Placení záloh

Vložil Anonymous, 4. Srpen 2008 - 20:21 ::

Dobrý den, určitě již byla tato otázka řešena, ale bohužel nemohu najít žádný odkaz. Chtěla bych jen poprosit o radu, do jakého období účtovat obdržené zálohy. Jedná se o případ, kdy vlastník hradí opožděně, nebo hradí zálohy v částečné výši. Budu mu do ročního zúčtování záloh počítat jen to, co uhradil ve vyúčtovávaném roce (tj. od 1.1.do 31.12.), nebo musím čekat do 31.3. dalšího roku a dohradit si předepsané zálohy za minulé období? Setkala jsem se s oběma názory, ale preferovala bych do vyúčtování uvádět jen zálohy skutečně uhrazené v tom konkrétním roce. Děkuji za vaši odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil tpd (bez ověření), 4. Srpen 2008 - 21:42

    no nejsem učtař, ale také jsme to řešili a správně je podle mne do 31.12. v daném roce, protože k tomuto datu se dělá účetní uzávěrka SVJ, vyúčtování spotřeby tepla,vody a td., u nás musí vlastník písemně potvrdit platbu pokud jí chce přesunout do jiného účetního období, jedná se zejména o zpožděné platby v lednu. Ale tyhle problémy má pouze ten který neplatí včas a řádně…,že.

    Vložil Bobikx (bez ověření), 5. Srpen 2008 - 7:05

    Účetně se to dá udělat jakkoliv… Účetnictví zvládne všechno…

    Samozřejmě na konci roku tam mohou peníze „chybět“, takže záleží na Vás, jestli vyúčtujete menší uhrazenou zálohu, nebo jestli i na účet přijatých záloh za minulý roku budete účtovat v dalším roce a při vyúčtování pak „použijete“ celou předepsanou (a uhrazenou) zálohu

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 5. Srpen 2008 - 12:04

    Nelíbí se mi slova "Účetně se to dá udělat jakkoliv… a neodpovídám anonymům. Proto jsem napsala návod na řešení na www.klaiex.webnode.cz do rubriky Otázky a odpovědi.

    N. Klainová

    Vložil Anonym (bez ověření), 5. Srpen 2008 - 12:38

    Vypadá to, že účetnictví se vypořádáním záloh vůbec nezabývá.

    Jenže mne jako vlastníka zajímá právě vypořádání záloh. Předepsaná měsíční záloha mne jako vlastníka rovněž v podstatě nezajímá, jsem ochoten hradit veškeré platby jedenkrát ročně.

    Nezajímá mne tedy porovnání skutečných nákladů s předepsanými zálohami (= účetnictví), ale vypořádání plateb, tj. vyrovnání skutečných nákladů.

    Srv. též http://www.klaiex.webnode.cz/…h-na-sluzby/

    Vložil Bobikx (bez ověření), 6. Srpen 2008 - 7:39

    To jste je poněkud zjednodušil. Pokud budete účtovat každý rok na jiné (analytické) účty (aby byly jednotlivé roky odděleny), tak vždy po vyúčtování a uhrazení přeplatků/nedo­platků musíte mít na všech účtech týkajících se služeb daného roku 0.

    Jestli máte možnost platit jen jednou ročně, záleží to va Vás. Pokud platíte předem je to jedno, pokud zpětně, je možné, že po Vás budou chtít úroky navíc. Dodavatelelé chtějí po SVJ také platby průběžně. (Já také raději platím celý rok dopředu)

    To že v účetnictí to lze zařídit jakkoliv jsem myslel vždy na základě dokladů. Bude asi nesmysl přísně oddělit jednotlivé roky k 31.12. – někdo nezaplatí celý rok zálohy a pak 5.1. dalšího roku zaplatí 2 roky najednou. – V tomto případě bychom po něm měli chtít (kromě úroků) ještě opět celou platbu za první rok ve vyúčtování a pak mu příště platit velký přeplatek, nebo raději použijeme kus platby z 5.1?

    Vložil Anonym (bez ověření), 5. Srpen 2008 - 10:50

    Žádné písemné potvrzování přesouvání plateb ze strany plátců nepadá v úvahu. Došlé platby jsou zúčtovány proti předepsaným platbám v pořadí splatnosti těchto záloh, ať už tyto dny splatnosti leží v minulosti, nebo v budoucnosti.

    Příklad 1: Uhradím-li dnes 17násobek měsíční zálohy, zúčtuje se proti předpisu na nejbližších 17 měsíců.

    Příklad 2: Přestanu-li dnes platit, nejbližší došlá platba se zúčuje proti předpisu na tolik měsíců, kolik (alespoň z části) pokryje.

    (Příklady platí za jistých zjednodušujících předpokladů, které ale na principu nic nemění, předně mám k nynějšku zálohy uhrazeny, a dále příklady nezohledňují splatnost případných jiných plateb, která v daném období může nastat, typicky nedoplatků z ročního vyúčtování, kde by se ovšem postupovalo obdobně.)

    Společenství může (předem) rozhodnout, zda se došlá úhrada nejprve započte na poplatky z prodlení (které v příkladu 2 mohou být účtovány), či nikoliv.

    Vložil KarelJ (bez ověření), 5. Srpen 2008 - 12:43

    Shora uvedeným předplácením záloh by se dalo výrazně šetřit na zálohách. Nikdo nemůže vlastníkovi bránit skládat předepsané zálohy předem (klidně třeba na více let dopředu). Výše záloh je dána předpisem záloh platným ke dni platby. Takovému vlastníkovi zřejmě nevzniká povinnost dorovnat výši uhrazených záloh, pokud mu v budoucnu budou předepsány zálohy ve vyšší výši (má předplaceno).

    Povinnost uhradit případný nedoplatek z ročního vyúčtování popsaným „předplacením záloh“ zjevně není dotčena.

    KarelJ

    Vložil Bobikx (bez ověření), 6. Srpen 2008 - 7:56

    Nevím, co si představujete tím že se to vyplatí… těžko na tom ušetřím… Nic Vám nebrání zaplatit na 20let dopředu… (ale co ušlé úroky apod?)

    Když někdo zaplatí na 5 let dopředu, tak bych mu část záloh „započetl“ jen za nejbližší předpis a zbytek nechal jako mimořádnou zálohu a opět ji zúčtoval až s dalším předpisem záloh. Až by se mu jednou zálohy „vyčerpaly“, měl by opět uhradit další.

    Stejně tak při vyúčtování při nedoplatku použiji kus „mimořádné zálohy“ a obráceně – pokud člen chce, může se mu přeplatek nechat na účtu SVJ. – vše záleží na domluvě (a také ochotě účetní dělat takovéto „šílenosti“ pokud to musí dělat vše ručně – opět říkám, že v účetvnictví to mohu udělat tak, jak je potřeba (neboli podle skutečnosti na základě správných podkladů))

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".