Plné moci v SVJ, založeného v roce 2009

Vložil astera, 5. Březen 2014 - 10:12 ::

Astera CHci se poradit ještě raději takto, (napsala jsem to pod příspěvek o plných mocích v družstvech, omlouvám se) Když už si budeme měnit stanovy SVJ právě kvůli tomu, že ve vzorových z 2004 nebyl istitut plných mocí uveden, chtěli bychom si tam dát toto znění:

„Člen společenství se může účastnit schůze shromáždění vlastníků jednotek osobně anebo v zastoupení na základě písemné plné moci. Zástupcem vlastníka může být jak fyzická osoba, která je členem nebo společným členem tohoto společenství vlastníků jednotek, tak i fyzická osoba, která není členem tohoto společenství vlastníků jednotek. Z textu plné moci musí výslovně plynout, že zmocnitel zmocňuje právě k účasti na konkrétní schůzi shromáždění toho kterého SVJ a k výkonu veškerých práv vlastníka na ní.“

Někteří právníci z domu ale žádají, aby plnou moc mohl vlastník delegovat pouze na jiného vlastníka z SVJ, ne na člena rodiny, který tam bydlí či na nájemce. Nevím, jak se rozhodnout, bojím se, aby to širší pojetí pak někdo nenapadl…

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Rexcat (bez ověření), 5. Březen 2014 - 21:29

    Astero,asi byste se měla všeho přestat tak bát! Můžete si upřesnit to,co se považuje všeobecně za jasné,ale najdou se pravda tací,kteří musí mít vše polopaticky. Na co máte v domě ty právníky,když vám nedokáží poradit a pomoci a obracíte se na notáře,který vám radí hlouposti?? Můžete si klidně dát do stanov, že zastupovat může jakákoliv zletilá svéprávná osoba. A je přece samozřejmé,že v PM bude přesně uvedeno kdo, komu, k jakému účelu a na kdy,jestli na dané jedno shromáždění,nebo třeba na rok či na dobu neurčitou. Na netu ohledně toho najdete spoustu informací a vzorů.

    Vložil X (bez ověření), 5. Březen 2014 - 20:13

    „Zástupcem vlastníka může být jak fyzická osoba, která je členem nebo společným členem tohoto společenství vlastníků jednotek, tak i fyzická osoba, která není členem tohoto společenství vlastníků jednotek.“

    To je legrační formulace. Parafrázuji:

    Presidentem ČR může být jak osoba, která abstinuje, tak i osoba, která holduje alkoholu.

    Chybějí mi tam další charakteristiky. Může to být cizinec? Může to být nemluvně? Může trpět pokročilou demencí?

    Vložil Nový přesdseda SVJ (bez ověření), 6. Březen 2014 - 8:53

    Jako zcela nový předseda SVJ jsem posledních 14 dnů pravidelným čtenářem tohoto fóra. Bláhově jsem se domníval, že zde mohu získat informace, poznatky o činnosti SVJ. Ve skutečnosti jsou zde ke čtení POUZE exhibice, výrony vlastních traumat většiny přispívatelů. Příspěvek, na který reaguji budiž příkladem. Už jen použitý příklad je toho důkazem, o poslední větě snad ani nelze diskutovat. Jak může obdržet plnou moc nemluvně (pokud teda ve světě pisatele nejsou oprávněni k právním úkonům nezletilý, osoby zbavené svéprávnosti, atd.?). Tímto příspěvkem se loučím s tímto fórem a s pozdravem „blbosti zdar“ končím.

    Vložil X (bez ověření), 6. Březen 2014 - 22:51

    Nový přesdsedo SVJ, vůbec nic jste nepochopil.

    Vám nepřipadá nesmyslné napsat, že „zástupcem může být jak fyzická osoba, která je členem SVJ, tak i fyzická osoba, která není členem SVJ“?

    Člověk by normálně a jednoduše řekl, že „zástupcem může být jakákoliv fyzická osoba“. Ale to také není dobrá formulace. Stejně jako původní zahrnuje např. i nemluvňata, i to jsou fyzické osoby.

    Chtěl jsem jen Asteru upozornit, že formulačně to má velice slabé.

    Vložil X (bez ověření), 5. Březen 2014 - 19:55

    Žádat mohou cokoliv, jako kterýkoliv jiný člen SVJ. Mám pocit, že když o nějakou změnu žádá právník, tak už se předem automaticky bojíte, že něco děláte špatně. Chtějte od nich zdůvodnění.

    Doporučuji zvážit následující omezení:

    • vyloučit možnost zastupování členy výboru;
    • omezit počet plných mocí na zástupce (např. max. 1 PM/zástupce);

    Když má každý člen výboru PM od 10 důchodců, tak hlasování přestává být regulérním. Námitka, že každý má stejnou možnost PM získat, neobstojí. Výbor má víc možností a informací.

    Vložil astera, 6. Březen 2014 - 15:35

    Astera Máte pravdu, že se bojím. A aby ne, ručím svým majetkem, čeká se od nás, že budeme rozumět všemu,od klempířiny a pokládky podlah přes majetkové právo a NOZ k rozvodům vody a tepla, řešit spory a narážet přitom na stálé AMATÉRSKÉ změny legislativy atd. Máme sice správce, ale co si neohlídám sama a u čeho doslova nestojím nebo na to nemám kvalifikovaný stavební dozor, je špatně. Připadám si jako někdo, kdo usekne drakovi dvě hlavy a ono mu naroste dalších pět. nepište mi, ať to tedy nedělám, já vím sama, proč to musím dělat dál… je to na nic.

    Vložil X (bez ověření), 6. Březen 2014 - 23:03

    V tomto případě není se čeho bát.

    Definujte libovolné rozumné podmínky a omezení zastupovaní. Buď budou schváleny nebo ne. Nebo někdo podá pozměňovací návrh.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".