Platby za nezkolaudovanou jednotku

Vložil PU1456 (bez ověření), 11. Květen 2017 - 9:51 ::

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jestli má platit zálohy na služby i rozestavěná jednotka. Příklad: dům o 200 jednotkách. Z nichž 150 zkolaudováno a předáno vlastníkům, 50 nezkolaudováno. Ale těch 50 je součást prohlášení a tudíž i zapsáno na katastru nemovitostí (jako rozestavěná jednotka) bohužel chyba Developera, že nedodrželi výšku stropu, proto není zkolaudováno. Podílí se tedy tyto jednotky na nákladech a tudíž platí na tyto náklady zálohy? (přece do těchto jednotek chodí dělníci opravovat, takže rozsvěcují světlo na chodbách, používají vodu, uklízí se po nich…)

Doufám, že jsem to dobře a pochopitelně popsal.

Děkuji

Vašíček

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 14. Květen 2017 - 14:19

    Předpokládám, že máte povoleno předčasné užívání na vyjmenované jednotky. Dílčí kolaudce ve stavebním zákoně není, ale česká tvořivost dokáže nemožné. Logicky náklady bydlení platí ti vlastníci, kteří mohou byty řádně užívat a byly jim předány.

    Vložil Jan77 (bez ověření), 12. Květen 2017 - 13:25

    Není mi známo, že by zákon nějak rozlišoval mezi rozestavěnou a dokončenou (zkolaudovanou) jednotkou, co se týká hrazení služeb.

    Argumentovat by bylo možné nepřímo, když nezkouladovaná jednotka není způsobilá a povolení k užívání , tedy fakticky pro nemožnost fakticky k čerpání služeb přímo nedochází. Nebo tam bydlíte?

    Píšete 150 jednotek zkolaudováno a předáno. Lze tomu rozumět tak, že nezkolaudované nejsou předány? Nebo předány a převedeny jsou? Řešíte to s developperem?

    Vložil VN (bez ověření), 11. Květen 2017 - 11:03

    že se nekolaudovaly jednotky , ale zkolaudoval se najednou celý dům. Proto jsem docela překvapen , že u vás se kolaudovaly jednotky… Jinak si myslím,že byste ty peníze po developerovi měli chtít.Developer je vlastníkem jednotek , tudíž členem SVJ a tudíž se naň vztahují stejná práva a povinnosti jako na jakéhokoliv jiného člena SVJ. Ale ze zkušenosti vím , že komunikace s developery není jednoduchá, zvláště když v domě mají nasazenou svoji-spřátelenou správcovskou firmu.

    Vložil Vašíček2 (bez ověření), 11. Květen 2017 - 13:55

    Děkuji, to je asi pro mě také zřejmé, ale potřeboval bych jestli je to např. dle zákona nebo nějaké vyhlášky ? Nevíte?

    Vložil JaVa, 14. Květen 2017 - 14:37

    § 1180 z.č.89/2012 Sb.,

    (1) Nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech. Slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad.

    (2) Příspěvky určené na odměňování osoby, která dům spravuje, nebo členů jejích orgánů, na vedení účetnictví a na podobné náklady vlastní správní činnosti se rozvrhnou na každou jednotku stejně.

    § 1181

    (1) Vlastník jednotky platí zálohy na plnění spojená nebo související s užíváním bytu (služby) a má právo, aby mu osoba odpovědná za správu domu zálohy včas vyúčtovala, zpravidla nejpozději do čtyř měsíců od skončení zúčtovacího období.

    (2) Není-li určena doba splatnosti nedoplatku nebo přeplatku záloh, jsou splatné k témuž dni do tří měsíců po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 1.

    Přeji hezký zbytek dne.

    JaVa

    Vložil VN (bez ověření), 11. Květen 2017 - 14:27

    je to někde kolem par 1100–1200 nového občanského zákoníku. Tam jsou popsány povinnosti vlastníků jednotek a mimo jiné povinnost platit…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".