, které připadají na jednotku. Paní předsedkyně rozhodla správně.

    Ohledně užívání věci rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle podílů. Například ostatní tři spoluvlastníci rozhodnou, že čtveřici garáží budou užívat výlučně oni a Vás z užívání vyloučí. To je v souladu se zákonem.

    Tato záležitost nemá naprosto nic společného s Prohlášením vlastníka budovy. SVJ nemá s užíváním jednotky nic do činění. O užívání společné věci rozhodují pouze spoluvlastníci této věci mezi sebou.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".