Parkování vozu před garáží

Vložil Nissim, 22. Únor 2024 - 9:45 ::

Dobrý den, máme v osobním vlastnictví garáž (vlastník/spo­luvlastník jednotky) v bytovém domě, do naší garáže je přístup přes vraty uzavřené nádvoří (podle KN společné části domu a pozemku). Naše garáž je poslední z 5 garáží. Parkujeme před vlastní garáží tak, abychom umožnili přístup kolem garáží na společnou zahradu. Jeden ze sousedů, který vlastní první garáž parkuje před naší poslední garáží. Argumentuje tím, že do dlouhodobě garáže nezajíždíme, že parkuje na společném prostoru (tj. na společné části domu a pozemku) a že parkuje tak, že vrata garáže můžeme otevřít, proto nás prý neomezuje, a že nebude parkovat před garáží v jeho osobním vlastnictví, protože by při vyjíždění svého druhého auta musel popojíždět tím prvním. Já argumentuji tím, že mám právo na neomezený vjezd a výjezd do garáže bez ohledu jestli v ní parkuji nebo ne, a na neomezený vjezd a výjezd z nádvoří na veřejnou komunikaci. Kromě naší garáže platí nepsané pravidlo, že si každý vlastník parkuje před svou garáží, v případě naší garáže se soused tímto pravidlem neřídí. My jsme před lety parkování před naší garáží ústně povolili, teď se změnily okolnosti a soused odmítá přestat před naší garáží parkovat. Podle právníků, které jsem oslovil se jedná o protiprávní zasahování do vlastnického práva, protože možnost vjet do garáže je účelem garáže a není podstatné jestli v garáži parkuji nebo ne. Poradili mi ale, zkusit před podáním občanskoprávní žaloby vyřešit problém prostřednictvím usnesení SVJ. V blízké době se problémem bude zabývat SVJ. Poradíte mi prosím jak postupovat, případně poskytnete mi vzor usnesení SVJ, který parkování před garáží upravuje? *** Parcela 545/2 je definována v KN jako ostatní plocha, 544/3 jako zastavěná plocha a nádvoří, 544/1 jako zahrada. V Prohlášení vlastníků je v případě naší garáže psáno: K vlastnictví této jednotky též patří spoluvlastnický podíl o velikosti 140/8500 na společných částech budovy. V závěrečném ustanovení je psáno: Vlastník je oprávněn užívat jednotku a spoluužívat prostory, určené pro všechny vlastníky jednotek tak, aby nebyla dotčena práva ostatních vlastníků. Předem moc děkuji za radu

PřílohaVelikost
garáž_01.jpg102.11 KB
  • parkování

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil . (bez ověření), 22. Únor 2024 - 11:56

Vy jste vůbec nic nenapsal, jak je to z vlastníckými vztahy ke garážím, k pozemku, komu patří pozemek před garáží, čemu říkáte společný prostor, kdo stanovil nějaká vaše pravidla, které uvádíte, atd. Jinými slovy nanapsal jste vůbec nic o tom, jak je to vše definové v prohlášení vlastníka. To je zásadní věc. Bez této informace je jakákoliv rada pouze žvástání o ničem.

Vložil Hubert (bez ověření), 24. Únor 2024 - 22:34

Problem je v tom, ze nechcete tu garaz pouzivat pro auto, ale prostor pred touto garazi s durazem ze tam potrebujete vjet, coz samozrejme nemate v umyslu.

Proste jste prisel na to jak svuj soukromy prostor zvetsit na ukor spolecneho prostoru.

Jedine spravne reseni je zakazat na spolecnem prostoru jakekoliv parkovani, vsichni budou pouzivat svoje garaze k tomu uspusobene.

Vse ostatni bude ve sporu s nekym jinym.

Vložil Nissim, 26. Únor 2024 - 17:23

Oslovil jsem několik advokátů, a podle všech není rozhodné jestli auto v garáži parkuji nebo ne. Účelem garáže je parkování, a bránění neomezenému vjezdu a výjezdu do garáže a z garáže je protiprávním zasahováním do vlastnického práva a znemožněním řádného užívání vlastnického práva. Soused má sice jako spoluvlastník právo užívat společné části domu a pozemku, nesmí při tom ale zasahovat do (výlučného) vlastnického práva jiného vlastníka. Může parkovat před svojí garáží nebo před garáží někoho, kdo mu to umožní, pokud nebrání ostatním vjezdu a výjezdu ze společné části na veřejnou komunikaci. Jednotliví advokáti se (mírně) liší ve způsobu, jak by zasahování do vlastnického práva a znemožněním řádného užívání vlastnického práva žalovali. *** Popravdě řečeno potřeboval jsem spíš nějaký vzor pravidel, protože jsem si domluvil, že se věc bude projednávat na schůzi SVJ a chci návrh pravidel parkování předložit k hlasování návrh. Vesměs mám potvrzeno, že naprostá většina spoluvlastníků chce před vlastní garáží parkovat.

Vložil Hubert (bez ověření), 24. Únor 2024 - 22:52

Vzdy kdyz budete chtit vyjet z autem z garaze a bude Vam soused blokovat vyjezd, zavolate policii k odtazeni auta. Vzdy prijede Mestska policie a prvni co udela je ze bude schanet kontakt na majitele a zavola mu aby si s autem popojel aby jste mohl vyjet. A tim je to pro ne vyrizene.

Pokud budete mit kontakt na souseda, muzete mu zavolat sam a bude to rychlejsi.

Nevim co Vam da soud za rozsudek, ale predpokladam ze stejne budete volat Policii i s tim rozsudkem v ruce a stejne budou postupovat jako na zacatku.

Vložil Nissim, 26. Únor 2024 - 17:29

Podle advokátů se kterými jsem věc konzultoval se dá soudní rozhodnutí vymáhat prostřednictvím exekuce, konkrétně opakovaným ukládáním pokut.

Vložil Hubert (bez ověření), 24. Únor 2024 - 23:04

To to resi policie.

Kdykoliv Vam budou branit, pozadejte o pomoc mestskou policii. Zaridi odstaveni braniciho auta a umozni Vam za jeji asistence vjet do garaze.

Vložil Pavel II (bez ověření), 25. Únor 2024 - 17:49

nebude řešit problém na soukromém pozemku.

Vložil Nissim, 26. Únor 2024 - 17:36

Většinou to řešit nechce, ale prý musí, jedná se o účelovou komunikaci a vjezd z místa ležícího mimo pozemní komunikaci na silnici/místní komunikaci.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".